20 אלף מליצי יושר ב- 60 דקות

בעוד הזריזים שבחבורה עסוקים במלאכת בניית הסוכה, משריינים לעצמם לקראת רגע החיתום עוד ועוד מליצי יושר, יש מי שעסוק בגיוס הסנגורים לשעות שאחרי, מנסה להבטיח שהמעבר מקודש לחול לא יהיה חד מדי. תש"ע תהיה השנה השישית בה יפתחו ישיבות "מחיל אל חיל" עבור אבות ובנים החפצים לשמר את אווירת הטהרה המרוממת לשעת התעלות תמימה. הרבקרא עוד...

בעוד הזריזים שבחבורה עסוקים במלאכת בניית הסוכה, משריינים לעצמם לקראת רגע החיתום עוד ועוד מליצי יושר, יש מי שעסוק בגיוס הסנגורים לשעות שאחרי, מנסה להבטיח שהמעבר מקודש לחול לא יהיה חד מדי. תש"ע תהיה השנה השישית בה יפתחו ישיבות "מחיל אל חיל" עבור אבות ובנים החפצים לשמר את אווירת הטהרה המרוממת לשעת התעלות תמימה. הרב נפתלי פאלק המנוע הכלכלי והרוחני למהפכת הלימוד במוצאי הכיפורים כמו גם בפורים (ישיבת מרדכי הצדיק) מקווה, ש- 25 אלף הפרסים שבאמתחתו יהיו מעט שלא יכילו את הלומדים המרובים ומתענג בעיקר על הקשר החוצה ימים, יבשות ועדות שממזג בין תפילה ללימוד. "באותה שעה בה עומדים יהודי אנגליה בתפילת נעילה ובקהילות אמריקה וקנדה עדיין שקועים בתפילת מוסף, בישראל כבר נשמע קול התורה במאות בתי כנסת". אשרי מי שזוכה ומרכה את הרבים.

 

הדי הפטישים הראשונים של המזדרזים להקמת הסוכה כבר נשמעים ברקע ומהווים מנגינת זכות לקראת היום הקדוש. עם ישראל טרוד בחיפוש סנגורים ומליצי יושר ובאיסוף מצוות מכל הבא ליד ויש מי שכבר דואג לנו לפרקליט הבא. משריין עבורנו סנגורים חדשים, שיתלוו אלינו אחרי החתימה הטובה.

 

מקודש לקודש

הרב נפתלי מאיר פלאק, האבא והפטרון הכלכלי שמאחורי "ישיבת מרדכי הצדיק", הגה לאחר התייעצות עם גדולי התורה שליט"א, רעיון המבוסס על כך שבלתי אפשרי, וגם לא הגיוני, לבצע את המעבר החד החותך מהיום הקדוש שכולו תפילה, טהרה וסיגוף גשמי אל המרוץ החומרי של שגרה אפורה. שחייבים לשמר את הריגוש העילאי ורמת הקרבה הגבוהה לבורא, שהצלחנו להגיע אליה בתפילת נעילה באמצעות מעשים בשטח. אץ מנגינות התפילה הוא מציע להחליף זמן קצר אחרי בניגון התורה של אבות ותינוקות של בית ורבן ובכך להוסיף מקודש על הקודש עוד טרם נחתנו באמת לעולם החומר.

כשעתיים אחרי הצום, מתחילה הנהירה הגדולה שמעלה על פניו נהרה גדולה לא פחות. הפרויקט השנתי של מ"חיל אל חיל" עולה שוב למרומים. אלפי אבות, ילדים ונערים צועדים לעבר בתי הכנסיות והמדרשות למצוות הלימוד היומית של מוצאי יום הכיפורים. חלקם הסתפקו בשבירה סמלית של הצום ומקדימים לימוד לסעודה. טעם הלימוד מצליח להשכיח את כל ייתר המשימות שנזנחו מאחור ולהשאיר אותם טפח גבוה מעל הקרקע.

