סודו של דף הגמרא

סודו של דף הגמרא, ההיסטוריה המרשימה, המורשת המפוארת, המחשבה העמוקה, השכל החד, המתיקות הפנימית והחשיבות הרבה. כל הפרטים על הש״ס העתיק...

אין יהודי בעולם שלא מכיר או שמע על לימוד הגמרא. ישנם גם כאלו שרק זכו לטעום את טעמו הערב, אך מיד חשו ברצון פנימי ועמוק להמשיך וליהנות מלימוד מתוק ומרנין זה.

 

כל מי שלמד פעם גמרא חש ויודע את הדברים. יש בגמרא תחושת עונג וסיפוק אמיתי ששום דבר בעולם אינו יכול להרוות כך את הגוף. מפני שמדובר במשהו עמוק הרבה יותר. זה לא הגוף, אלא הנשמה. זה לא רק עולם הבא, אלא עולם הזה! 

 

בכל העולם ידוע כי העם היהודי הוא הם עם חכם ומלומד. היהודים ידועים בכל מקום כבעלי הבנה מהירה, כשיהודי מקבל נושא מסוים ללמוד הוא הוגה ומבין דבר מתוך דבר. חריפות השכל שהתברכו בה היהודים מובילה את כולם היישר אל דף הגמרא המפולפל, המחדד את השכל הישר.

 

וכך, מלבד החשיבות הרבה שיש לגמרא בקביעת ההתנהגות של עם ישראל, היא תורמת לשכלו והבנתו. זאת מכיוון שהגמרא מתייחדת בסגנון חשיבה ייחודי ומחודד במיוחד.

 

אנשי מקצוע וחוקרים רבים הוכיחו במהלך השנים כי דרך הלימוד הישר והחד של דף הגמרא, מסייע ומעניק כלי מחשבה לאדם הנוהג לעסוק בה. דבר זה הינו הגיוני וניתן להסביר אותו בצורה פשוטה וברורה. אדם העוסק זמן רב בצורה מסוימת של חשיבה מסגל לעצמו את צורת החשיבה הזו. בהתאם לכך, בעקבות עיסוק מתמיד בגמרא שדרך החשיבה שלה הינה ייחודית ומתוחכמת במיוחד, הלומד רוכש את כלי החשיבה וההיגיון שלה.

 

במהלך הדורות הוכיחו גדולי וחכמי ישראל ללא הרף כי בזכות לימודם הבלתי פוסק בתורת ד', שבבסיס לימוד זה נמצא לימוד הגמרא, הם הפכו לחכמים ולמוכשרים ללא גבול. חכמי ישראל בכל הדורות הצליחו על-ידי חוכמתם שנרכשה בעזרת לימוד הגמרא, להבין ולייעץ בתחומים רבים, מכלכלה ועסקים ועד לבריאות ורפואה. דבר זה הינו מעיד כאלף עדים על יכולתה של הגמרא להעניק חכמה וכלי חשיבה ייחודיים לאדם העוסק בה.

 

עיסוקינו אנו בגמרא הינו ניסיון להתקרב להבנתם וחכמתם הדגולה של גדולי ישראל, האמוראים הקדושים, ורצון לרכוש בעזרת הכלים אשר אותם גאונים העניקו לנו את ההבנה והחכמה הדרושה על מנת לגדול בתורה ולזכות להיות גדולי ישראל בעצמנו, להמשיך את השושלת המפוארת של מחברי דף הגמרא ואת הדרך המיוחדת שהם התוו לנו.

 

רבים זכו ללמוד את דף הגמרא, אך לא כולם יודעים את סדר השתלשלות הגמרא במדויק. כיצד היא החלה ועל-ידי מי נכתבה עד שהגיעה למרכז ההוויה היהודית, כשמדי יום הוגים בלימוד הגמרא רבבות יהודים בכל רחבי העולם.

 

התלמוד הבבלי נערך ונחתם בבבל לפני כ-1400 שנה, בתהליך ארוך של כ-400 שנה, על-ידי אמוראים רבים שפירשו את המשנה אותה חיבר רבי יהודה הנשיא. תהליך הכתיבה הסתיים במאה ה-6 לספירה הנוצרית, כאשר שני האמוראים רבינא ורב אשי ערכו את הפירושים הרבים על מסכתות השישה סדרי משנה ויצרו ספר המכונה 'תלמוד בבלי'. זו הגמרא שאנו עוסקים בה יומם ולילה.

 

מאז שרבינא ורב אשי סיימו לערוך את הגמרא, לומדים בכל עם ישראל בדיוק את אותה גמרא, בלא כל הבדל. כל עם ישראל קיבלו את הגמרא הזו כחיבור העיקרי שמפרש את המשנה ועל פי הגמרא עם ישראל פסקו את ההלכה.

 

על פי אותה גמרא פועלים היום יהודים בכל רחבי העולם, וזאת בעקבות ההיסטוריה היהודית המפוארת שכל פעולה שננקטה על-ידי יהודים נקבעה על פי הגמרא.

 

יתרה מכך, דווקא היום בשנות האלפיים הגמרא מתבררת כרלוונטית במיוחד לתקופתנו, בדיוק כפי שהייתה רלוונטית בתקופות אחרות.