ציוני הפסיכומטרי מושפעים מלימוד הגמרא

נתונים של המכון הפסיכומטרי ׳חכימא׳ מראים: עברית שפה קלה... לדתיים!

 

בדיקה של נתוני מכון הפסיכומטרי 'חכימא' מול נתוני המרכז הארצי לבחינות והערכה מראה, כי בניגוד לכל שאר המגזרים, בהם ציון הבחינה בחשיבה מילולית הוא הנמוך מבין שלושת פרקי המבחן (מילולי, כמותי, ואנגלית), אצל הדתיים ציון הבחינה המילולית הוא הגבוה מכולם.

 

מנכ"ל חכימא: 'מסתבר שלימוד של גמרא ומקורות קדומים אחרים נושא פירות גם בתחום הפסיכומטרי'.

 

 

נתוני המרכז הארצי לבחינות והערכה, מראים כי מתוך שלושת חלקי הבחינה הפסיכומטרית, חלק המבחן בו מוציאים הנבחנים מכל המגזרים את הציון הנמוך ביותר הוא החלק המילולי. נתוני מכון ההכנה לפסיכומטרי 'חכימא' מראים שיש מגזר אחד שציוני הבחינה המילולית הם דווקא הגבוהים ביותר- המגזר הדתי.

 

מנתונים, שנאספו ממבחני פסיכומטרי לאורך קורסי פסיכומטרי שונים שנערכו במקומות שונים ברחבי הארץ, לצעירים דתיים, נמצא כי הציונים של הנבחנים בחלק המילולי היו גבוהים מממוצע הציונים הארצי בחלק זה בכ-10%.

 

בנוסף, הציונים בבחינה המילולית של תלמידי המכון היו גבוהים באופן כמעט גורף מציוני חלק הבחינה העוסק בחשיבה כמותית, בניגוד מוחלט למתרחש בקרב הציבור הכללי בארץ.

זיו דדון, המנהל הפדגוגי במכון הפסיכומטרי 'חכימא', מוסיף: "מכיוון שהציון הממוצע הארצי מורכב גם מציוני הדתיים, שמהווים נתח משמעותי מהנבחנים. והם באופן טבעי מעלים את הממוצע הארצי,  

 

על כן, הציונים של הדתיים, בחלק המילולי למעשה גבוהים מאלה של המגזר הכללי בכ-15 אחוזים".

 

מה מביא לתופעה?

 

שי כהן, מנכ"ל 'חכימא', מציין בהקשר זה: "הבחינה המילולית עוסקת בהיכרות עם השפה העברית ומחד, וביכולות לוגיות מאידך. רבות מהמילים אשר מכשילות את הנבחנים החילוניים הם מילים השגורות בפיו של כל ילד דתי. בנוסף, הציבור הדתי מפתח מאוד את יכולותיו הלוגיות הודות ללימוד הגמרא ומקורות קדומים אחרים, אשר כתובים באופן הדורש יכולות ניתוח גבוהות. מסתבר שלכל אלו ישנם פירות גם בהצלחה בבחינה הפסיכומטרית".

 

רועי צינוביץ' מרצה פסיכומטרי בחכימא מציין: "הנתונים לא מפתיעים אותי. אני נוכח לראות בכתה את היכולת יוצאת הדופן של הסטודנטים הדתיים בתחומי החשיבה המילולית והעברית. אין ספק שיש לתעל את הציבור הזה לתחומי שפה כגון: כתיבה עיתונאית, ספרותית, כתיבת נאומים ותחומי חקירת שפה לניצול מירבי של המשאב האנושי המדהים הזה".