מה הקשר בין חנוכה לכדורגל?

ניקח למשל את סיפורו של החנוכה. המכבים ניצחו את היוונים! גיבורים!

ניקח למשל את סיפורו של החנוכה. המכבים ניצחו את היוונים! גיבורים!

גבורה יהודית היא ערך עליון, לא כך? על אף שהיוונים היו רבים וחזקים מהם, היהודים התגברו עליהם, ונלחמו בחירף נפש כדי להחזיר לעצמם את השליטה העצמאית על ארצם, ארץ היהודים. המדינה היהודית הקדומה שיקמה את עצמה וחידשה את עצמאותה! הידד!

אם המכבים היו גיבורים גדולים כל כך, מן הראוי שנקרא על שמם את קבוצות הכדורגל שלנו. נכון? והרי לכם "מכבי תל אביב"!
אז זהו, שלא.

המכבים לא היו גיבורים. הם היו דווקא חלשים מאוד. הם לא היו לוחמים, הם היו תלמידי ישיבות. הם לא שיחקו כדורגל, ולא עסקו בספורט – הם הקדישו את חייהם ללימוד התורה.

המכבים כעסו מאוד כשהיוונים כבשו את ארץ הקודש, את המרד הם פתחו לא בגלל שהם רצו עצמאות, אלא בגלל שהיוונים התאמצו לפגוע בתורה, אסרו על לימוד התורה, על קיום המצוות העיקריות כמו שמירת השבת, החגים, ברית מילה לבנים וכדו'. היוונים השביתו את עבודת הקודש בבית המקדש – בגלל זה התקוממו המכבים.

האג'נדה של יוון היתה מאוד ברורה – להרחיק את היהודים מהדת היהודית, ובמקום זאת להנחיל להם ערכים אחרים – אהבה לספורט למשל. בכל מקום הם בנו מגרשים ואיצטדיונים, קיימו תחרויות ועודדו הקמת קבוצות ספורט.

הם הכריחו יהודים לשחק בכדור, במקום ללמוד תורה.

ובכן, חברים יקרים, אני לא מנסה לטעון שזאת עבירה חמורה לשחק כדורגל. ממש לא. מי שנהנה מהמשחק, וזה מסייע לו לשחרר לחצים ולשמור על גוף בריא – שישחק ויהנה.

הבעיה מתחילה כשאנחנו מקדשים את הכדורגל, כשאנחנו מתחילים להעריץ שחקנים מקצועיים, שכל גדולתם היא בכך שהם יודעים לשחק היטב במשחק! כן כן, משחק! הם הפכו את המשחק למקצוע שלהם, ואנחנו צריכים להעריך אותם על כך…

אין לתורה הקדושה שום התנגדות לכך שאנשים יעשו ספורט או התעמלות. זה בסדר לצאת לריצה מדי פעם, או להקפיד על הליכה מהירה מדי יום למשך 40 דקות.

אבל אנחנו צריכים לשמור על פרופורציות, לזכור מה חשוב באמת, ומה חשוב רק בגלל שככה כולם אומרים.

לעשות 'קוביות בבטן' – זה לא חשוב. אין בזה שום ערך. להיות שחקן הכדורגל הטוב ביותר – זה לא כבוד אמיתי. אנשים משכילים וחכמים אמורים אפילו לבוז למי שהקדיש את חייו לבעיטה בכדור.

אז לפחות בחנוכה, הימים הקדושים הללו שבהם אנחנו מציינים את ניצחון הרוח על הגוף, את הניצחון של תלמידי הישיבות השחופים והחלושים, אל מול הצבא האדיר של האימפריה היוונית.

נדבק בדרכם של המכבים, נעסוק בתורה הקדושה בימי החנוכה יותר מבשאר ימות השנה, ובכך נכבד את המורשת האמיתית של המכבים שהיו גיבורים בזכות הרוח, ולא בזכות הגוף.