פרויקט 'חברותא': תן לאצבעות ללכת במקומך…

לא בטוח שאלכסנדר בל התכוון לכך בשעה שהביא לעולם את המצאתו המפורסמת, אבל מכשיר הטלפון הפך כבר מזמן לאחד הכלים היעילים ביותר בעולם ללימוד התורה.

 

כעת, עם הצלחת 'פרויקט חברותא' של ארגון 'אחינו', יכול כל צעיר, גם אם הוא נמצא בפינה הנידחת ביותר של כדור הארץ, ללמוד גמרא עם מיטב האברכים של עולם התורה. שים לב – יש לך שיחה ממתינה…

 

כאשר בועז יצר קשר עם המוקד הטלפוני של פרויקט 'חברותא' הייתה לו רק בקשה אחת קטנה: אם אפשר שלא לשלוח את החומר הנלמד אליו הביתה אלא לכתובתו של חבר, שכן הוא חושש שאם יוודע להוריו על הלימוד השבועי המשותף שהוא מקיים עם החברותא הטלפוני שלו, עלול הדבר לעורר את התנגדותם ולשים קץ לשעה התורנית היחידה שיש לו במהלך השבוע.

 

עבור הרב יוסי גרינברג בקשה כמו זו שהפנה אליו בועז אינה מפתיעה ואינה חריגה. למרות שהפרויקט החדש פועל שבועות ספורים בלבד הספיק הרב גרינברג לשמוע כמה וכמה סיפורים יוצאי דופן הממחישים עד כמה התוכנית החדשה נצרכת וחיונית.

 

 "במשך תקופה ארוכה קיבלנו פניות מפעילים שסיפרו לנו על צעירים מתחזקים שמחפשים אחר האמת אך מכל מיני סיבות אינם יכולים להגיע באופן קבוע ל'בתי החיזוק' שאנחנו מפעילים במקומות שונים בארץ", מספר לנו הרב גרינברג בין שיחת טלפון אחת לרעותה. "מדובר בחבר'ה שיש להם מספיק מוטיבציה ללמוד תורה אבל לא להגיע לבית המדרש".

 

לעיתים, כמו במקרה של בועז, הבעיה נעוצה בהתנגדותם של קרובי משפחה שהתקרבותו של הבן הצעיר ליהדות מעוררת אצלם חששות. במקרים אחרים מדובר בצעירים הנמצאים במקומות מרוחקים או פשוט מתקשים לעשות את הצעד המכריע ולתפוס את מקומם בקרב משתתפי השיעורים ב'בתי החיזוק'. עבור כל אלו הקים ארגון 'אחינו' את פרויקט החברותות בראשו אותו מנהל הרב גרינברג.

 

איך זה עובד?

 

"מספר הטלפון שלנו מופץ במקומות רבים בהם פועלים אברכי ארגון 'אחינו'", מספר הרב גרינברג. "בנוסף לאחר שיחות חיזוק והתעוררות שאנחנו יוזמים במקומות רבים מתבצע רישום טלפונים של בחורים המעונינים בהמשך קשר".

 

מספרי הטלפון נמסרים לידי צוות תיאום מיוחד היוצר קשר עם הבחורים ומתאם איתם את זמני הלימוד המתאימים להם. לרשות פעילי 'אחינו' עומד מאגר גדול של אברכים רציניים ממיטב הכוללים בארץ שהביעו את הסכמתם ללמוד בצוותא עם הצעירים המעונינים. התיאום בין האברך לבין החברותא נעשה על בסיס הזמן המתאים לשניהם ובהתאם לאופי ולסגנון הלימוד של כל אחד. "בעבר כדי לזכות ללמוד עם 'חברותא' ברמה גבוהה כזאת היה הצעיר המתחזק צריך לעלות על אוטובוס, להגיע לבני ברק, ולהתחיל לחפש בין הכוללים השונים – מה שהפך כמובן את כל העניין לבלתי מעשי בעליל", אומר הרב גרינברג, "הודות לפרויקט 'חברותא', הדברים נעשו פשוטים יותר".

 

"איך אומרת הפרסומת?", הוא מוסיף בחיוך, "תן לאצבעות ללכת במקומך…"

 

לאחר שנוצר הקשר הראשוני וכל הסידורים הטכניים מסתיימים דואג פרויקט 'חברותא' לשגר למשתתפים בתוכנית חוברת לימוד מיוחדת בה מופיע הגמרא לצד פירוש מיוחד המותאם ללומד המתחיל ומקל עליו לעשות את צעדיו הראשונים בעולם של לימוד התורה. "על פי הכוונה שקיבלנו מהרב שטיינמן שליט"א הלימוד בחברותא הוא דווקא בגמרא. הרב הסביר לנו שלימוד זה יש בכוחו לחשוף את הלומד באופן מיוחד למתיקות התורה ולעורר בו את אהבת הלימוד. עם יש לכך רצון מצד החברותא אפשר להקדיש את רגעי הסיום של הלימוד לפרשת שבוע או הלכה, אבל הגמרא היא העיקר".כרגע הנושא הנלמד הוא פרק 'כיצד הרגל'. תדירות הלימוד הטלפוני היא במועדים קבועים פעם או פעמיים בשבוע כשבכל פעם הלימוד נמשך בין חצי שעה לשעה. יום לפני זמן הלימוד שנקבע דואג אחד מפעילי הפרויקט לתת למשתתפים תזכורת טלפונית כדי שיפנו את משבצת הזמן מעיסוקים אחרים.