 

לנצל את המומנט

לפני שש שנים , כשעלה הרעיון הוא נחשב הזוי יותר אפילו מקודמו. אם בפורים נתקלו המארגנים בקשיים לנתק את ההמונים הסחוטים מרוץ המשלוחים והמנות, איך יגרמו להם במוצאי הצום כשהם באפיסת כוחות אמיתית, לשוב אל בית הכנסת ללימוד חיוני?

זו גם הייתה ההתלבטות העצומה של הגאון  רבי אריה פינקל שליט"א נשיא אבות ובנים כאשר שמע על היוזמה, שעלתה במסגרת שיחה שהייתה לרב פאלק עם הגאון רבי משה שפירא שליט"א במהלכה כינה אותו בחיבה : "רב ראשי של פורים". בעיניו, אך טבעי היה להמשיך במסורת הלימוד הפורימית גם במוצאי יום כיפורים, שהרי פורים כפורים. הגר"א פינקל שליט"א ביקש להיוועץ ברבנים נוספים לגבי קביעת לימוד בעיתוי המיוחד הזה, שבו רוב הציבור לא רק טרוד בענייני החג הבא אלא שאינו מספיק מאושש מהצום כדי להתפנות למאמץ מחודש. הספק העיקרי התמקד בחלישות אמיתית האופיינית לשעות שאחרי הצום ולפעמים נמשכת גם עד למחרת. אחרי שהות ממושכת בבית הכנסת ומאמץ כבד של מיצוי כל האנרגיות קשה לדרוש מאנשים לשוב לשם תוך זמן קצר. לנטוש את המשפחה, הסעודה, דפנות הסוכה, להסיט את כל הטרדות והדאגות ולהתרכז בדבר האמיתי. בסופו של דבר נפלה ההחלטה. הסוכה תחכה, גם ארבעת המינים לא יברחו. על הלימוד אסור לוותר ובפרט על המומנט הבלתי חוזר שאין כדוגמתו בכל ימות השנה.

 

עלייה לצורך עלייה

"אין עוד זמן מקודש ונעלה כדוגמת יום הכיפורים. במוצאי הצום שרוי עם ישראל בדרגת טהרה הגבוהה ביותר שניתן להגיע אליה. אחרי שהזדכך בצום, תפילה וסליחה, הוא שרוי בתחושת רוממות והרגשה והרגשה פנימית עמוקה של קרבת אלוקים והנה לא עובדת שעה או שעתיים והכל נמוג ונעלם, שותים קפה, אוכלים סעודה וממשיכים קדימה כאילו לא כלום לא היה. המדקדקים ניגשים לבניית הסוכה ואולי גם זה לא תמיד, ורשמי יום כיפור כמעט נמחקים. והלא בנעילה כמעט כל אחד מרגיש את דבריו של דוד המלך 'ואני קרבת א' לי טוב'. את הסיפוק שבקרבה לד' ואחרי זמן קצר יש תחושה של דודי חמק עבר, הרגשה של בקשתיהו ולא מצאתיהו" – מתאר הרב פאלק את הרעיון שאחרי הפסגות הגבוהות של החזרה בתשובה וניקיון החטא שמגיעים אליהם, א"א לתת לציבור ליפול ישר לעיסוקים גשמיים.

 

מדרום אפריקה עד ישראל

במשך השנים הצליח להגשים את מהפכת הלימוד הבלתי נתפסת, שהחלה עם כחמשת אלפים לומדים ומונה כיום כ- 20אלף אבות ובנים בכל רחבי הארץ. הרב פאלק חולם על יותר. קצב הגידול לא מספק אותו והוא משקיע משאבים כספיים ואישיים כדי לדרבן עוד ועוד משפחות להצטרף למערכה, כולל במקומות נידחים בעולם או באזורים שבהם שעת יציאת הצום המאוחרת כמו באנגליה ובארה"ב (8-8.30 בערב) מהווה קושי טכני וארגוני עבור אנשי המקום. המטרה שלו להתגבר על המכשולים גם שם, לגייס בכל מקום אפשרי את התינוקות של בית רבן שלא טעמו טעם חטא כדי לשמור על דרגת הטהרה שהעולם שרוי בו בגמר הדין. קולות הלימוד של עשרות אלפי הילדים דווקא בעיתוי המעט מוזנח, בו אין זמן וכוח, מהווים כמו שאמר הגר"מ שפירא שליט"א, סנגורים חיים היכולים להפוך בהבל פיהם הטהור שעליו מתקיים העולם כל גזירה לטובה. פסק דין שנקבע חלילה נגד עם ישראל, יכול להיקרע מול השתדלנים הקטנים שמתייצבים בשליחות הלימוד מקצה הארץ עד קצה. ולא רק. הבשורה הגיעה כאמור גם אל מעבר לים ותמונות של ילדים באוסטרליה ודרום אפריקה מתפללים באותה שעה מרבות זכויות בלי גבול.

