פולין: בית כנסת ששימש למשרדי תנועת הנוער "היטלר-יוגנד" נפתח מחדש לתפילות ראש השנה

עבור יהודי קהילת דז׳ורז׳וניוב בפולין (רייכנבך בגרמניה, לשעבר) ראש השנה הנוכחי היה מרגש במיוחד. בית הכנסת של הקהילה עבר בשבעים השנים האחרונות גלגולים רבים/ 23/9/2009

עבור יהודי קהילת דז'ורז'וניוב בפולין (רייכנבך בגרמניה, לשעבר) ראש השנה הנוכחי היה מרגש במיוחד. בית הכנסת של הקהילה עבר בשבעים השנים האחרונות גלגולים רבים. 25 שנה ניצב שומם, ואף עמד בפני סכנת קריסה. בליל ראש השנה תש"ע, סגרה הקהילה היהודית בדז'ורוז'וניוב מעגל. בית הכנסת שב לפעול והתקיימו בו תפילות ראש השנה ברוב עם בסיוע מרכז רבני אירופה.

 

לקהילת דז'ורז'וניוב ולבית הכנסת שלה היסטוריה מלאת תהפוכות אשר מהווה כמעין "מיקרו-קוסמוס" של כל המאורעות שעברו על חבל ארץ זה ב-70 השנים האחרונות. החל ממלחמת העולם השנייה, דרך סיפוחה של העיר מגרמניה לפולין והשלטון הקומוניסטי במקום ועד לנטישת אחרוני היהודים את דז'ורז'וניוב בשנת תשמ"ד.

 

סיפור מרגש במיוחד כרוך בהצלתו של בית הכנסת מחורבן במהלך מלחמת העולם השניה. בית הכנסת הינו אחד מתוך שלושה בתי כנסת ששרדו באזור זה. עד למלחמת העולם השנייה נקראה העיר 'רייכנבך' והייתה חלק מגרמניה, עם פרוץ המלחמה ורדיפת היהודים שקדמו לה, פנו עשירי ונכבדי הקהילה היהודית בעיר לעובד הגרמני הגוי של הקהילה היהודית, אשר עבד בתחזוק המקום, בבקשה שירכוש בכסף שיתנו לו את בית הכנסת מידי השלטונות וזאת במטרה להצילו מהגורל שפקד את שאר בתי הכנסת בגרמניה. הגרמני ששמו היה קונרד שפרינגר נענה לבקשתם, וכך החורבן פסח על בית הכנסת, אשר "הוסב" במהלך המלחמה למקום מושבם של משרדי תנועת הנוער ההיטלראית "היטלריוגנד" (נערי היטלר).

 

עם שוך המלחמה, כאשר החלו לחזור לעיר ניצולי הגטאות ויהודים מהעיירות, פנה קונרד ליהודים השבים ומסר להם את המפתחות של בית הכנסת ובית העלמין היהודי המקומי, ללא בקשת כל תמורה כספית תוך כדי שהוא מסביר להם ש"אני את תפקידי סיימתי, כעת בית הכנסת חוזר אליכם". נכדו של קונרד שמתגורר כיום בברלין, נמצא עדיין בקשר עם יהודי העיר.

 

במשך השנים ידע בית הכנסת עליות ומורדות. לאחר מלחמת העולם השנייה חלה בעיר פריחה יהודית מחודשת שנגדעה רק בפרעות מרץ 1968, כאשר בהשראת הקומוניסטיים במקום מאות אלפי יהודי פולין נרדפו וגורשו מעבודתם ולבסוף עזבו את פולין. עם זאת עד 1984, אז הופסקו החיים היהודים לגמרי בעיר, בית הכנסת היה פעיל ברציפות.

 

ב-25 השנים האחרונות עמד בית הכנסת שומם לחלוטין, חלונותיו נשברו, גדרותיו נפלו ובמהלך שריפה שפרצה במקום אף נפערו חורים בגגו. בלילות פקדו את המקום בקביעות שיכורים פולניים ותושבים מקומיים נהגו לזרוק בו את האשפה שלהם.

 

בשנת 2004, נטל על עצמו מר רפאל אליאס בלאו, תושב העיר לשעבר, להחזיר עטרה ליושנה. בשילוב כוחות עם כל היהודים שנותרו במקום, 20 במספר, הקים רפאל את עמותת "ביתינו חי", אשר רכשה את בנין בית הכנסת ושפצה אותו.

 

"כעת לאחר חמש שנים מאז רכשנו את המבנה ושיפצנו אותו, ולאחר 25 שנה בהן לא נשמע בו קול  תפילה, חזר בית הכנסת לפעול בתפילת ראש השנה החגיגית", מספר רפאל בהתרגשות.

 

לכבוד המאורע מגיעה גם למקום קבוצה של 50 יהודים מכל העולם, מארץ ישראל, ארה"ב, שוודיה, דנמרק, גרמניה ועוד, אשר גורשו ועזבו את פולין במאורעות מרץ 1968.

 

התפילות נערכו במקום בסיוע "מרכז רבני אירופה", אשר לקחו על עצמם את המימון לרכישת כל הדרוש לקיום התפילות כולל סידורים, טליתות ושופר, וינוהלו בסיוע הרב שלום ב. סטמבלר אשר שולח למקום בחורים בכדי שישמשו כחזנים וכתוקעים.