שבת חלום ומבורך

אורי וירון שני בני נוער שעשו שבת ראשונה בישיבה בירושלים מנסים להעביר את החוויה העמוקה שחוו גם אליכם.

"חוויתי חוויה רוחנית אדירה שאיני יודע איך לתאר אותה במלים. איך אני אמור לשתף אחרים בתחושות פנימיות עמוקות שהיא עוררה בי?

 

אבל מהר מאד גיליתי שחלק מאותה חוויה הוא הדחף של ציפור הנפש האומרת לי: אתה חייב לעשות הכל כדי שגם אחרים יבואו ויהנו" – כך מתאר אורי את השבת אותה עשה בישיבה בירושלים.

 

"בהתחלה ניקרו בי החששות. נרתעתי מפני המפגש עם הבלתי ידוע. חשבתי שזה גדול עלי. אני ו'ישיבה'? מה אני מחפש במקום שעד ממש לאחרונה אפילו לא סומן על מפת ה GPS של המודעות האישית שלי? מה אעשה שם, ועוד בשבת? אבל אצל בני גילי ההרפתקה היא הרי חלק חשוב בחיים. יצאתי אליה. עכשיו אני יודע שהביקור בישיבה שייך דוקא לחלק האחר…לא הרפתקה אלא חוויה שאסור היה להחמיץ".

 

התיאור של אורי דומה להפליא לזה של מאות צעירים שהחליטו לטעום את טעם השבת בישיבה בירושלים. כל ההבדל הוא אולי בניואנסים ובהתנסחות, לא יותר מזה.

 

ירון מסכים עם כל מילה של אורי. השניים לא הכירו לפני הביקור בישיבה ובצאת השבת כשהם עוזבים אותה, באופן זמני , כבר ברור, ששבת אחת בישיבה הפכה לגמרי את אישיותם. "זו היתה שבת קסומה שהותירה בי רשמים עזים – אומר ירון – מי שלא יבוא בעצמו לעולם לא ידע מה הוא מפסיד".

 

צוות הישיבה מקבל את פני הבאים ביום שישי ומאז ועד לפרידה הזמנית בתום האירוח, דואג לכל מחסורם. אורי: "לא ניתן היה שלא להתרשם מהפנים השוחקות כבר במפגש הראשון, אבל בשבת מתווספת לחיוך הלבבי ולהשתדלות הרבה עוד שלוות נפש מיוחדת שלא נתקלתי בה בשום מקום אחר. בחורי הישיבה והאברכים הנעימו לנו את שהותינו. עד עכשיו מתנגנת באזני קבלת השבת המרוממת, התפילה העוצמתית שלא יכול להיות שלא הבקיעה רקיעים, הקידוש וזמירות השבת ןאל כל אלה נוסף טעמם הנפלא של סעודות השבת הדשנות. עונג אמיתי".

 

קרוב למאתיים נערים ובחורים מסתופפים מדי שבת יחדיו בישיבה, באוירה שהביטוי הכללי שלה היא שילוב של "ידיד נפש" עם התקרבות ל"אב הרחמן". ראש הישיבה, הרה"ג ראובן אלבז שליט"א הוא הראשון להשמיע להם את דבריו שובי הנפש השוזרים את ענייני פרשת השבוע עם חיזוק ומוסר ויורד לעומק הנשמה. לוח הזמנים צפוף אבל מהנה – הרצאה מאלפת של "בעל תשובה", שיחהת עומק עם רב חשוב, אמירת תהילים בצוותא, לימוד בלהט ב"חברותות" והכל עם חיבה מיוחדת, בנחת וברוגע והאצילות אופפת את פני האכסניה התורנית מכל עבריה.

 

השמש שקעה במערב. תפילת ערבית של מוצאי שבת קודש הסתיימה. ראש הישיבה נוטל לידיו את כוס היין, הבשמים מדיפים ריח גן עדן. נר ההבדלה מוצת ומאות הבחורים, האברכים והאורחים מתאספים להבדיל בין קודש לחול. לחיצת היד החמה של ראש הישיבה מסמלת את רגע הפרידה הקשה מהשבת ומהבחורים שהתארחו במהלכה בישיבה. ירון: "אמרו לי שהנשמה היתירה עוזבת בשעה הזאת. אצלי היא נשארה. ואולי זוהי בעצם הנשמה הרגילה שהיתה רדומה בי ל כך הרבה שנים ועתה התעוררה"…

 

מעט פורקן ניתן לעוצמה הנפשית שירון מדבר עליה, במהלך הריקודים הסוחפים לקול צלילי התזמורת. הבחורים האורחים זכו להתוודע במהלך השבת לדרך הישר והאמת ויצאו ממנה עם מטען אדיר חובק גוף ונפש.

 

אורי מסכם: "בעקבות השבת קיבלנו על עצמנו להתחזק בקביעת עיתים לתורה, בקיום מצוות ובצעידה אמיצה לאור ההלכה. לי ברור שאמשיך לשמור על קשר עם הבחורים והאברכים שהכרתי כאן ואשאף להתהלך כמה שיותר מהר בדרך קבע ולהמשך אל "אור החיים" …