 

מאוסטרליה תיפח השבורה

האוסטרלים מתגאים בזכות הבכורה שלהם להיות המחיל אל חיל הראשון בעולם. היתרון הגיאוגרפי שלהם מקדים את לוח הזמנים שלהם ב- 9 שעות תמימות. בעוד אנחנו עדיין שקועים בתפילות, הם כבר עסוקים בלימוד מעמיק. חצי יממה אחרי ילדי ישראל וילדי דרום אפריקה, משלבים זרועות בלימוד משותף שחוצה ימים. מדובר ה- 250 ילדים ממלבורן ועוד 180 ילדים בקהילה בדרום אפריקה שזה המקסימום שניתן לקבץ במציאות הקיימת. אבל רבני המקום עושים כל מאמץ לשמר את ההתלהבות משנה לשנה. הרב ישראל קיי בדרום אפריקה, משקיע נשמתו בפרויקט ולא מקל ראש גם בפרסי העידוד שהוא מחלק. השנה למשל יהיה זה מזרן מתנפח שיחולק לכל משפחה כמתנה שימושית במיוחד לסוכות… בישראל היקף הלומדים לא מאפשר סדרי גודל כאלו של מתנות אבל ניכר שמשקיעים מחשבה מרובה גם במהות. הפרסים כולם בעלי ערך מוסף יהודי וערכי, שהופכים את הלימוד לחוויה הנחרטת לתמיד.

 

קפיצת הדרך ללומדים

ובכל זאת יש כאלו שאצה להם הדרך עד כדי שנדמה להם ששעת הלימוד זהו תבוא על חשבון מצוות היום האחרות הנושפות בעורפם. הניסיון מלמד שפרס נוסף מפתיע ממתין להם בסיום הלימוד כאשר הם זוכים פתאום לקפיצת דרך מיוחדת במילוי המשימות האחרות. כך למשל, אחד היהודים שנימק את היעדרותו מהלימוד בתאונה כי הוא רגיל כבר שנים לצאת מיד אחרי שבירת הצום למסע חיפושים אחר לולב מהודר. בממוצע נמשכה הקנייה 3-4 שעות אבל מאז שוכנע להצטרף ללימוד עשה חיל גם בכך. למרבה הפלא, הצליח למצוא לולב כלבבו כבר אחרי שעה וחצי, כך שבסופו של דבר לא רק שלא הפסיד זמן יקר, כפי שחשב, אלא הרוויח כפל כפליים. "מי שמשקיע בחפצי שמים אף פעם לא מפסיד" – מסביר לנו הרב פאלק בהתלהבותו המידבקת- " מי שעושה נחת רוח בשמים, ד' לא נשאר בעל חוב כלפיו…" לדבריו, גם אלו שמגיעים מותשים וחסרי אנרגיות וחוששים כי יתקשו להשלים שעת לימוד אפקטיבית, מרגישים אחרי זמן קצר שהם נשאבים באווירת הגישמאק המיוחדת. בית הכנסת המואר באור יקרות, תרתי משמע , מפיח בהם כוחות חדשים וגורם להם להרגיש רעננים ומלאי מרץ כאילו החל היום.

