סקר: 71.5% מהצעירים בישראל יצומו ביום כיפור

הרב לאו: ״אני חש בהתעניינות הולכת וגוברת במהלך כל ימות השנה של צעירים שלא חונכו על ברכי תורה ומצוות ואוצרותיה של המסורת היהודית״

  
 
 

מי שחשב שהצעירים מתרחקים מהמסורת והדת היהודית עלול להיות מופתע מהנתונים הבאים:

 

84.3% מהצעירים חושבים שחשוב לשמר דת ומסורת.

 

מי שחשב שהצעירים מתרחקים מהמסורת והדת היהודית עלול להיות מופתע מהנתונים הבאים: 71.5% מהצעירים בישראל יצומו ביום כיפור. 59.2% מהצעירים מקפידים לשמור על הפרדה בין בשר לחלב. ו- 84.3% מהצעירים חושבים שחשוב לשמר דת ומסורת, כך עולה הבוקר מידיעה שפרסם יהודה שלזינגר בעיתון 'ישראל היום'.

על פי נתונים שעולים מסקר שהוזמן על ידי חברת "לעומק התודעה" העוסקת בתחום הפרסום לצעירים ונערך על ידי מכון TGI עולה כי על אף חילוקי הדעות בין החילונים והחרדים, ולמרות הקיץ הטעון סביב המאבקים בירושלים אוכלוסיית הצעירים דווקא שומרת על המסורת קרוב לליבה כך למשל 73% מהצעירים אומרים כי האמונה בדת "מאוד חשובה להם." ופחות מ10% "חוששים" שאחד מבני משפחתם יחזור בשאלה.

עוד עולה מהסקר שנערך בקרב 2897 צעירים מכלל האוכלוסייה בני 18-35 כי 43% מהצעירים מרגישים יותר יהודים מישראלים ו26% מהם פסימיים במיוחד באשר ליחסים של חילונים וחרדים וטוענים כי לא ניתן לגשר על הפערים בין הצדדים.

זיו פופלבסקי מנכ"ל חברת "לעומק התודעה" אמר : "למרות כל הנהירה אל הסקרנות, המתירנות, החוויות, הבילויים וההרפתקנות של הצעירים הישראלים. מסתבר שכולם מאמינים כי יש מסורת יהודית שאותה צריך לשמר ולחיות לצידה בשלום." יחד עם זאת מגדיר פופלבסקי את הזיקה בסקר לדת כ"טרנד": "יש תחושה שהצעירים הם אנטי-דת וזה נובע, לדעתי, מציבור קטן שעושה הרבה רעש. כיום הצעירים מאד מוטי "טרנדים"- בשנה האחרונה ישנה התחזקות של מה שאנחנו מכנים מגמה פרו-דתית, אנחנו רואים אומנים ממדונה ועד אביתר בנאי עמיר בניון שמושכים את הקהל להתעניין בדת ובמסורת."

רבה הראשי של תל אביב הרב ישראל מאיר לאו אמר לישראל היום: "אינני מופתע מתוצאות הסקר, אני חש בהתעניינות הולכת וגוברת במהלך כל ימות השנה של צעירים שלא חונכו על ברכי תורה ומצוות ואוצרותיה של המסורת היהודית. חברת השפע מחד הציבה את הצורך באתגרים, והמשבר הכלכלי מאידך יצר ביקוש לתכנים שברוח, ובמקום לרעות בשדות זרים בהודו, נפאל ואמריקה הלטינית מוצאים רבים אתיותר הדרך אל ארון הספרים היהודי ומורשת ישראל סבא".

צעירים ומאמינים- אינפוגרפיקה

71.5%  מהצעירים בישראל יצומו ביום כיפור.

 73% מגדירים את האמונה בדת "מאוד חשובה".

 84.3% מהצעירים בישראל חושבים שחשוב לשמר דת ומסורת.

59.2%  מכלל אוכלוסיית הצעירים בישראל, מקפידים לשמור על הפרדה בין בשר לחלב.

43% מהצעירים מרגישים יותר יהודים מישראלים

 35.5% רוצים הפרדה בין דת למדינה.

26% מהצעירים מאמינים שלא ניתן לגשר על הפער בין החילונים לחרדים.