אדם סבאח

אדם סבאח היה סמל הכדורסל הירדני בשנות התשעים, שחקן נבחרת ירדן בכדורסל. מיליוני תושבי ירדן העריצו אותו ובעצם מעריצים אותו עד היום.

ארוכה ונפתלת היתה דרכו של אדם סבאח אל היהדות.

 

אדם, שהתגייר לפני שלוש שנים בעיצומם של ימי הרחמים והסליחות, אף לא שינה את שמו. "השם היה יהודי אז מדוע לשנות אותו", הוא מסביר.

 

ויכוחים עם השייח'ים

אדם סבאח נולד ברבת עמון למשפחה שונאת ישראל. "גדלתי על שנאת ישראל יוקדת. לימדו אותי שהיהודים הם מפלצות וכי אין לצפות מהם לשום דבר חוץ מדבר רע", הוא נזכר.

אדם הצעיר התחיל לפתח קריירה. הוא הלך להתאמן מדי יום, ולאחר מכן הגיש מועמדות לשחק באחד ממועדוני הספורט של רבת עמון והתקבל. הוא עלה מליגה לליגה, מקבוצה לקבוצה, והפך להיות אישיות מפורסמת ברבת עמון.

בשלב הזה החלו להתעורר בו ספקות על אודות נכונותו של האסלאם. "לפתע נדלקה לי נורה אדומה בראש – הרי עם ישראל מוזכר כל העת בקוראן ומדובר על העם של אברהם. זה הרי לא העם שלי, סימן שיש עם של אברהם שכמוהו אני צריך להיות ורציתי להכיר אותו".

"התחלתי לחפש בספרים והגעתי למעמד הר סיני, מה שהתחבר לי היטב לעובדה שיש עם נבחר. העם שנבחר הוא עם ישראל. אם כך – מדוע אני מחונך לשנוא אותו?"

"לא יכולתי לשאת עוד את השקר. נכנסתי לדיונים ארוכים עם השייח'ים. הם לא הצליחו להתמודד עמי ולא היו להם תשובות על השאלות של כוכב הכדורסל הירדני".

אדם סבאח החליט לעשות את המסע בעצמו ולעיין בספרי היהודים. הוא רצה לדעת מהי תורה. הוא הגיע למסקנה כי הוא חייב לעזוב את ירדן כדי לחפש את דרך האמת.

 

'כוכב' נעלם

אדם פנה לאחד מחבריו מקבוצת הכדורסל וביקש ממנו שינסה לסדר לו אשרת כניסה לישראל. שנתיים עברו עד שהשיג אדם את אשרת הכניסה לישראל.

בשעה עשר בבוקר הוא קיבל את אשרת הכניסה, וכבר בשעה ארבע אחר הצהרים עומדות היו רגליו בשערי ירושלים. בודד וגלמוד, בלי הזוהר והפרסומת בירדן.

"לא נפרדתי מאיש לשלום. ברחתי מירדן, מצויד בשקית ובה מעט בגדים בלבד ונסעתי לירושלים לדודים שלי בלי להודיע להם קודם", הוא מספר. "במעבר הגבול בגשר אלנבי ראיתי לראשונה בחיי יהודי דתי – חייל דתי במילואים, מזוקן, ציציותיו מתבדרות ברוח וכיפה ענקית על ראשו".

הוא זנח את הקריירה המפוארת מאחוריו ועזב את ירדן, כשמטרתו היא להגיע לארץ ישראל, מקום שבתם של היהודים, לדעת מהו העם היהודי שאליו ערג.

 

מבית הדין לבית המעצר

בישראל אדם סבאח פנה הישר לבית הדין. אלא שמזכירת בית הדין הביטה בצעיר הערבי שבא להתגייר ולא האמינה למראה עיניה. היא נטלה את הדרכון של אדם, צילמה אותו ו… הזמינה לבית הדין את המשטרה.

אדם נעצר ונלקח לתחנת המשטרה ואחרי חקירות הועבר לכלא רמלה למחלקה של שוהים בלתי חוקיים המועמדים לגירוש לארצות מוצאם.