 

 

תורה ותפילה בשעה אחת

הצד הכי מרגש בכל הסיפור, שמצליח עד היום להפעים כל יהודי ואולי גם להיות המכה בפטיש עבורו כדי שיצטרף בעצמו למערכה, הוא החיבור המרטיט בין התפילה שעדיין נמשכת מעבר לים ללימוד שמתחיל במקביל בארץ ישראל. באותה שעה בה מתפללים נעילה באנטוורפן ובאנגליה, בישראל תומכים בהם תינוקות של בית רבן בלימודם הטהור. לימוד התורה של האבות והילדים בישיבת מחיל אל חיל בא"י, מתמזג בנוסף עם תפילת מוסף המתקיימת במדינות קנדה ואמריקה. עם ישראל בארץ ישראל כבר יצא מהיום הקדוש ונכנס ללימוד התורה והוא מהווה רוח גבית, חוצה גבולות יבשות ועדות, לתפילות של מאות אלפי יהודים, שעדיין נמצאים בעיצומו של היום הקדוש. אלו שקועים בתפילה ואלו בתורה וקדושת היום חופפת על כולם.

 

מחיל אל חיל גם בהיכלי תורה

כמו בישיבת "מרדכי הצדיק", שתוך זמן קצר ייצרה מסגרות מבורכות רבות שביקשו לאמץ את המודל והקימו מסגרות לימוד לא רק לאבות ולילדים, גם ישיבת "מיל אל חיל" צוברת זכויות חדשות בעקבות יוזמות דומות. לאחת מהן התוודע הרב פאלק כאשר התלווה אליו בנסיעתו ראש ישיבה חשוב שלא ידע זהות הנהג שלו. כאשר התברר לו במי מדובר, לא יכל לכבוש את התרגשותו והחל לספר לו על ה"מחיל אל חיל" הפרטי שלו שקם בהשראת. שנה קודם לפני יום הכיפורים, מזר שיחה שעסקה סביב אותו נושא של האמצעים שיש לנקוט כדי להמשיך את השפעת יום הכיפורים לשאר ימות השנה. מיד אחרי השיחה ניגש אליו המשגיח וסיפר לו כיוון למושג שכבר הפך לנחלת הכלל, שכן אבות ובנים פתחו ישיבה מיוחדת ושמה "מחיל אל חיל", שמטרתה ליישם את ההתעלות שנרכשה ביום הקדוש ולהמשיך אותה לשאר ימות השנה. ראש הישיבה הגיב בחיוב ואמר : "אם הרעיון קיים לתינוקות של בית רבן, מדוע לא ניישם אותו גם בישיבתנו? למה לא נקבע סדר רשות במוצאי יוכ"פ לשם אותה מטרה? למה נגרע?" שאל.  

 

קניין רוחני

ואכן, לאחר שאומץ הרעיון, כבר עשרים דקות אחרי תפילת ערבית וטעימה קלה בחדר האוכל, התמלא בית המדרש מפה לפה וקול התורה בקע ברמה. התחושה הייתה ממש כמו בסדר בוקר. רק כשנסתיימה שעת הלימוד שבו כולם לחדר האוכל לסעודה שהייתה באווירה עילאית. מי שלא טעם את טעמה, לא טעם אמיתי מימיו… הייתה תחושה התעלות מרוממת עד כדי כך, שאחרי הסעודה בחורים רבים לא התאפקו ונמשכו כחבלי קסם אל בית המדרש ללימוד רצוף שנמשך כל אותו הלילה.

פירות ותולדות מחיל אל חיל ממשיכים לצמוח וישיבות רבות כבר קובעות היום סדר לימוד מיד אחרי תפילת יום כיפור. באחת מהן אף הבטיחו לבחורים שיישארו לשעת לימוד אחרי הצום הסעה חינם עד הבית!

"א"א לדעת איזו מצווה גוררת מצווה, מה יהיו הפירות וההשפעות של שעת הלימוד הגדולה. זהו קניין רוחני נצחי ששווה להתאמץ בשבילו וכל אחד יכול להיות שותף לו"- מסכם הרב פאלק. מי רואה את אלו יוצאים ולא משתוקק להפוך חלק מהם….