ואהבת לרעך – כמוך!

הוא נכנס לפרארי הכסופה שלו בדרכו לפגישת עסקים חשובה מאד. הסינים מחכים לו בחדר הישיבות שבקומה השלושים ושמונה. הם עומדים לחתום על עסקה של מיליארדים. אם העסקה הזאת תצליח, הוא יהפוך לשותף בכיר מאד בחברה שלו, מה שאומר שהוא יקבל משכורת של שישה אפסים עם הרבה מאד בונוסים. הוא ממהר מאד. איחור קטן הוא בסדר,קרא עוד...

הוא נכנס לפרארי הכסופה שלו בדרכו לפגישת עסקים חשובה מאד. הסינים מחכים לו בחדר הישיבות שבקומה השלושים ושמונה. הם עומדים לחתום על עסקה של מיליארדים. אם העסקה הזאת תצליח, הוא יהפוך לשותף בכיר מאד בחברה שלו, מה שאומר שהוא יקבל משכורת של שישה אפסים עם הרבה מאד בונוסים. הוא ממהר מאד.

איחור קטן הוא בסדר, שינן ג'ק לעצמו את מה שלימדו אותו בבית ספר לעסקים, הוא אפילו מצביע על עליונות מסוימת, אבל איחור גדול הוא כבר פשע, הוא עלול להתפרש כזלזול וחוסר אחריות והביא לביטולה של כל עסקה רצינית.

הוא ממהר מאד אבל אף אחת מהמכוניות המזדחלות בפקק לא מתחשבת בלחץ שלו. "כל הבוקר הזה התחיל על צד שמאל", הוא מסנן לעצמו בעצבנות. זה התחיל בשעון המעורר שלא צלצל, אחר כוס הקפה שנשפכה על המכנסיים הבהירות רגע לפני היציאה. מכונית פינוי האשפה שחסמה את היציאה מהחניון למשך דקות יקרות. ועכשיו הפקק הנורא הזה…

הוא עלה לדרך חילופית, ארוכה יותר אמנם, אבל יש סיכוי שיצליח לעקוף את הפקק הז ולהגיע עדיין באיחור סביר. הוא פנה בסמטאות הצדדיות, הוא נכנס ברחוב אסור לכניסה לוחץ על דוושת הגז בתקווה להספיק…

"עצור, אדוני, בבקשה, מקרה חרום!" התחנן בפניו עובר אורח באחת הסמטאות. "יש כאן פצוע קשה, מכונית פגעה בו וברחה, האמבולנס מתמהמה בגלל הפקקים, אתה חייב לעזור לנו לקחת אותו לבית החולים! הוא ימות אם לא נמהר!"

הוא חשב רגע, ועוד רגע, ועשה את הבחירה שלו.

הוא לחץ על דוושת הגז והתרחק מהמקום, "אני מאד ממהר" הוא לחש, מנסה להצדיק את עצמו.

הוא הגיע לפגישה באיחור סביר, הסינים חיכו לו בסבלנות. הפגישה הייתה בעיצומה, ואז נכנסה המזכירה עם הודעה מאשתו:
הוא הציץ רגע, והחוויר. "בא הביתה דחוף", אמרה ההודעה, "קרה משהו נורא". הוא אחז בכוס , לגם מעט מים, מלמל מילות התנצלות חפוזות ויצא לדרך.

בבית בישרה לו אשתו בעיננים אדומות כי בנם היחיד נהרג בתאונת פגע וברח בדרכו לבית הספר.

ובאותה נשימה היא ספרה כי עדי ראיה אמרו שהיה אפשר להציל אותו, אך נהג שעבר שם סירב לקחת אותו לבית החולים, עד שהגיע האמבולנס, הוא מת.

הוא נפל תחתיו מתעלף.

*

מכירים את המשפט "כל מה שאדם עושה לעצמו הוא עושה"?! ביהדות המשפט הזה הוא לא רק קלישאה, הוא משמעותי מאד כדי להבין את מצוות "ואהבת לרעך כמוך"!

אי אפשר לאהוב "כמוך"?

האם כשאני יוצא לקנות גלידה ביום חם אני צריך לקנות לכל השכנים?

גם להם חם.

האם עלי לרכוש עשרות עותקים מהדיסק החדש שקניתי לעצמי ולחלק לכל מכריי וידידי?

אז מה זה "כמוך"? איך מקיימים את זה?

ופשוטם של דברים ש'כמוך' מדבר על יחסי גומלין בין אדם לחברו. כל מה שבן אדם רגיל מצפה לקבל מחבריו, ידידיו והסובבים אותו, עליו לנהוג כך גם כלפיהם. החולה מצפה שיבואו לבקרו, האבל רוצה שיבואו לנחמו. ומי שנתקע באמצע הדרך מצפה שבני אדם יעזרו להחליף גלגל במקרה הצורך.

אז בבקשה שיעשה את זה גם עבור אחרים.

שיעשה את אותם דברים שהוא מצפה שאחרים יעשו עבורו.

אף אחד לא מצפה מהשכן שלו שיקנה לו גלידב ביום חם.

והיטיב להגדיר זאת הלל הזקן על צד השלילה: "כל מה ששנוא עליך על תעשה לחברך"!

ונדגיש עדיין התורה מצפה מאתנו לנהוג בחסד ובחמלה, באהבה וברחמים, גם כשאין לנו מכך רווח. רק משום שאנחנו דבקים במידותיו של הקדוש ברוך הוא, וכשם שהוא רחום וחנון, כך גם אנו ננהג במידת הרחמים. אבל בהחלט, שזה יכול לעזור לנו בעולם המנוכר והאגואיסטי שמסביב לגמול חסדים גם כשזה קשה, גם כשזה לא מסתדר. פשוט לחשוב על עצמנו. כי בסופו של דבר כל מה שאדם עושה לעצמו הוא עושה.