קבר רחל: החיל נשבר והצטרף לתפילה

החייל התעקש שאסור להתפלל בשל הסכנה אך מול עשרות תלמידים שבאו משדרות לראשונה בחייהם לקבר רחל גם החייל הקשוח נמס

עשרות בני נוער פקדו בימים הנוראים את המקומות הקדושים בארץ ישראל. לרבים מהם זו הייתה הפעם הראשונה שכף רגלם דרכה במקומות כמו הכותל המערבי, קבר רחל, ישיבות ובתי מדרשות. כך גם קרה עם קבוצה של תלמידים מתיכון בשדרות שבאו להתפלל בקבר רחל בעיר בית לחם. זו הייתה הפעם הראשונה שאותם תלמידים הגיעו למקום הקדוש והציפייה וההתרגשות הייתה רבה.

למרות ההתלהבות הרבה של הנערים בהתחלה היה חשש גדול שהם יצטרכו לוותר על התפילה. כאשר הקבוצה הגיעה למתחם של הקבר, בא לעברם חייל צה"ל השומר על קבר רחל ואמר למדריכים כי המתחם סגור והם צריכים לעזוב את המקום.

המדריכים לא ידעו מה לעשות. הנה הם כבר כאן, התלמידים כל כך מחכים בציפייה להתפלל בפעם הראשונה בקבר רחל, אך החייל עמד בתקיפות שקבר רחל סגור למבקרים בשעה הזאת והם מתבקשים להתפלל במקום אחר. "אי אפשר להתפלל עכשיו, מצטער", אמר החייל בקרירות למדריכי הקבוצה.

אחד המדריכים, נתנאל סרוסי ניגש לחייל וביקש ממנו לעלות אל האוטובוס ולראות את הנערים שבאו משדרות הרחוקה רק כדי לומר כמה פרקי תהילים. אחרי שיכנועים מרובים החייל עלה לאוטובוס הסתכל אל עבר התלמידים ונכנע… תלמיד שאמר לו "באנו להתפלל בשבילך ובשביל גלעד שליט", גרם לו לחזור בו מסרובו. "אם תתפללו 10 דקות זה יהיה בסדר?", הוא שאל את המדריכים של הקבוצה. המדריכים חייכו, "אשריך צדיק", אמרו לו, והתלמידים ירדו מצוידים בסידורים ובתהילים להתפלל בקבר רחל.

התפילה ארכה הרבה יותר מעשר דקות וגם החייל, סיפרו התלמידים, השתתף בתפילה. המדריך נתנאל סרוסי פעיל ב'מעמקים' – גוף הפועל בשדרות לקירוב לבבות, אמר שהלב נפתח כאשר רואים נוער החפץ להעמיק באמונה: "שמחנו לראות שיש הרבה נערים שרוצים מאוד להכיר מקרוב מהי יהדות מתוך אהבה וכבוד ואף להעמיק בכך, אין זמן יותר טוב מהימים האלה לנסוע לקברי אבות ולשמוע שיחות חיזוק מגדולי תורה".

בהמשך נפגשו התלמידים עם רבה של העיר צפת הרב שמואל אליהו שנהנה לשמוע את הסיפור וברך את התלמידים להצלחה בכל מעשי ידיהם. משם עשו התלמידים את דרכם אל עבר הכותל המערבי לומר סליחות ברוב עם.