כל יום הופכים דף

כאן לא מדברים על מחלות, השיעור הזה מוציא אותנו מהדיכאון של בית החולים

 

לבית הכנסת שבבית החולים בילינסון נכנס יהודי מסורתי לתפילת מנחה. בסיום התפילה ראה את המתפללים מתקבצים סביב מגיד שיעור הדף היומי – הרב אשר לבי – ומקמטים את המצח מול הגמרות הפתוחות. הוא החליט להצטרף לשיעור, ולאחר שראה כי טוב, המשיך להשתתף בשיעור גם בימים הבאים. מראהו לא העיד על בעיה בריאותית כלשהי.

"אחרי שלושה ימים הוא הפסיק להגיע", מספר הרב לבי. "חודשיים מאוחר יותר אני רואה אותו שוב בבית הכנסת, מחכה לשיעור. הוא ישב בכיסא גלגלים, רגלו קטועה. ´אני מחכה פה מעשר בבוקר לשיעור הדף היומי´, אמר לי. הוא ישב וחיכה לשיעור שמתקיים באחת בצהריים, כשהוא סובל כאבי תופת. ´קיבלתי את הטעם האמיתי לחיים בלימוד התורה´, הסביר לי בהתרגשות".

במשך שלושת השבועות הבאים היו מסיעים את היהודי מדי בוקר מחדרו במחלקה לבית הכנסת, שם המתין במשך שלוש שעות לתחילת השיעור. המגיד שיעור היה מוצא אותו כשהגמרא לפניו כבר פתוחה. לאחר שהשתחרר לביתו, המשיך בקביעות הדף היומי במקום מגוריו. "מעז יצא מתוק. למרות הסבל הנורא שבקטיעה, התחלתי להרגיש מהו טעם החיים, בזכות שיעור הדף היומי בבית החולים", אמר לרב לבי.

שיעורו של הרב לבי מתקיים בבית החולים בילינסון כבר למעלה משנה. גרעין מצומצם של רופאים התרחב לכדי שיעור בן 40 משתתפים, בהם רופאים בעלי שם, אנשי צוות והחולים עצמם.

"אני מכיר רופאים שאינם שומרי מצוות, ששינו את אורח חייהם כתוצאה מהשיעור", אומר הרב לבי. חלק מהמשתתפים יושבים רכונים על הגמרא כשהם מחוברים למכשירי דיאליזה, או בכיסאות גלגלים. "החולים באים להפיג את סבלם בלימוד הגמרא, הם אומרים לי זאת בפירוש. פעם הגיע לבית הכנסת ילד חולה סרטן עם אביו, כדי לומר תהלים. האב, קיבוצניק מצפון הארץ, שמעולם לא שמע על דף יומי, הצטרף לשיעור, ומאז הגיע בקביעות עם הילד. "כאן לא מדברים על מחלות, השיעור הזה מוציא אותנו מהדיכאון של בית החולים", הסביר.

 

עם זאת, הרב לבי אומר ללומדים המאושפזים כי הוא מקווה מאוד שהם לא יהפכו למשתתפים קבועים בשיעור שלו, מטעמים מובנים.

 

 

משתתפי השיעור היומי בביקור אצל גדולי ישראל

 

משתתפי השיעור הקבוע בדף היומי, המתקיים בבית הכנסת המרכזי בבית החולים בלינסון ע"י מאורות הדף היומי, ובהם רופאים ופרופסורים מהשורה הראשונה, הגיעו אל מעונם של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, מרן גאון רבי חיים קנייבסקי וכ"ק האדמו"ר מנדבורנה, להתברך לקראת השנה החדשה הבעל"ט.

 

מרן ראש הישיבה, הגראי"ל שטיינמן נשא דברי חיזוק והדגיש את הסייעתא דשמיא הרבה המלווה את הרופא אשר התורה נתנה לו רשות לרפא, בכל פעולותיו. בדבריו נסך בהם עידוד וחיזוק להמשך עבודתם, אשר יש בהם ממידותיו של הקב"ה, מה הוא חנון ורחום אף אתה וכו'.

 

בבית מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי, הועלו שאלות אקטואליות ע"י הגאון רבי חיים דוד קובלסקי , ראש ביהמ"ד מאורות הדף היומי, בעניין תפקידו של הרופא. מרן אמר לרופאים כי, "השיעור הקבוע מסייע לעבודת בית הרפואה, לכלל ולפרט".

 

שיחת קדשו של כ"ק האדמו"ר מנדבורנה, עסקה בעניין תפקיד הרופא והגדירה  כ"עבודת קודש" ויש בכך בכלל "ואהבת לרעך כמוך", כאשר האדמו"ר האריך במתק לשונו  אודות חשיבות ההתמסרות למען הזולת.

 

בסיום הביקור, הודו המשתתפים לארגון מאורות הדף היומי על הקמת השיעור הנפלא לפני כשבע שנים. מאז ועד היום מתקיים מידי יום ביומו ע"י מגיד השיעור הרב אשר לבי, מחשובי מגידי השיעורים וכן על היוזמה הברוכה להתברך מפי גדולי ומאורי הדור.