המפתח להצלחה

שהתורה היא הקמע הטוב ביותר לעסקיו. הוא לא מוכן שהעסק הגשמי יפעל אפילו יום אחד בלבד, בלי שהעסק הרוחני ישגיח ממעל

רוב האברכים המבקרים מן הסתם במוסך, אכן עושים סאת עם הסובארו /מיצובישי /יונדאי / כל רכב אחר. המטרה, כמובן , טיפול שוטף, תיקון או אבזור. נו, הדברים הרגילים האלה, שעולים כסף כדי לתחזק את האוטו. על הנאות והנעות צריך לשלם בחיים.

 

אבל, בשורות הבאות אני מתכוון דווקא להנאות המובילות להנעות מסוג אחר. השבוע, הגעתי אכן למוסך לצורך טיפול ברכב. בין כך ובין כל אני פוגש מכר וותיק, תלמיד חכם המשמש כבר שנים לא מעטות כרב בישיבה.

 

"אתה מטפל כאן במוסך, הא? – שאלתי רטורית.

התשובה החיובית וההגיונית לא ציפיתי, לא הגיעה. במקומה הפטיר האיש: "לא , אני לומד כאן".

 

???

 

"לומד?! כאן?! " –  כפלתי את תמיהתי. "מה זאת אומרת?" .

 

בן- שיחי הצביע לעבר קומתו השנייה של המוסך והסביר את עצמו: "כאן, למעלה, מעל המוסך, הקים הבעלים בית הכנסת נאה ומכובד. הוא ייחד חדר מרווח עבור בית הכנסת, אך הוא לא הסתפק בכך: שלשה אברכים לומדים במקום ארבע שעות ביום, במימון נאה של אלפי שקלים בחודש!"

 

משגברה , התעניינותי, המשיך לתאר: "אני נמנה בין שלושת האברכים הלומדים במקום. אני מכין כאן את השיעור אותו אמסור אחר הצהריים בישיבה בה אני מלמד, ונהנה בינתיים ממקום נאה ומרווח המכבד את יושביו ואת בעליו.

 

"תנאי התנה עמנו בעל המקום, יהודי דתי חם ולבבי המתגורר סמוך לירושלים: אנו צריכים להתפלל מדי יום תפילת מנחה במקום, ולהעביר שיעור קצר, איש איש בתורו, לעובדי המוסך".

 

"יש לכם בכלל מנין?!" – התפלאתי.

 

"זו בדיוק הנקודה" – התלהב ידידי. "זה לא ייאמן מה שהולך כאן. ראשית, העובדים הדתיים, חובשי כיפה, בהחלט מגיעים לכדי מנין, יחד עם שלושתנו. אך הדבר מפתיע הוא כמות העובדים הכביכול לא-דתיים, שאינם חובשי כיפה".

 

"פשוט מדהים! חלק מן העובדים , מגיעים יום יום , להשתתף בתפילה ובשיעור. הם מוציאים כיפה מוכנה מכיסם, מניחים אותה על הקודקוד, שותים בצמא את דברי התור. האמת, אם לא היינו עדים לתופעה המופלאה, לא היינו מאמינים. הנפש היהודית, כמהה ומצפה למעט אורה ותורה".

 

אכן, זהו כוחו של בית הכנסת המשמש גם ככולל אברכים, מעל מוסך. הוא גורר את המוסך כולו כלפי מעלה…

 

"הבעלים לא מוותר" מוסיף איש- שיחי, "גם בימים של חופש, כערבי חגים וכדומה –  בעל המוסך הוא בעל הכולל, הודיע לנו כי מבחינתו כל עת בה המוסך פעיל, גם הכולל צריך להיות פעיל ומאויש".

 

"הוא סמוך ובטוח בפשטות, שהתורה היא הקמע הטוב ביותר לעסקיו. הוא לא מוכן שהעסק הגשמי יפעל אפילו יום אחד בלבד, בלי שהעסק הרוחני ישגיח ממעל. אגב", מסיים החבר, "בכך גם אלו המטפלים כאן במוסך זוכים להחזיק תורה ולהאדירה".

 

האמת – הוא צודק.

לפיכך רואה אני חובה לעצמי לפרסם את שמו של המוסך הזה. מקום כזה המבוסס ומושתת על אמונה תמימה ופשוטה, על רוח המחזיק את הגשם, על החזקת תורה ואהבת לומדיה זכאי לפירסום:

מוסך 'לב גן', רחוב בית הדפוס בירושלים.

 

 

[המודיע]