אומן אומן ראש השנה

בפעילות נמרצת של סגן שר הבריאות: קונטיינרים ובהם מוצרי מזון חיוניים לטסים לאומן שוחררו מגבולות אוקראינה- לבוב

הרב קרלינסקי שטיפל בפרשה: "זה היה נס ממש, אחרת היינו נשארים ללא אוכל לאלפי האורחים הבאים לאומן"

מסע נגד הזמן התחולל בעיר לבוב שבאוקראינה ביום שישי האחרון. אנשי חסידות ברסלב העמלים במקום מזה מספר שבועות בכדי להכניס לתחומי אוקראינה משלוח מזון ענק מארצות הברית, לטובת הבאים לקיבוץ הגדול שעל ציונו של הרה"ק רבי נחמן מברסלב זי"ע, נתקלו בקשיים ובירוקרטיה מסובכם הביאה אותם להבנה כי קיים סיכוי שהמזון ושאר המשלוח לא יגיע בזמן לייעדו.

בכדי להכניס קונטיינר מזון לאוקראינה, יש להצטייד בשלשה אישורים. הראשון אישור וטרינרי עח מוצרים מהחי. השני, אישור על כך שהמזון לא נגוע בחרקים ואישור כללי ממשרד הבריאות על מוצרי מזון. בנוסף יש לשלם מכס.

הרב אלימלך (מיילך) שוחט, עסקן מקומי ותיק בקהילה בלבוב הצליח לסדר שהמשלוח יוגדר כעזרה הומניטרית וכך ירד הצורך מלשלם עליו מס. האישור הראשון מהוטרינר הראשי ניתן, משום שבמשלוח לא היו מוצרים מן החי.

באישור השני החלו הבעיות, אבל עם הבעיות התגלה גם הנס. פקיד של המחלקה במשרד הבריאות האחראי על חרקים במזון, לא הסכים לאשר מספר גדול של מוצרים בלי בדיקה, למרות ההסברים כי כל המוצרים הם בוואקום בדיוק מהסיבה הזו שעל היהודים נאסר לאכול חרקים, הפקיד, התעקש, אבל עם זאת אמר, "אני יודע שבדיקה כזו תיקח שבוע ותהפוך את המשלוח ללא רלוונטי, אנסה לראות מה ניתן לעשות".

שבע שעות ישב הפקיד על ספרי החוקים במשרדו, לבסוף מצא סעיף קטן שאיפשר לו למצוא פירצה. הפקיד החליט להסתכן במשרתו ולאשר את כניסת המשלוח במעבר הגבול, תוך שהוא אומר, "אני עושה זאת לטובת אלפי החסידים שמגיעים לאומן". על פי הגורמים במקום מדובר בנס גלוי. בעיות המעבר מאמריקה לגרמניה מגרמניה לאוקראינה, סיכן את מקום עבודתו ועשה ככל שביכולתו לא לעכב את המשאית בגבול, זה הנס הראשון.

הנס השני ארע רק ביום שישי, דקות לפני שבתמשרד הבריאות בלבוב הודיע כי יש צורך לבדוק כל מוצר ומוצר בנפרד. תהליך שכזה היה גורם למשלוח לא להגיע עד לראש השנה לאומן. בשבת וראשון לא עובדים באוקראינה, זמן בדיקת המוצרים הוא לכל הפחות 72 שעות, כך שחומרי גלם של מזון, מיץ ענבים וציוד למטבח היה מגיע אלי ביום השני של ראש השנה.

הרופא הראשי האחראי על התחום, עימו הכל סוכם מראש, שהה בחופשה ומחליפו התעקש לשמור על הנהלים המדוייקים ןלעכב את שחרור משלוח המזון. העסקנים הפועלים במקום הזדרזו ליצור קשר עם אנשי לשכת סגן שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן בבקשה שינסה להפעיל את השפעתו לסייע בבקשה הקשה.

כשעתיים לפני כניסת השבת הורה הרב ליצמן באמצעות מחלקת החוץ של המשרד לשגרירות ישראל באוקראינה, במקביל יצר קשר עם שגרירת ישראל באוקראינה באמצעות פקיד בכיר ממשרד הבריאות בישראל, השוהה בימים אלו באוקראינה לצורך הכנה לועידת הבריאות העולמית העתידה להתכנס במדינה החודש, שבהוראת סגן השר התגייס לסייע בענין מקרוב.

הפעילות של משרד הבריאות הישראלי מסתבר הועילה במהירות שיא. על מה שקרה מאז מספר ר' נחום קרלינסקי ששהה בלבוב וטיפל בכל הפרויקט: "בעוד אנו עסוקים לשכנע את הפקידות בגבולות ללא הצלחה והייאוש אופף את כולנו, פתאום הגיעה הישועה. להפתעתנו הורה מנהל הגבולות הזמני לארבעה מעובדיו ממשרדו להצטרף ברכבו הפרטי, נסע לאזור הגבול היכן שהמתין המשלוח, אנחנו פנינו לתחנת הרכבתוגייסנו במהירות מספר פועלים שפירקו את הקונטיינר. אנשי משרד הבריאות לקחו דוגמיות קטנות מכל סוג מזון שהיה במשלוח ושיחררו את הקונטיינרים, שעה קלה לפני כניסת השבת, תוך שהם אומרים לנו שבמידה ויתגלו בעיות במזון האמור להיבדק הם יצרו עמנו קשר ובנתיים אנו משוחררים".

קרלינסקי, המכיר היטב את סדרי העבודה והפעילות באוקראינה, נפעם ואומר "מדובר בהחלט בנס, ההתעקשות שלהם היתה חסרת פשרות ולא הועילו כל הנסיונות שלנו. אנחנו חייבים להודות לרב ליצמן, שעשה מאמצים והודות להתגייסותו המהירה סייע עבור אלפי היהודים שבאים לשהות באומן בראש השנה".