איך "נרגיש" את ראש השנה?

ראש השנה מתקרב ואני לא מרגיש כלום, אני לא מתרגש, זה לא מזיז בלב שלי כלום, מה עלי לעשות? האם עלי להשלים עם זה?

אי אפשר לצוות על הלב להתרגש. אי אפשר גם להזיז אותו ממקומו לפי פקודה. כדי שהלב יתרגש צריך לדבר אליו, לרגש אותו, להחיות אותו.

הרמב"ם, בהתייחסו לראש השנה קורא: "עורו ישנים משנתכם ונרדמים הקיצו מתרמדתכם!"

 

הלב ישן, הוא נם תנומת חורף רוחנית ארוכה ואינו מתעורר, והוא עסוק בעניני היום יום, הוא טרוד באלף ואחד דברים, ובכל מה שקשור לעבודה הרוחנית הוא ישן עמוק.

 

"עורו!" "הקיצו!". חובה להתעורר ולהקיץ.

 

ואיך עושים זאת?

 

פשוט מאד. מתבוננים!

 

קח דף ועט ותתחיל לרשום:

 

בשביל מה אני חי? מה תפקידי בעולם? האם התקדמתי התקדמות פנימית אמיתית בשנה זו יותר מהשנה שעברה? האם מלאתי את חובתי ועשיתי את תפקידי בשנה זו בצורה טובה? האם אני מקיים מצוות התורה מתוך חיבור ואהבה או מתוך תחושת הרגל?

ועכשיו כמה נקודות שכדאי לך לברר על ראש השנה:

 

מה המשמעות של יום הדין? (תנסה לדמיין בית משפט שבו חורצים גורלות לחיים ולמוות).

עד כמה אתה תלוי בידי שמים? (תנסה להתמקד בדברים הפשוטים כמו הבריאות, והחיים. תחשוב אולי על שפעת החזירים שמתפשטת כמגיפה, ואלו תתחיל להרגיש כמה אתה תליו).

מהי שלמות? (לאלו פסגות יכול אדם בשר ודם להגיע, מה הוא יכול להשיג בעולם, בעבודה אישית נכונה ואמיתית), כמה אתה קרוב לאותה שלמות? או כמה אתה רחוק ממנה?

כמה גדול השם? (תן למחשבות להפליג אל המרחבים העצומים שבחוץ, נסה להיזכר בנופים שהפעימו אותך, הבט אל השמש הזורחת…צמצם מחשבותיך אל מבעד לזכוכית המיקרוסקופ… הפלג אל ההיסטוריה המופלאה של עם ישראל). האם אתה קרוב אליו , או רחוק?

 

צריך עזרה כדי להכיל את כל אלה? יש הרבה ספרים שיכולים לעזור לנו להתבונן ולהתרגש, להבין ולהכיל. ולעשות את חשבון הנפש האישי שלך שיוביל להתעוררות ולהתרקבות.

ושתזכה גם אתה לכתיבה וחתימה טובה.