פתאום אשתי מתחזקת ומתלבשת כמו רבנית

כך לא התחלנו את חיינו, למרות שאני מסורתי ואפילו חובש כיפה בוודאי מניח תפילין ומשתדל לשמור את השבת

אני מבקש לשאל את כבודו האם נכון הדבר שאישתי בזכות התחזקותה במהלך 19 השנים האחרונות גורמת לעימותים אין ספור בגלל השינויים החיצוניים המתבטאים בלבישת מטפחת, חולצה ארוכה שמכסה את ידיה נעליים סגורות וכל זאת למרות שחם ואנו רק בתחילת הקיץ, טענתי בכל העניין שאנני מרוצה משינויים קיצוניים אלו, יש לציין שזה מקבל ביטוי גם בהתנהלות היום יומית, שינויים שהם דרסטיים, כך לא התחלנו את חיינו לפני 35 שנים למרות שאני מסורתי ואפילו חובש כיפה בוודאי מניח תפילין ומשתדל לשמור את השבת ,שינויים אלו נעשים במסורה מבחינתי, אנני רואה כל סיבה לשינויים במראה החיצוני בצורה דרסטית דבר זה גורם לי כעס ולאי הסכמות על הדרך, הייתי מבקש שכבודו יביע דעתו. תודה

 

בס"ד

שלום יצחק!

תראה, ישנן הלכות שהן מחוייבות על פי התורה, ואין מקום מבחינה הלכתית להקל בהן. כשמדובר על הלכות אלו, בתור אדם שמאמין בתורה, עלייך לכבד את רצון אשתך לקיים את אותן הלכות.

אם תכבד את רצון אשתך, יהיו גם לך זכויות במצוות האלו שהיא מקיימת, ותזכה בעזרת השם בזכות כך לשכר גדול בעולם הבא, וגם להצלחתך בענייני העולם הזה זה יכול להועיל לך. התנגדות לקיום מצוות אלו של אשתך, הוא דבר שבאופן מוחלט לא נכון לעשות על פי התורה, וכאדם מאמין שהתורה חשובה לו, וודאי לא תרצה לעשות משהו שהוא נגד התורה ונגד רצון אבינו שבשמים.

אני יגיד לך עוד משהו, אתה בתור בעל, זקוק לאשה שמחה ומרוצה, כמו שכל בעל זקוק לכך. אם לא תאפשר לאשתך ללכת כפי שהיא רוצה, היא תהיה עצובה, השלום בית שלכם לא יהיה תקין, ובסופו של דבר גם אתה וגם היא תסבלו מכך והחיים שלכם לא יהיו מאושרים. אז מה תרוויח מכל העניין?

אל תשכח שלכל אדם ואדם ישנן תכונות שונות, הרגשות שונות וצרכים שונים. אשתך מרגישה צורך בעניינים השונים שהיא עושה, וכן בהקפדה על כללי צניעות לפי דרישות ההלכה, וזה מיסב לה הרבה יותר אושר מאשר ללכת בלבוש שיהיה לה איתו פחות חם בקיץ (הגוף גם מתרגל ללבוש, ומי שרגיל להתלבש באופן זה לא מרגיש כל כך את החום כפי שמרגיש אותו מי שלא רגיל להתלבש כך).

אם זו היא הרגשתה, טוב תעשה אם תכבד זאת, ותבין שהיא פשוט שונה ממך בעניין הזה. אי אפשר לכפות על האשה להיות בדיוק כמוך. הא' ב' של שלום-בית זה להבין שכל בעל ואשה שונים אחד מהשני, והתפקיד של כל אחד זה להבין את הצד השני ולכבד אותו, ולא לנסות לשנות את השני ולהפוך אותו להיות כמוך.

עדיף שתוותר לה ותשמח בכך שטוב לה, ואז יהיו לשניכם חיים משותפים מאושרים בעזרת השם. זה פשוט לא משתלם לך להראות לה התנגדות.

אתה אמנם רואה את האופן בה אשתך מתלבשת כשינויים קיצוניים, אך באמת השינויים שלה הן לא קיצוניים לעומת איך שנשות ישראל הלכו במהלך כל הדורות. מנהג כל נשות ישראל היה ללכת בצניעות יתירה, אולי עוד יותר מאיך שאשתך הולכת היום. גם היום כל הנשים שקיום רצון התורה חשובה להן הולכות פחות או יותר כמו אשתך, אין כאן קיצוניות.

יש לך זכות מאד גדולה שזכית לאשה כזו, לא כל אחד זוכה לכך. במקורות שלנו מובא שנשים צנועות משפיעות הרבה ברכה והצלחה לבית. חז"ל גם לימדו אותנו שבזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים ובזכותן עתידין בני ישראל להגאל גם בעתיד. אשתך היא וודאי אחת מאותן נשים צדקניות, ואתה צריך להיות ממש מאושר מהזכות שזכית להיות בעל לאשה זו.

ברור שזה לא קל לשנות פתאום את הגישה לכל העניין הזה, אך אם תחשוב לעומק על מה שכתבתי, אני בטוח שתבין ששווה לך להכנע לאשתך למרות הקושי שבדבר ולשנות את הגישה שלך מהקצה אל הקצה. כניעה כזו, לא רק שהיא לא השפלה עבורך, אלא ההפך הוא הנכון, כניעה כזו היא עוצמה ויכולת אדירים, והיא זו שמראה גדלות אמיתית.

אם אתה חושב שההתחזקות של אשתך גורמת לכך היא מקדישה עבורך פחות זמן ממה שאתה זקוק לו או שהיא לא דואגת מספיק למלא את צרכי הבית שחשובים לך, בהחלט יש לדבר איתה על כך בנעימות, להסביר לה את הקושי שלך, ולמצוא ביחד את הפתרונות המתאימים.

ברור גם שככל שאתה תקרין כלפי אשתך יותר הערכה ותכבד יותר את רצונותיה, כך היא גם תשקיע יותר בדברים שאתה זקוק להם. זה כלל ידוע, שככל שבעל מכבד יותר את אשתו, כך לאשה יש יותר רצון לכבד את בעלה ולשמח אותו, ויותר קל לה לעשות זאת.

שתזכו בעזרת השם לאורך ימים טובים ומאושרים.

בברכה

יעקב

תגובות:

 1. יעל says:

  בעה

  מאמר לחיים טובים ,אמת בכל מילה וחובה להעביר בתוך הבית .

  שילחו לי בבקשה רק את הכתבה הזו בנפרד למייל אם ביכולתיכם ואפיץ הלאה

  בעה בלי נדר.

  חודש טוב ושבת שלום

 2. רבי עוז says:

  זכה שיש לו אשה שמתלבשת.
  ששומרת נגיעה.
  שלא מדברת עם גברים ומראה את גופה לכל דיכפין.

  הרבה גברים היו רוצים אשה כזו.

יש לך דעה בעניין? זו הבמה שלך!

כתובת הדוא״ל שלך לא תפורסם.