ארה"ב: כמה עולה לשלוח ספר תורה לארה"ב?

התובע הפך אותי ל״חברת משלוחים״ בעל כורחי. במשך למעלה מעשר שעות התייסרתי והכל כדי שלא לפגום בכבוד ספר התורה. התובע תכנן את הכל מראש, הוא היתל בי והפך אותי לשליח בדרכי עורמה! השליחות שלי שווה 5,000$.

המעשה הבא התרחש לא מזמן. יהודי טס מהארץ לארה"ב, כעשרים דקות לפני העלייה למטוס ניגש אליו איש והתעניין: "ר' איד! אתה טס בטיסה מספר פלוני לשדה התעופה 'קנדי'?" הוא השיב בחיוב והלה סיפר שגם הוא טס בטיסה זו. בידו נפנף עם כרטיס טיסה שרשום על שמו. "יש לי בעיה קטנה", אמר האיש, "אני מחזיק איתי ספר תורה, ועלי להיכנס לבית הכבוד. אינני יכול להניח את הספר הקדוש והיקר בשום מקום. תוכל לשמור לי עליו רגעים מספר?"

כמובן שהוא נעתר מיד לבקשה ונטל את האריזה מידו. חלפו 5 דקות, 10 דקות, היהודי לא מגיע ועוד מעט יסגרו את שערי הטיסה! בשלב זה החל לחשוש שהוא בכלל לא מחזיק ביד ספר תורה. ניגש לפינה, פתח את האריזה וגילה ספר תורה יפה ומהודר! בלית ברירה ביקש ממישהו שיכנס ויבדוק להיכן נעלם היהודי, הלה חזר ודיווח שהאדם איננו. נעלם. כאשר החלו להקריא את שמו של מיודענו במערכת הכריזה, מיהר לשער היציאה במחשבה להחזיר את הפיקדון לבעליו בתוך המטוס. היה ברור שהלה נמצא במטוס, שכן במו עיניו ראה את כרטיס הטיסה שלו!

במטוס ביקש לבדוק אם השם של אותו אדם אכן מופיע ברשימת הנוסעים. השם הופיע – אך האדם לא הופיע. הטיסה יצאה בלעדיו. במשך כל הטיסה הארוכה נותר עם ספר התורה בידיו, שכן לא עלה בדעתו להניח את הספר בתא החפצים שמעל המושבים. בצורה זו התקשה לאכול, לקום מהמקום, ומי מדבר על שינה?! מנת ייסוריו תמה רק עם הנחיתה בשדה התעופה 'קנדי'. בהגיעו למקום מיהר לברר בחברת הטיסה מה עלה בגורל אותו נוסע. סיפרו לו שסמוך לטיסה ביטל הלה את הכרטיס שלו, ואף שילם 100$ דמי ביטול. למרות עייפותו הרבה הצליח לסכם את הנעשה: הפכו אותי לשליח בעל כורחי.

עם תחושות קשות של ניצול ופגיעה צעד לכיוון מסוע הכבודה. כעת, כאשר המזוודות כבר היו בידיו, פינה אחת מהן ואכסן בה את הספר בכבוד הראוי. באולם מקבלי הפנים ניגש אליו אדם והתעניין: "אתה פלוני אלמוני? היכן הספר ששלחו איתך בשבילי?" בשלב זה הפך מיודענו ל"חירש אילם" בעודו לא מבין כלל מה רוצים ממנו…

לא חלף שבוע והוא קיבל זימון לחקירה משטרתית. מסתבר שהשולח נאלץ לטוס במיוחד מהארץ לניו יורק כדי להציל את הספר שלו. מיודענו הגיע לתחנת המשטרה שם הגיש תלונה נגדית, והודיע לשולח שהוא מוכן להתדיין איתו אך רק בבית דין. לא במשטרה ולא בבית משפט.

בדיון שאכן התקיים בבי"ד לא הכחיש מיודענו את העובדות. הוא הודה שספר התורה היקר מצוי ברשותו אך טען דבר אחד: התובע הפך אותי ל"חברת משלוחים" בעל כורחי. במשך למעלה מעשר שעות התייסרתי – כדי שלא לפגום בכבוד ספר התורה. התובע תכנן את הכל מראש, היתל בי והפך אותי לשליח בדרכי עורמה! השליחות שלי שווה 5,000$ – מדוע שאחזיר את הספר בסכום פחות מזה? חברי בית הדין ישבו על המדוכה והצדיקו את השליח.