 

איך מגיבים התלמידים הטלפוניים לצורת הלימוד החדשנית?

 

"התגובות שקיבלנו עד כה גורמות לנו להבין שהפרויקט הזה נותן מענה לצורך חיוני שעד כה לא זכה להתייחסות נאותה", אומר הרב גרינברג. "מסתבר שקיים ציבור ענק של צעירים מתחזקים שלימוד פנים אל פנים בבית מדרש עדיין מרתיע להם אבל הקשר הרוחני שנוצר דרך קוי הטלפון משפיע עליהם גדולות ונצורות".

 

לאחר שיחת הגישוש הראשונה שמיועדת יותר להכרת הצדדים ולהתוויית אופי הלימוד המשותף מתחיל ה"שטייגען" האמיתי. כאשר מאזינים ללימוד הטלפוני קשה להאמין שהיושב מעברו האחר של הקו הוא צעיר שמימיו לא פתח גמרא. מעבר ללימוד עצמו יוצר פרויקט 'חברותא' הזדמנות שאין לה אח ורע עבור הצעיר המתחזק להכיר מקרוב בן-תורה אמיתי ולהיחשף לגדלות רוחו ולנועם מידותיו.

 

"הניסיון מלמד אותנו שהקשר בין החברותא אינו מסתיים עם ניתוק הקו. במקרים רבים הלימוד הטלפוני סולל את הדרך לקשר מקיף  שבו האברך הופך בהדרגה לדמות רוחנית עבור החברותא שלו. לא אחת מוביל הלימוד הזה למפגש פנים אל פנים, לאירוח בשבתות או ללימוד במסגרת אחד מעשרות 'בתי החיזוק' הפזורים בכל חלקי הארץ. "אנחנו רואים בלימוד הטלפוני את ה'טריגר', הקשר הראשוני שבין אברך לצעיר מתחזק, שממנו יכולים לצמוח דברים נפלאים", אומר הרב גרינברג. מובן שארגון 'אחינו' מעניק לקשר הזה את כל הליווי הנדרש: החל מתיאום שבתות לאירוח ועד לרישום לישיבה עבור התלמידים שבשלים לכך.

 

למרות שהפרויקט נמצא רק בתחילת דרכו יכול הרב גרינברג לדווח בסיפוק על עשרות 'חברותות' פעילות, כאשר בכל יום נרשמים עוד ועוד מצטרפים חדשים. בפרויקט 'חברותא' מעריכים כי הקלות והזמינות שיש בצורת הלימוד הזאת, בפרט לאור אמצעי התקשורת המשוכללים שקיימים בימינו, צפוים להפוך את רעיון החברותא הטלפוני לפופולארי ביותר. אומר הרב גרינברג: "אומרים שיהודי צריך למצוא את המשמעות הרוחנית בכל המצאה טכנולוגית שבאה לעולם, יתכן מאוד שגילינו את המטרה האמיתית עבורה נוצר הטלפון"… 

 

באמתחתם של פעילי הפרויקט הצטברו כבר לא מעט סיפורים יוצאי דופן על מידת ההתלהבות שהתוכנית מעוררת. יש את סיפורו של בועז שנירשם ללימוד טלפוני אך התנה זאת בכך שחומר הלימודים לא ישלח לביתו כי הוריו בשלב זה בוודאי לא יסכימו לכך. סיפור אחר הוא של בחור שהתקשר שבוע לפני גיוסו לצה"ל והסביר שהחברותא הטלפונית נחוצה לו כדי שתשמש עבורו "עוגן רוחני" קבוע במהלך שירותו הצבאי. ויש גם את המקרה של בחור שעמד לצאת למסע תרמילאים בדרום אמריקה וביקש לדעת אם הלימוד הטלפוני יתאפשר גם במהלך שהותו בחו"ל. "מובן שענינו לו בחיוב", מספר הרב גרינשטיין. "מרחובות בת-ים ועד לג'ונגלים של יערות האמזונס – לימוד התורה לעולם אינו נפסק"…

 

עד לאן יכולים הדברים להגיע ניתן ללמוד ממקרה שאירע לאחרונה כאשר אברך שנקבעה לו חברותא טלפוני התאכזב לשמוע בשיחתם השלישית שאין צורך בהמשך הלימוד בדרך זו. הסיבה: התלמיד התלהב עד כדי כך מהלימוד שהוא פנה לפעילי 'אחינו' בבקשה שישבצו אותו בישיבה מתאימה, בקשה שכמוטבן נענתה וטופלה באופן מיידי.

 

"הלוואי וירבו אצלנו "אכזבות" מן הסוג הזה", חותם הרב גרינשטיין את שיחתנו.

 

מעונין גם אתה בלימוד שבועי קבוע עם 'חברותא' טלפוני?

התקשר עוד היום למוקד הטלפוני של פרויקט 'חברותא' – 050-4133270

או שלח מייל:  olam@acheinu.co.il