רוסיה: סרוב לקבלת מדליה

הרב הראשי לרוסיה סרב לקבל מדליה מראש עיריית אונגוואר בשל התבטאויות אנטישמיות.

 

רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר סרב לקבל מדליה מראש עיריית אונגואר באוקראינה, במהלך אירוע קבלת פנים שהתקיים לרגל טקס זכרון והקמת מצבה לנספים הקבורים בקבר אחים בעיר אונגוואר, בהשתתפות הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א רבה הראשי של רוסיה וחבר מועצת רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב מנחם מענדל טייכמן, רבה של אונגוואר וכמאה מנכבדי הקהילות היהודיות של המחוז.

 

לאירוע הגיע שליח מיוחד מראש העיר עם מדליה של כבוד לגר"ב לאזאר. בפני כל הנוכחים סרב הגר"ב לאזאר לקבל את המדליה בעקבות התבטאויות אנטישמיות של ראש העיר. הגר"ב לאזאר אמר לשליחו של ראש העיר כי הוא איננו מתכוון לקחת איתו את המדליה וכי היא תשאר בעיר עד אשר ראש העיר יתנצל על דבריו. כמו כן, ציין הגר"ב לאזאר כי מאחר שראש העיר לא פגע בו אישית אלא בעם היהודי, עליו להתנצל בפני הקהילה היהודית המקומית.

 

דבריו של הגר"ב לאזאר אשר נאמרו לתדהמתו של שליחו של ראש העיר וגררו תגובות נלהבות ומחיאות כפיים מכל הנוכחים.

 

ראש העיר של אונגוואר, סרגי ראטושניאק, נתפס בכמה הזדמנויות בהתבטאויות אנטישמיות מזעזעות, בינהן כאשר קרה לאחד מהתושבים "יהודי חזיר", וכאשר מחה בפני אחת התושבות על כך שמגנה על "יהודונים".

 

דבריו של ראש העיר גררו תגובות נזעמות מהיהודים מכל רחבי אוקראינה. בעקבות דבריו אלה הוחלט שלא להזמינו לטקסים והאירועים שהתקיימו היום בעיר.

 

יצוין כי בעיר מתקיימות בקרוב בחירות לראשות העיר, והאירוע גרר התעניינות רחבה מאוד בתקשורת המקומית, מה שגרם לראש העיר לשלוח את המדליה עם השליח, למרות שהוא עצמו, כאמור, ככל לא הוזמן לאירועים.

 

קודם לכן התקיים בעיר הקמת מצבה. לפני חמישה חודשים גילה הרב מנחן מענדל טייכמן, רבה של העיר אונגוואר וחבל הקרפאטים, כי שוטח לא מסומן שנמצא בבית העלמין המקומי הוא בעצן קבר האחים בו נקברו למעלה מ- 200 יהודים הי"ד שנרצחו על ידי הנאצים בתקופת השואה. היום בהשתתפות אורחים ורבנים מכל אוקראינה נחנכה במקום מצבה לזכרון הנספים הי"ד, אשר הוקמה במימון מחלקת בתי עלמין במרכז רבני אירופה והפדרציה של הקהילות היהודיות בחבר העמים.

 

את הטקס פתח הרג"ב לאזאר רבה של רוסיה וחבר מועצת רבני אירופה, במהלך הטקס הוקראו אף מכתביהם של הרה"ר לישראל הרב יונה מצגר ושל הנהלת 'יד ושם'. חלק הנאומים נחתם בתפילת "מלא רחמים" מפי הרה"ג אריה גולדברג, סמנכ"ל רבני אירופה.

 

עם תום חלק הנאומים הוסר הלוט מעל המצבה בעוד שרבים מהיהודים המשתתפים מזילים דמעה. הודלקו נרות זיכרון מעל המצבה על ידי הגר"ב לאזאר, האורחים הרבים וחברי הקהילה היהודית המקומית.

 

בנאומו הדגיש הגר"ב לאזאר שליט"א כי במלאות 770 שנה לשואה האיומה שפקדה את אירופה על מנהיגים ברחבי העולם לגלות משנה זהירות בדבריהם שכן הניסיון המר הראה כי מילים יכולות להוביל לאסונות, כמו כן, קרא הרב לסובלנות וכבוד הדדי בין העמים.