י"א חשון – יום פטירת רחל אמנו

כל שנה מחדש, כשמתקרב יום פטירתה של רחל אמנו נפתח משהו רך בלבבות. אולי יותר מכל מקום אחר, מסוגלת מצבת קבורתה של רחל אמנו לבכי, לדמעה, לענות נפשו של כל יהודי באשר הוא. אמא רחל לעולם שם, לעולם פורשת זרועותיה כדי לקבל את ילדיה, לשמוע את בכין ולנחמם. אמא רחל לעולם שם – כדי להיותקרא עוד...

כל שנה מחדש, כשמתקרב יום פטירתה של רחל אמנו נפתח משהו רך בלבבות. אולי יותר מכל מקום אחר, מסוגלת מצבת קבורתה של רחל אמנו לבכי, לדמעה, לענות נפשו של כל יהודי באשר הוא.

אמא רחל לעולם שם, לעולם פורשת זרועותיה כדי לקבל את ילדיה, לשמוע את בכין ולנחמם.

אמא רחל לעולם שם – כדי להיות מליצת יושר בעבורם.

הגאון מוילנא כותב בפירושו לזוהר הקדוש:

עיקר השריית השכינה בימינו היא בקבר רחל !

שם, לשם הם מכוונים, שערי שמיים. שם קרובים לכסא הכבוד. שם קרובים לכסא הכבוד. שם אחד הדרכים הקרובים ביותר לריבון העולמים!

שם הוא המקום העיקרי של השריית שכינה, לשם נמשכים ובאים מי שרוצה להתקרב אל ההר, מי שרוצה להתקדש ולהיטהר ולשטוח תחינתו לפני בוראו. לשם יבואו כל מי שרוצה להידבק בשכינה, מי שמצפה שתפילתו תגיע עד כסא הכבוד.

מערך ההסעות

בי"א חשוון, יום פטירת רחל אמנו ע"ה, יפעיל אגד מערך היסעים מתוגבר ומיוחד להסעת ההמונים לקבר רחל. השרות המיוחד יתחיל ביום רביעי, אור לי"א חשוון ויימשך עד יום חמישי בלילה. השנה יפעיל אגד, לראשונה, נסיעות ישירות מהשכונות החרדיות בירושלים לקבר רחל. עפ"י הוראות כוחות הביטחון, הכניסה ממחסום גילה עד למתחם הקבר תותר לתחבורה הציבורית בלבד ולנוחיותם של הבאים ברכבים פרטיים יפעיל אגד שרות שאטלים ממחסום גילה.

הנסיעות לקבר רחל ייצאו משני מוקדים מרכזיים:
האחד  ברח' מלכי ישראל מול ישיבת רוז'ין והשני בבנייני האומה בתחנת  קו 15 לכיוון הר נוף. מוקדים אלה יפעלו באופן רציף החל מיום רביעי, י' חשוון,  בשעה 16:00, ועד לשעה 01:00 אחר חצות. ביום חמישי, יא חשוון, יחל השירות בשעה 07:00 בבוקר ברציפות עד לשעה 19:00 בכיוון הלוך לקבר רחל, וחזור עד לשעה 20:30.  העלאת והורדת נוסעים תתבצע אך ורק במוקדי היציאה, ללא  איסוף ופיזור בתחנות שלאורך המסלול.

הנסיעות יבוצעו בתדירות גבוהה של כל מספר דקות ובהתאם לביקושים שייווצרו בתחנות האיסוף. עלות הנסיעה מן המוקדים השונים, הינה קבועה לכל גיל בתעריף של 8.10 ₪ הלוך ושוב. לא ניתן לעשות שימוש ב'חופשי חודשי' או בכרטיסיה.

לראשונה: שירות ישיר מהשכונות לקבר רחל ובחזרה:
השנה יזם אגד באישור משרד התחבורה להפעיל מערך היסעים ישירות מהשכונות בירושלים, במטרה להקל על הציבור הגדול העולה לקבר רחל. השירות מהשכונות יבוצע בשעות מוגדרות, בליל וביום ההילולא, בנוסף לשירות הרציף ממלכי ישראל ומבנייני האומה. הנסיעות ממסופי 'אגד' השכונתיים תתבצענה ללא איסוף או פיזור.

כדי לווסת את תנועת הנוסעים, היציאה והחזרה מהשכונות תעשה בהפרש של כרבע שעה, כדלהלן: ביום רביעי אור לי"א בחשון, מנוה יעקב ורמת שלמה, יציאה בשעה 20:00 וחזרה בשעה 22:00. מרמות יציאה ב-20:15, וחזרה בשעה 22:15. מהר נוף ובית וגן יציאה ב-20:30 וחזרה ב-22:30.  ביום חמישי י"א בחשון, מנוה יעקב ורמת שלמה, יציאה בשעה 13:00 וחזרה בשעה 15:00. מרמות יציאה ב-13:15, וחזרה בשעה 15:15. מהר נוף ובית וגן יציאה ב-13:30 וחזרה ב-15:30.

עפ"י הוראות כוחות הביטחון הכניסה למתחם הקבר תהיה בהתאם לעומס המתפללים והוראות הרשות למקומות הקדושים. מכיוון שמתחם הקבר צר מלהכיל כמויות גדולות של מתפללים, נקרא הציבור להתאזר בסבלנות ולשמור על הסדר במקום.

לבאים ברכבים פרטים, יופעל שירות שאטל מיוחד מצומת גילה, מחסום 300, לכיוון קבר רחל וחזרה. שירות השאטלים יופעל בתשלום של 4.80 ₪ הלוך ושוב לכל גיל. השירות יפעל ברציפות החל מיום רביעי בשעה 16:00 ועד למחרת ביום חמישי בשעה 20:30. תחנת החזרה, נמצאת בצומת רוזמרין (מחסום 300), לפיכך יש לצאת ממתחם הקבר באמצעות ה'שאטלים' (חינם לבאים עם 'אגד'), ומשם לעבור לאוטובוסים היישר למוקדים המרכזיים או לשכונות בשעות הנקובות.

אגד נערך בשיתוף כוחות הבטחון ומשטרת התנועה, להפעיל את השירות בתדירות מספקת בהתאם לביקושים ולצרכים המיוחדים ולהעמיד צי אוטובוסים רזרבי לרשות מערך ההיסעים לקבר רחל, למצב של ביקוש גבוה מהרגיל.

במקום יוקם חפ"ק מיוחד, ממנו יפקחו ויעקבו לאורך כל שעות הפעילות מנהלי ופקחי אגד יחד עם כוחות הביטחון באזור. באגד מדגישים, כי צפויים להיווצר במחסום גילה עומסים בכניסה למתחם, במחסום 300, והציבור נדרש לגלות אורך רוח והבנה.