לחיות נכון

הרב ירחמיאל קראם: יש רק מקום אחד בכל כדור הארץ שבו לומדים את השפה שמרוממת את האדם – בישיבה״.

 

מה מיוחד בלימוד בישיבה?

 

הרב ירחמיאל קראם, מחשובי מרביצי התורה בזמנינו, משיב…

 

אדם רוצה להכין כוס קפה. הוא מעמיד את הקומקום על האש, אבל כעבור דקה מסיר אותו. לאחר מכן הוא שוב מעמיד אותו ושוב מסיר אותו. כמה זמן יקח את שהקומקום יגיע לידי רתיחה?…

 

זהו המשל בו משתמש הרב ירחמיאל קראם כדי לתאר את ההבדל בין מי שלומד במסגרת ישיבה לבין מי שלומד מחוץ לישיבה.

 

"תבין", הוא מסביר בחיוך, "לימוד תורה זה לא רק איך לקרוא נכון דף גמרא. לימוד תורה זה לאכול תורה, לישון תורה, לחשוב תורה, להתפלל תורה, בקיצור – לחיות חיים של תורה, להפוך לאדם מסוג אחר, לבן תורה. דף גמרא אפשר ללמוד בכל מיני מקומות, אבל להפוך לבן תורה זה אפשרי רק בישיבה".

 

למה דווקא בישיבה?

 

יש לזה כמה סיבות, אומר הרב קראם. אנחנו יודעים שהאדם מושפע מאוד מהסביבה בה הוא חי. ההשפעה הזאת פועלת לעיתים לכיוון שלילי, אבל ניתן לרתום אותה גם לכיוון חיובי. כאשר אתה לומד בישיבה אתה נמצא בסביבה שבה אתה  מוקף תורה. אתה רואה עוד אנשים שרוצים כמוך להתעלות בתורה ואתה עצמך לומד מזה, מושפע מזה ומשתפר מזה. נוצר כאן מעגל חיובי שבו כל אחד משפיע לטובה על חבריו וכך השהות בישיבה הופכת לדבר שמרומם את האדם.

 

"בתפילה אנחנו אומרים: 'אתה בחרתנו מכל העמים, אהבת אותנו, ורצית בנו ורוממתנו מכל לשון".

נשאלת השאלה –

למה לא מוזכר כאן גם עניין מתן תורה שהרי אין ספק שהתורה היא המתנה היקרה ביותר שהעניק לנו ה'?"

 

"התשובה, כך מסבירים, היא שמתן תורה כלול במילים 'ורוממתנו מכל לשון' – התורה מרוממת את האדם היא מעלה אותו לפאזה אחרת, גבוהה יותר.

 

ולמה התורה קרויה כאן בכינוי 'לשון'?

התשובה היא משום שתורה זה לא רק לימוד. זה לא חומר לבחינות. תורה זו שפה אחרת. כל ההליכות של בן ישיבה נקבעים על פי התורה: איך הוא מתנהג? איך הוא אוכל? איך מתייחסים להורים ובאיזה אופן מתלבשים. כל המרכיבים הללו יוצרים "לשון", כלומר שפה מיוחדת במינה, שהיא השפה שמרוממת את האדם. יש רק מקום אחד בכל כדור הארץ שבו לומדים את השפה הזאת – בישיבה".