בנעליים שלו

לפעמים יש לי מחשבות רעות בראש על אנשים, אפילו שהם בסדר, אבל אני אף פעם לא מצליח לדון לכף זכות מה לעשות כדי לשפר את עצמי?

לפעמים יש לי מחשבות רעות בראש על אנשים, אפילו שהם בסדר, אבל אני אף פעם לא מצליח לדון לכף זכות מה לעשות כדי לשפר את עצמי?

 

בתחילת מסכת אבות ממליץ לנו רבי יהושע בם פרחיה, נשיא הסנהדרין (בית דין הגדול שבירושלים) לדון את כל האדם לכף זכות:

"והוי דן את כל האדם לכף זכות"

כלומר, כל אדם כאילו יושב על כס המשפט ודן את הסובבים אותו לכף זכות, מתוך מבט חיובי הרואה את הזולת כאדם טוב בעצם, וממילא גם מעשיו, גם אם הם נראים רעים, יש להם הסבר חיובי.

 

מאידך, בפרק השני של פרקי אבות, מגיע הלל הזקן נשיא ישראל, ומכריז:

"אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו"

האם הלל מתכוון לומר לנו שלא לשפוט בכלל את הזולת? האם הלל הזקן רוצה ללמד אותנו להיות ניטראליים, לעמוד בצד ולא לחשוב כלום על הזולת, שהרי בין כה וכה איננו יכולים לשפוט את התמונה במלואה, שהרי לא הגענו למקומו ולמצבו?!

 

נראה, שהלל בא לחזק את דברי קודמו רבי יהושע בן פרחיה, הוא בא להסביר מהי הדרך לדון לכף זכות, איך עושים את זה?

איך מצליחים לחשוב טוב על השני גם כשזה נראה רע?

 

"עד שתגיע למקומו!"

 

מי יודע איך היית נוהג אתה אילו היית בנעלים שלו. האם היית נוהג בצורה שונה, ואולי בכלל היית נוהג בצורה הרבה יותר גרועה. מי יודע?!

 

כשאתה חושב בצורה כזו, אומר הלל, כשאתה מנסה לחשוב מה היה קורה אילו היית אתה במקומו, אבל לגמרי, עם כל המשמעויות של כך, עם מצבו הנפשי, הבריאותי, הכלכלי, עם מצבי הרוח שלו, ואפילו עם הפרצוף שלו, אתה תחשוב אחרת, אתה תצליח לראות בו את הטוב.

 

וכשזה קורה לך ואתה מצליח לעבור את התהליך הפנימי הזה ולחשוב טוב על השני כאילו מדובר בך עצמך, (ואולי זה חלק מהמשמעות של ואהבת לרעך כמוך): אתה זוכה, אומרים חז"ל, שגם בשמים כשפותחים את התיק האישי שלך ורואים את הדברים הבעייתיים, את המקומות שבהם אתה לא כל כך בסדר, שידונו אותך לכף זכות ויראו אותך כבן אדם בעלי חולשות אנושיות נסלחות מידה כנגד מידה.

 

 

['שלום לעם']