השחקנים בנבחרת ישראל בכדורסל הם שהחליטו לעזור לעמית הירדני. הם השיגו הלוואה של 10,000 שקלים לאדם והפקידו את הכסף בעבורו כדי שישוחרר בערבות… בתום מסע תלאות ארוך של התערבות גורמים חיצוניים הוא שוחרר.

 

"התפללתי מעומק הלב"

שוב פנה לבית הדין לגיור וביקש להתגייר, ובבית הדין שלחו אותו לאחד הדיינים. כשהושיט אדם לדיין את דרכונו הירדני אמר לו הדיין: "בדרכון הזה אין לי מה לעשות, תחזור למדינה שלך".

"הייתה זו הפעם היחידה שבה מצאתי את עצמי יושב ובוכה" משחזר אדם, "הרגשתי שעולמי חרב עלי. קניתי ספר ללימוד עברית, הסתגרתי בבית במזרח ירושלים ולמדתי עברית. תוך כדי לא הפסקתי לחפש דרכים כיצד לקדם את ענייני".

"למדתי עברית ודיברתי עם הקב"ה", הוא מספר. "הייתי הולך ברחוב ומדבר לקב"ה כאילו אני מדבר לעצמי. הייתי רואה עצים ואומר לקב"ה שאני מקנא בעץ שנטוע על מקומו ואני לא. ביקשתי מה' רק דבר אחד, תן לי לחיות ולמות היכן שאני צריך".

 

שוב במעצר

באותה תקופה פנתה ממשלת ירדן לממשלת ישראל ותבעה ממנה להסגיר אליה מיד את אדם סבאח. מי שהשיב לירדנים באמצעות ממשלת ישראל היה מִנהל הגיור שהודיע כי 'אדם סבאח אינו עוד אזרח ירדני אלא נמצא אצלנו, והוא מועמד לגיור, ולפיכך הוא לא יחזור לירדן".

עוד שנתיים עברו על אדם בלימודי תורה ויהדות באחת הישיבות בארץ, עדיין לפני הגיור.

יום אחד טייל עם חברים ליד בית הנשיא. באותה תקופה המשטרה ערכה חיפושים אחר עובדים זרים והוא נעצר ברחוב. ופעם נוספת במסעו הארוך אל היהדות מצא עצמו עצור, הפעם בכלא ניצן סמוך לעזה כשהוא מועמד לגירוש.

אבל את העולם הקב"ה מנהל.

באחד הימים עבר סוהר בין התאים ושאל מי מעוניין לרואת שופט. אדם ביקש.

"השופט העיף בי מבט והחל לשאול אותי שאלות מקיפות בענייני יהדות. על הכל עניתי. הוא שאל אותי אם אני מכיר את הספר 'קיצור שולחן ערוך'. ודאי שהכרתי. הוא ביקש ממני לצטט את הסעיף הראשון בספר – ציטטתי.

"הוא כה התרגש, וכך כתב בהחלטתו: 'למרות התנגדות משרד הפנים והמשטרה, אני מחליט בזאת לדחות את הגירוש של אדם סבאח ואני מאחל לו מכל הלב שיזכה להתגייר בקרוב, שיקים בית נאמן בישראל, להגדיל תורה ולהאדירה, ואני מצווה על משרד הפנים להסדיר את מעמדו באופן מידי כגר".

אדם סבאח חזר לישיבה. חבריו ורבניו קיבלו אותו כקבל פני מת שקם לתחייה. לאחר עוד מספר תהליכים – התקבל אדם סבאח ליהדות ועבר את כל הכרוך בגירות למהדרין.

שבע שנות מסע ארוך ומייגע הסתיימו, כוכב הכדורסל הירדני הפך להיות יהודי. אדם סבאח נשא אישה יהודייה והוא אב לשני ילדים. הוא מחלק את זמנו בין לימודים בכולל לבין עבודת כפיים בתור קבלן שיפוצים.

"הגעתי את המנוחה ואל הנחלה", הוא מסכם, "אני חלק מאותו עם שהקב"ה בחר בו, ורק דרכו יתגלה שמו של הבורא יתברך בעולם", הוא אומר בעברית צחה.