השפעתו העצומה של מעיל הפרווה

רבי ישראל מאיר הכהן, המכונה רבינו 'החפץ חיים', לא נשא במשרת רבנות רשמית כלשהי, על אף שהיה אחד מגאוני הדור וספרי ההלכה שכתב נפוצו על פני העולם היהודי כולו. הוא סירב בתוקף לכהן כרב העיר, בטענה שהוא מעדיף להשקיע את זמנו בכתיבת ספרים והפצתם.

החפץ חיים הקים ישיבה בעיירה ראדין בה התגורר, ומדי פעם היה נושא דברי מוסר וחיזוק בפני התלמידים. עם זאת, הוא לא כיהן כראש הישיבה ולא נשא בתפקיד רשמי כלשהו אפילו בישיבה שהוא עצמו הקים, ושהוא ניהל אותה בפועל במשך שנים רבות.

ביום מן הימים התוודע החפץ חיים לכך שאחד מבחורי הישיבה כבר אינו מתאים ללמוד בה. הבחור הזה, כך התברר, אינו ירא שמים כפי שמצופה מתלמיד ישיבה, והוא פוזל למחוזות אחרים. בלית ברירה הודיעו לו מנהלי הישיבה, כי מקומו אינו איתם, והורו לו לעזוב את הישיבה ולשוב לביתו.

הבחור לא הצטער במיוחד לשמוע על כך. הוא הבין שהצדק עימם, ושהוא אכן כבר אינו אותו תלמיד ישיבה שהיה בעבר. בלבו חשב שהוא חכם ומשכיל יותר מאותם "פנאטים חשוכים", וכשחיוך על פניו הוא העמיס את תרמילו על כתפו וצעד לעבר תחנת הרכבת.

אך הצפירה שבקעה מכיוון תחנת הרכבת הקטנה, הבהירה לו כי הוא איחר את הרכבת האחרונה להיום.  הרכבת הבאה תבוא רק מחר, ובינתיים הוא צריך מקום ללון בו במהלך הלילה. הוא ניגש לביתו של החפץ חיים, הקיש על הדלת, וסיפר לרב הגדול שזרקו אותו מהישיבה שלו, וכעת אין לו איפה לישון. "אני מקווה שהרב ידבר עם מנהלי הישיבה שיסדרו לי מקום לישון במהלך הלילה", ביקש הבחור בנימוס.

אבל החפץ חיים לא היה צריך לדבר עם מנהלי הישיבה: "בוא, היכנס, יש לי מיטה פנויה עבורך, שן בביתי הלילה", אמר לו.

באמצע הלילה, שוכב הבחור הצעיר במיטה, והנה הוא שומע קול צעדים מתקרבים. הוא לא ישן, שקוע היה במחשבות על עתידו להיכן ילך אחרי שגורש מהישיבה, וכיצד יתמודד עם אכזבתם המרה של הוריו. לשמע קול הצעדים הוא פקח חצי עין וראה את החפץ חיים ניגש אליו בשקט, ופורש מעליו מעיל פרווה מחמם, כדי שלא יהיה לו קר בלילה.

לימים סיפר אותו בחור: "שנים רבות עברו מאז, הידרדרתי למחוזות לא סימפתיים מבחינה רוחנית וגשמית. אבל תמיד זכרתי את החום שהתפשט בגופי כשהרב הזקן, גדול הדור, טרח בשבילי ופרש מעלי מעיל כדי שלא יהיה לי קר. אותו חום נעים של הלילה ההוא, מלווה אותי עד היום, ותמיד מזכיר לי שאני יהודי, ושיש לי אבא בשמים שמחכה שאשוב אליו בלב שלם".