תקיעת שופר ב… בתי חולים

תסקיר מיוחד על תקיעות השופר בבתי חולים - החולים מתחזקים ברוחם ובגופם - לאחר שמיעת קול שופר

בית החולים 'רמב"ם' בחיפה

רב בית החולים, הרב שמואל קפלן:

זו לא הפעם הראשונה שהצוות הרפואי בבית החולים בחיפה, עומד נפעם מול מצבם המשתפר והולך של חולים ששבו מתקיעות שופר במחלקות השונות.

 

הרופאים מדברים בהתפעלות על חולים שומרי מצוות שההישארות בבית החולים בראש השנה גרמה למצב הרוח שלהם לרדת ובמקביל למצבם הגופני להתדרדר. הם הגיבו פחות טוב לטיפולים שניתנו להם, אבל כאשר מגיע האברך התורן או אפילו רב בית החולים בעצמו לתקוע בשופר במחלקה שלהם, הם מתחילים להתאושש ומתחזקים ברוחם ובגופם.

 

את התקיעות מבצעים בבית החולים אברכים מתנדבים אשר מגיעים למקום אם בשל קרבת מגורים או לצורך אמירת תשליך על שפת הים, שנמצא מאחורי בית החולים ממש.

 

הרב בעצמו מגיע גם ההוא לתקוע במחלקות השונות. הרב קפלן מתגורר בשכונת בת גלים הנמצאת קרוב לבית החולים, ואחרי תפילות החג צועד לבית החולים כדי לתקוע בכמה מחלקות.

 

בבית החולים מוכן מבעוד מועד שילוט מתאים, המכוון את הציבור המאושפזים לשעות המדויקות ולמקומות בהם תוקעים בשופר. זאת, מעבר לתפילות מיוחדות הנערכות בבית הכנסת עצמו על ידי בעלי תפילה. במשך היום שלפני החג, ערב ראש השנה, שוהה הרב קפלן בבית החולים כדי לתאם ולבדוק שאף חולה לא יישאר ללא שמיעת קול שופר.

 

מדובר רק באחת הפעולות שעורך הרב קפלן במקום לטובת החולים המאושפזים. כשבין היתר הוא מוסר לצוות בית החולים שיעור בדף היומי.

 

 

 

בית החולים 'לניאדו' בנתניה

 

במרכז רפואי גדול זה זוכים החולים המאושפזים במחלקות השונות ליהנות מכל צרכי הדת. בין היתר מה שאקטואלי לגבינו הינן תקיעות שופר מהודרות.

 

המנכ"ל, הרב חיים המרמן, אומר כי תחת פיקודו של רב המרכז הרפואי, הגאון הרב חיים יעקב שוורץ, מראשי בד"ץ דקרית צאנז, פועלים ארבעה משגיחי כשרות במרכז הרפואי. תפקידם אינו מסתיים בבדיקה חוזרת ונשנית של העופות של הירקות במטבח בית החולים, אלא ואולי בעיקר, בשמירה עקבית על צרכי הדת שבמקום. קידוש והבדלה, נרות חנוכה, נקיון בית החולים לקראת פסח ותקיעות שופר בראש השנה.

 

"אנחנו לא מחכים שחולים יפנו אלינו", אומר הרב גרינשטיין , אחד מארבעת המשגיחים. "אנחנו אוספים אברכים שיודעים לתקוע ויש להם שופרות כשרים, שולחים מודעות המוצמדות ללוח המודעות בכל מחלקות בית החולים שבשעה זו וזו יבוא בעל תוקע לחדר האוכל של המחלקה, ומי שרוצה לזכות לשמוע שופר שיבוא. יש כמובן את החולים שרוצים, אך מרותקים למיטתם ולא יכולים לבוא, עבורם תוקעים האברכים בנפרד סמוך למיטה ממש".

 

המקרים שנתקל בהם הרב גרינשטין מעוררי צמרמורת :"אנשים מבוגרים בני קרוב לשבעים, בדרך כלל מחבר העמים, שכבר שישים שנה לא ראו שופר ולא שמעו אותו וגרו בארץ ללא קשר וזיקה ליהדות ולדת – ופתאום, עברו התקף לב סמוך לראש השנה. הם מאושפזים במחלקה ומגלים את האברך התוקע והשופר. אז מתעוררת בהם הנקודה היהודית שבערה כל העת על 'אש נמוכה' והם מתרגשים מאד".