יש לך הזדמנות

כשנותנים לך הזדמנות, ואתה אפילו לא רואה אותה - זה הצער הכי קשה

חוקי הממלכה הנוקשים לא אפשרו לנסיך להתגורר בארמון. הנסיך עבר כל גבול בהתנהגותו, הוא דרס ברגל גסה את התקנות המלכותיות, ביזה את המלך וחבר לקבוצת נערים פוחזים שהטילו את אימתם על תושבי הבירה.

 

"אדוני המלך!" אמר שר המשטרה, "הנסיך נתפס אמש זו הפעם החמישית בעת ביצוע מעשה ונדליזם!"

"כבוד מלכותו!" התלונן שר החינוך, "הנסיך משמש דוגמא רעה לכל תלמידי בית הספר בעיר הבירה!"

"הוד מעלתו", קונן השר לביטחון פנים, "מעשי האלימות בבירה גברו בחודשים האחרונים, מאז שהנסיך מסתובב ברחובות".

 

"כבודו", התמרמר השר לענייני סמלים, "עשרות דגלי מלוכה הושחתו בחודשים האחרונים בעיר, חלה התדרדרות עצומה בערכו של בית המלוכה בעיני העם".

 

"אין ברירה!" פסק היועץ המשפטי, "על פי כל דין וחוק, על הנסיך לעזוב את ארמון המלוכה ולהתרחק מעיר הבירה, אי אפשר להמשיך כך".

 

בכאב לב הורה המלך על גירושו של הנסיך והגלייתו לעבודת פרך.

 

המשרתים קיבלו הנחיות ברורות מהמלך ולקחו את הנסיך קשור באזיקים לכפר נידח בקצה המדינה, הובילו אותו לאחוזתו של איש מגושם וקשה לב, והורו לבעל האחוזה "לחנך" את בן המלך ולהעביד אותו בשדה וברפת, בדיר ובלול, ובכל עבודה קשה, רק שיהיה עסוק מבוקר עד ערב "ושיצאו לו הרעיונות המטופשים שלו מהראש".

 

"נחזור בעוד שנה!" אמרו המשרתים לבעל האחוזה ולבן המלך כאחד, ויצאו לדרכם מותירים את הנסיך המפונק למר גורלו.

 

בעל האחוזה נהנה לאלף את הנסיך הסורר בינה, הוא לימד אותו את כל רזי הטיפול בבעלי החיים, הוא אילף אותו לטפל בסוסים ובפרות, בחמורים ובחזירי הבר, בעזרתו הוא הרחיב את הדיר והלול, סיקל את שטחי הבר שעמדו שוממים מסביב לאחוזה, והרחיב את שטחי המטעים בעוד כמה דונמים. והנסיך, בתמורה לעבודתו הקשה, קיבל הצלפות מכות וגידופים, בעיטות ואגרופים.

 

מהר מאוד הפך הנסיך מילד תפנוקים חסר דאגה לעבד נרצע ומגושם. מי שהורגל לאכול מעדני מלכים בצלחות מוזהבות ובסכו"ם יצוק מזהב טהור גילה את טעמם המר של החיים בצלחות עץ מלאות בתערובת לא ברורה של קטניות ובשר לא מזוהה בעל ריח חצי מעופש. וכשסירב לאכול היה המגלב פוצע את בשרו ומלמד אותו שכאן כדאי לו לעשות בדיוק את מה שבעל האחוזה רוצה.

 

הוא התרגל, וגם האחוזה התרגלה אליו. השור חורש, החמור נושא, התרנגולים מטילות, והנסיך עובד מבוקר עד לילה. ידיו העדינות כוסו יבלות, רגליו המטופחות הפכו שחורות, פניו הבהירות הושחמו, ומעינות דמעותיו יבשו. בעל האחוזה היה מרוצה, חינוכו של הנסיך המפונק הושלם במהירות, והמגלב המצליף הונח בצד, כבר לא היה בו צורך, הנסיך היה לסוס עבודה מצטיין.

 

שנה חלפה, ומרחוק נשמעו קולות סוסים ומרכבות, בעל האחוזה מיהר להסיר את בגדיו המטונפים והגיע לבוש בחליפה ישנה שמצא אי שם בארון הבגדים, שערו מסורק לצדדים בקפידה לא אופיינית, וידיו מתחככות זו בזו בהנאה. שליחי המלך מגיעים.

 

הנסיך אפילו לא עצר להסתכל, הוא המשיך לחלוב את הפרות באדישות. אם היה מסתכל הוא היה מבין שהמלך בעצמו הגיע לבקר אותו.

 

ארבעה משרתים נשאו את כיסאו של המלך והובילו אותו אל הרפת, הנסיך נשלף משם באוזנו על ידי בעל האחוזה והועמד לפני המלך.

 

"שלום בני", מלמל המלך בחצי פה, מזהה אך בקושי בבהמת האדם שלפניו את נסיך התפנוקים שלו. הנסיך לא השיב.

 

"זו ההזדמנות שלך. אתה יכול לבקש מה שתרצה!" אמר המלך.

 

הנסיך הצביע על מגפיו הבלויות ואמר: "אני רוצה מגפיים חדשות!"

 

המלך פרץ בבכי תמרורים.

 

*

ראש השנה הוא ההזדמנות שלנו לעמוד לפני המלך.

 

ומה נבקש? האם נבקש מגפיים חדשות? האם נעסוק בזוטות, בטפל, בארעי ובחולף?

 

או שמא נשכיל בראש השנה לעמוד לפני המלך, בורא עולם, ולבקש על הדברים האמיתיים, המהותים, הנצחיים.

 

נדאג לנשמה ולא לגוף. נבקש על העם כולו ולא רק על עצמנו. נשכיל לנצל את ההזדמנות שהמלך כאן, קרוב במיוחד. ונתקרב אליו גם אנחנו באמת. "דרשו ה' בהמצאו, קראוהו בהיותו קרוב".