לא בכוח אלא ברוח

ביום חמישי של חול המועד סוכות, כאשר מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב שב מתפילת מוסף, עודו עטוף בטליתו, המתין לו בסוכתו, נשיא המדינה, שמעון פרס, לביקור חג. דקות אחדות קודם לכן, נכנס פרס הביתה והתבונן סביבו בהתפעלות. הוא ציין בפני הנכדים את התרשמותו מהצניעות הרבה. "רואים ענקים בתורה שיש להם בתים כל כך צנועים", אמר.קרא עוד...

ביום חמישי של חול המועד סוכות, כאשר מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב שב מתפילת מוסף, עודו עטוף בטליתו, המתין לו בסוכתו, נשיא המדינה, שמעון פרס, לביקור חג.

דקות אחדות קודם לכן, נכנס פרס הביתה והתבונן סביבו בהתפעלות. הוא ציין בפני הנכדים את התרשמותו מהצניעות הרבה. "רואים ענקים בתורה שיש להם בתים כל כך צנועים", אמר. בכל מהלך הפגישה, נראתה על פניו של פרס התרגשות רבה.

הנשיא אמר לרב אלישיב, כי הוא בא להתברך בברכת החג, ופתח בדבריו כשהוא מתאר את האתגרים הרבים העומדים בפני יושבי ארץ ישראל. "הסכנה הראשונה היא הסכנה האיראנית", אמר.

הרב שליט"א העלה את גודל זכותם וערך לימודם של בני הישיבות הקדושות ועמד על הצורך להרבות בתפילה כדי להינצל מהסכנות האורבות על יושבי ארץ הקודש ובפרט מאיראן.

"הסכנה השניה", הוסיף פרס, "היא שמנסים להפוך את מלחמת הערבים ליהודים כאילו היתה מלחמת דת, וראינו זאת בימים האחרונים סביב הר הבית. זה מאוד מסוכן. צריך לעשות הכל כדי שזה לא ייראה כך".

"שמעתי שהרב אוסר עלייה להר הבית", הגיע הנשיא אל הנקודה החשובה לו. 

הרב אלישיב השיבו: "וכי אני אומר שאסור? התורה אוסרת באיסור חמור לעלות להר הבית בזמן הזה!"

"ובכן, הקול הזה חשוב שיישמע", אמר פרס.

 "כל מי שרוצה לדעת, יודע את דעתנו בנושא", השיבו הרב אלישיב.

"יש מושג של 'לא בחיל ולא בכח כי אם ברוח', חשוב שהקול הזה יישמע. לכבודו יש השפעה גדולה על עם ישראל, ולכן חשוב שהדברים יישמעו בקול", הוסיף פרס.

פרס העלה בפני הרב אלישיב, כי קיים חשש ממשי שהאיום האיראני ייגרר לכדי מלחמת דת, זאת בעקבות התבטאויות של רבנים ומנהיגים רוחניים המביעים עמדה פומבית ומדברים בגנותה של איראן ובסכנה הנשקפת ממנה. פרס אמר לרב, כי אמנם עצם הדאגה של הרבנים היא חשובה ואף מתבקשת , אך ממידע שבידיו, באיראן מעדיפים לראות בכך, התגרות על רקע דתי והתוצאות עלולות להיות הרות אסון.

כשביקש הנשיא את ברכתו של פוסק הדור, אמר לו הרב אלישיב: "אתה צריך ברכה גדולה. המצב לא פשוט. יש הרבה סכנות ועליך מוטלת אחריות גדולה. שתהיה לך ברכה והצלחה".

 

 


מאת: מנחם בק