תשובה ותפילה מעל פני הרקיע

הרב חיים אהרון טאמבק, ראש ישיבת ׳קרן אורה׳ בפלטבוש, מספר על רגעי האימה שקדמו לנחיתת החירום של מטוס ״אל על״ בצפון איסלנד

עבור הנוסעים של טיסת אל על מתל אביב לניו יורק, השופר לא היה המעורר היחיד לתשובה בחודש אלול. הגילוי של קצר חשמלי בטיסת אל על 007 הביא להנחיה של הקברניט לנוסעים – בעיצומו של שיוט מעל האוקיינוס האטלנטי – להתכונן לנחיתת חירום.

מטוס הבואינג 747-400 נחת נחיתת חירום בנמל תעופה קטן בצפון איסלנד. הנוסעים ואנשי הצוות עשו את הלילה בבית מלון ונאלצו להמתין 22 שעות לטיסתם הבאה.

קודם לנחיתה, עברו הנוסעים רגעים לא פשוטים. אחד הנוסעים, הרב חיים אהרון טאמבק, ראש ישיבת 'קרן אורה' בפלטבוש, סיפר ל"המודיע": "ההמתנה לבאות בעיצומה של הטיסה, היתה מפחידה ביותר. זה היה נראה כנצח".

הרב טאמבק היה בדרכו לארה"ב אחרי שהשתתף בחתונת בנו בארץ ישראל. כאשר קרסו מערכת המחשוב של המטוס ומערכות כיבוי חשמל, הטייסים היו צריכים לנווט את המטוס באופן ידני בלבד. במטוס שרר חוסר ודאות לגבי המיקום והתנאים בהם ייאלץ המטוס לנחות.

דממה מוחלטת נרשמה במטוס ויותר מ-350 הנוסעים הבינו אל נכון את חומרת המצב. הרב טאמבק משחזר, כי הנוסעים שומרי המצוות החלו לומר 'וידוי', ואלו שאינם שומרי תורה ומצוות ביקשו מהם להתפלל ולכלול אותם בתפילות הנרגשות.

במהלך הטיסה מתל אביב לניו יורק, הנוסעים בחלק אחד של המטוס הבחינו באורות מהבהבים וחשו בריח חריף. אנשי הצוות שעודכנו על כך, זיהו קצר חשמלי ופלסטיק שרוף. לאחר נחיתת החירום, איתר טכנאי איסלנדי את האש שפרצה כתוצאה מהקצר החשמלי.

הבעיה תוקנה, אבל רשות שדות התעופה הישראלית לא איפשרה לחדש את הטיסה, עד שטכנאי מוסמך יבדוק ויאשר את בטיחות הטיסה. מומחה מיוחד הוטס מאירופה, וההמתנה חייבה עצירה ארוכה מעבר לזמן שתוכנן.

בסופו של דבר הטיסה המריאה שוב ונחתה בשלום בנמל התעופה קנדי בניו יורק.

הרב טאמבק ורבים אחרים, בירכו את "ברכת הגומל" בהתרגשות מיוחדת. הרב טאמבק ערך 'סעודת הודיה' בשבת שחלפה בביהמ"ד 'קול יהודה' בליקווד שבניו ג'רזי.