שערוריה ברכבת ישראל

הרב גפני: אין היתר לרכבת ישראל לעבוד בשבת

הרב גפני: אין היתר לרכבת ישראל לעבוד בשבת

 

עובד במוסכי הרכבת בחיפה דיווח אתמול לכלי התקשורת, על מקרה חמור של חילול שבת בפרהסיא על-ידי "רכבת ישראל", תוך העסקת עשרות עובדים בעיצומה של השבת.

 

לדבריו, קרונות הרכבת שירדו בשבוע שעבר מהפסים במהלך נסיעה סמוך לכפר מנחם, בתקרית בה נפצעו מספר בני אדם, תוקנו במהלך השבת האחרונה. לטענתו אף בוצעו נסיעות הלוך ושוב במוסך על מנת לבדוק את תקינות הקרונות.

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני, הגיב על האירוע בחומרה ואמר כי יתלונן על המקרה בכדי שלא יישנה שוב, ח"ו.

 

"הקרונות תוקנו במהלך השבת במוסך הקטרים בחיפה", דיווח עובד המוסך לתקשורת. "עבדנו שם במשמרות רצופות בימי שישי ושבת. פירקנו גלגלים וביצענו עבודות תחזוקה שונות. בכל משמרת עבדו כשלושים איש. לא רק שתיקנו את הקרונות אלא שכדי לבדוק בוצעו בהם נסיעות הלוך ושוב במוסך. זה היה בשבת בשעה שתיים בצהרים כשרכבת מספר 28 נסעה, והיא לא הייתה היחידה".

 

בעקבות המקרה החמור, סיפר עובד המוסך כי ועד העובדים פנה למנכ"ל ותהה אם התקבל אישור לעבודה החריגה בשבת. לדבריו, המנכ"ל אמר שאכן התקבל אישור, אך בירור שנעשה במשרד העבודה והרווחה העלה שלא התקבל אישור כזה.

 

דוברת רכבת ישראל מסרה בתגובה לתקשורת, כי "במהלך השבת האחרונה לא נעשו כל עבודות במוסכי החברה, למעט העבודות השוטפות המאושרות במסגרת היתר שנתי קבוע שניתן לחברה על ידי משרד התמ"ת – מנהל ההסדרה והאכיפה, מתוקף העבודות הנדרשות בחברה לתחזוקה שוטפת, ביטחון ובטיחות הנוסעים".

 

ח"כ הרב גפני, אמר בתגובה למקרה החמור ולתגובת רכבת ישראל, כי "אין לרכבת כל היתר לעבוד בשבת, לא בתחזוקה שוטפת ובודאי לא בדברים שאין בהם פיקוח נפש, או ביטחון. אתלונן על העניין הזה, על מנת שמקרה חמור זה לא יישנה".