יש פתרון?

נשיא לשכת רואי החשבון היוצא, רו״ח ראובן שיף: ״הציבור החרדי הינו ציבור איכותי מאין כמוהו״ | ראיון מרתק

"הציבור החרדי הינו ציבור איכותי מאין כמוהו, אולם קיימת בעיה גדולה בנושא שילובו במעגל העבודה בכלל ובמגזר הציבורי בפרט. מדובר באוכלוסיית הגברים ובעיקר אברכים המשקיעים שנים רבות בלימודי קודש ולא מתקבלים לעבודה במגזר הציבורי עקב דרישות סף במרבית התפקידים של השכלה אקדמאית ותואר ראשון מהאוניברסיטאות והמכללות", כך אומר ראובן שיף, מי שמשמש עד היום כנשיא לשכת רואי החשבון בשיחת פרידה.

את מקומו הוא יפנה לאחד משני המתמודדים: רו"ח יגאל גוזמן ורו"ח עופר מנירב, המתמודדים בבחירות לנשיאות לשכת רואי החשבון בישראל.

אני סבור, אומר שיף, כי על המדינה לפעול לאלתר למציאת פתרון לאוכלוסיה החרדית ושילובה במגזר הציבורי, מה שישפר את שיעורי הצמיחה במשק ובנוסף יגרום לעליה ברמת החיים של אותן משפחות חרדיות. על מנהיגי המדינה וגם על הציבור החרדי לעשות הכל, כדי לגרום לכך שהשסע החברתי הקיים בין המגזר החילוני והחרדי יקטן.

לאחרונה, רשות המסים פנתה לרבנים ומקובלים בדרישה להגיש דו"חות על הכנסות עבור 7 שנים אחורה. אני שואל אותך בתור אחד ממומחי המס הגדולים בישראל, וכמי שייצג בעבר בנושא הזה מול מס הכנסה – האם יש ממה לחשוש?

סוגיית התקבולים שמקבלים הרבנים והאדמו"רים והיבטי המיסוי הינה מורכבת מאוד. ולכן אנסה לענות על השאלה בזהירות:התקבולים הניתנים לאדמו"רים הינם למטרות צדקה וחסד ולטובת משפחות נצרכות וכו'. אולם לעיתים לא קיימת הפרדה בין פעילות החסד והצדקה ופעולות אחרות. אני חייב להדגיש כי "לא קיימות הוראות מפורשות בנושא זה בתחום החקיקה ורבים סבורים כי אין בתקבולים אלו משום הכנסה החייבת במס".

בעיה קשה שמעיקה על המגזר החרדי שהשתלם בלימודי ראיית חשבון היא הסטאז'. כיצד פותרים את הבעיה?

סוגיית ההתמחות (הסטאז') של סטודנטים לראיית חשבון מהמגזר החרדי הינה בעייתית היות וציבור זה נבדל מהציבור החילוני הן בלבושו והן במנהגיו. אני סבור כי יש להעניק התמחות לכל אדם באשר הוא – חרדי, חילוני, יהודי, מוסלמי ונוצרי וכך אנו נוהגים שותפי ואני במשרדנו.

רו"ח ראובן שיף מתרפק בשיחה על עברו:

סבי ז"ל, רבי לוי יצחק שיף ז"ל, היה מבחירי חסידי הרב מסדיגורא בארץ. הוא וסבתי עלו לארץ לפני מלחמת העולם השניה. אבא ז"ל, ר' יוסף חיים שיף, שעלה יחד עם אמי חנה תבדל"א שנה קודם לכן, הצליח להשיג עבורם אשרה מהשלטונות הבריטיים.

כתוצאה מכך, הם ניצלו מהשואה האיומה באירופה. סבא היה לוקח אותי  הרבה לחצרו של הרבי מסדיגורא במשכנה הישן ברחוב נחמני / אחד העם בתל אביב. רק לאחרונה הפכתי סבא לנכד ראשון, דניאל שמו בישראל. היתה לי הזכות להיות הסנדק ובטקס הברית התעטפתי בטליתו של אבי ז"ל אותה הוא הוריש לי.