איך מגיעים לשמחה?

הזמר אהרון רזאל: ״בשביל להגיע לשמחה אמיתית צריך תורה״

לא קל לתפוס שיחה עם אהרון רזאל. הזמר שלחניו הפופולרים מתנגנים כמעט בכל בית יהודי, בימים אלו הוא טרוד במיוחד ושוהה שעות רבות באולפן ההקלטות שבו הוא שוקד על אלבומו החדש. במאמצים מרובים הצלחנו בכל זאת לחטוף כמה רגעים מסדר יומו העמוס של רזאל רק כדי לברר איתו איך יהודי שמצוות השמחה היא נר לרגליו בכל ימות השנה קיים את מצוות "ושמחת" בחג הסוכות.

רזאל מתחייך.

"הגמרא מסבירה שכדי לקיים את מצוות השמחה בחג צריך לתת לכל אחד מבני הבית את הדברים שמשמחים אותו – לנשים בגדים, לילדים קליות ואגוזים, ולגברים בשר ויין. מה שמשמח אותי באופן אישי זה להביא שמחה והתעלות לאנשים אחרים, כך שמבחינתי ככל שאני מנגן ומופיע בפני יותר אנשים אני מרגיש שאני מקיים את מצוות השמחה ביתר הידור…".

 

 "מהי שמחה יהודית?"

"שמחה יהודית זאת התרחבות הלב", אומר רזאל, "זאת ההרגשה שמרימה אותך כמה טפחים מעל קרקע החולין ומניחה אותך במקום גבוה ומרומם יותר". למקום הגבוה הזה, מוסיף ואומר רזאל, אי אפשר להגיע במטוס וגם לא הליקופטר. רק הנשמה מסוגלת לרומם את האדם למקום שכזה והדרך לעורר את הנשמה היא באמצעות הנגינה. "אפילו לגבי לימוד תורה אומרים חז"ל שהלימוד עם ניגון מרומם את הלומד יותר מאשר לימוד בלי נגינה. השילוב של פסוקים מהתפילה או מילים של אמונה עם מנגינה מתאימה יש בכוחם לרומם את האדם מאוד. מנגינה לבד אינה מספיקה ואילו מילים בלי מנגינה אין להם את אותה העוצמה. החיבור בין המילים והלחן זה כמו החיבור בין גוף לנשמה. ביחד נוצר משהו חי".

 

 "אבל איך אפשר להגיע לשמחה כאשר מסביב העולם עצוב כל כך?"

 "חס וחלילה. אני לא רואה עצבות מסביב. להפך. לפי דעתי אנחנו חיים בדור מופלא מאוד. בכל מקום רואים התחזקות עצומה, רואים התקרבות לתורה וקיום מצוות, רואים אהבת ישראל. אנחנו חיים בזמנים מיוחדים מאוד".

 

בימים אלו שוקד רזאל על הקלטת אלבום חדש ואנחנו מבקשים ממנו שיסביר לנו מהו התהליך הרוחני שמוריד לעולם שיר חדש, מה צריך לעשות כדי לברוא צלילים שהעולם טרם שמע.

 

"כתוב בתהילים 'שירו לה' שיר חדש'", אומר רזאל. "יש ענין לא סתם לשיר לה', אלא להתקרב אליו באמצעות 'שיר חדש', שיר שיהיה רענן ומקורי ואמיתי. צריך הרבה תפילות וסייעתא דשמיא כדי ליצור שיר כזה. לפעמים שיר כזה בא רק אחרי שעות רבות של לימוד תורה. לפעמים צריך התבודדות והתעמקות.  לפעמים לוקח חודשים של עמל לפני שהשיר לובש את צורתו. מצד שני לפעמים יש לך שירים שאתה מגלה ככה פתאום על קצה הלשון, כמו חבילה שמישהו השאיר אצלך בכניסה לבית  בלי שיש לך מושג איך זה הגיע לשם…".

 

"אני חושב שהסוד הוא שאדם צריך לבטל את עצמו, להבין שהוא לא יותר מאשר כינור שעל מיתריו מנגן הקדוש ברוך הוא. כשאדם מצליח להביא את עצמו להכרה הזאת אזי השירה פורצת מתוך נשמתו מאליה".