ביכ"נ עתיק מתקופת התלמוד נחשף בטורקיה

ארכיאולוגים טורקיים גילו שרידים רבים ויפים של ביתכ נסת מרשים מן המאה החמישית באנטליה ובו הכיתובים בעברית ״אמן״ ו״שלום על ישראל״

מי שחשב שרק בית הכנסת העתיק ביותר בעולם, שמחוץ לבבל ולארץ ישראל נמצא בטורקיה בעיירה סארדיס, ומעבר לכך לא נותרו עוד בתי כנסת במדינה הזאת שבה חיו מאות אלפי יהודים, התבדה השבוע. הטורקים הודיעו כי חשפו את שרידיו של בית הכנסת העתיק והיפה של העיירה מאיירה, הממוקמת סמוך לנמל הים של העיר אנדריאקה שבאטליה.

מדובר בבית כנסת שפעל לפני כ-1,500 שנה, במקביל לסוף תקופת האמוראים, שאז נחתם התלמוד בבלי בזמנם של רב אשי ורבינא, והיא תחילת תקופת רבנן סבוראי שנמשכה כשנה, ואחריה תקופת הגאונים.

זוהי עדות ברורה לחייהם של יהודים במקום הזה ולקיומה של קהילה תוססת שבנתה לה בית כנסת מפואר עם פיתוחי אבן ושיש מרשימים. הארכיאולוגים מצאו בין שריד בית הכנסת שעוד לא נחפר כל כולו חקי שיש ולוחות ועליהם ציורי לולב ושופרות, חצוצרות ומנורות וכן הכיתובים בעברית "שלום על ישראל" ו"אמן" לצד כיתובים ביוונית, השפה הזרה המדוברת באותם הימים באותם מרחבים.

את החפירות במאיירה ערכו ארכיאולוגים מאוניברסיטת "אקדניז" שבאנטליה. משרד התרבות הטורקי מימן את הוצאות החפירה, שגילתה כי מדובר בבית כנסת שכיוונו הכללי לעבר ירושלים

ממשלת טורקיה בהודעתה על החשיפה מדגישה כי הממצאים בשטח מעידים שיהודים חיו בשלום בטורקים כבר במאה החמישית לספירה והורשו לקיים באופן חופשי את מצוות דתם.

מומחים בישראל אמרו שייתכן ומדובר בבית כנסת שיהודים שנחתו בחוף הים הקימו לעצמם וכי מדובר ככל הנראה בסוחרים יהודיים שירדו מארץ ישראל והתיישבו במקום בתחילת האלף הראשון לספירה הנוצרית ואכן פתחו במקום חיים יהודיים נרחבים עם בתי כנסת מפוארים.