תרם כספים רבים לצדקה, והפסיד את כל רכושו – למה?

סיפור מדהים על יהודי שהתנער מהדיכאון, התאושש מהמכה שניחתה עליו ולפתע מצא את עצמו מצליח מעל ומעבר למצופה בקריירה החדשה שבחר לעצמו.

אליהו היה יהודי שומר מצוות, שהתגורר בארה"ב ועשה חיל בעסקיו. עם השנים צבר אליהו הון רב, ועל אף שעלה לגדולה, הוא לא שכח מהיכן הגיע, ותמיד דאג לתרום בעין יפה לישיבות הקדושות, לתלמודי התורה, לכוללים בהם לומדים אברכים תורה בשקידה רבה, ולארגוני חסד שונים בארה"ב ובארץ הקודש.

אלא שההצלחה שהאירה לו פנים עד כה, הפנתה לו לפתע עורף. הוא הסתבך בכמה עסקאות כושלות ובתוך זמן קצר איבד את כל נכסיו, עד שנאלץ אפילו לפנות את ביתו המרווח.

אליהו התבייש להתהלך ברחובות ברוקלין שבניו יורק, שם פגשו אותו מכריו הרבים שנדו לו בצער בראשם. הרחמים שנשקפו מעיניהם לנוכח היהודי העשיר שאיבד את כל כספו, פגעו בו והכאיבו לו מאוד.

הוא נטל את שארית כספו, וקנה כרטיס טיסה לארץ ישראל. עם נחיתתו בנתב"ג הוא פנה לעיר בית שמש, בה מתגוררת בתו שכמובן שמחה לארח את אביה ודאגה לטפל בו במסירות רבה.

אבל גם בבית בתו לא הצליח אליהו להתאושש. אחרי שהתרגל לחיות חיי רווחה מתוך עשירות גדולה, נאלץ לפתע להסתגל לסגנון החיים החסכני, לחיות כאורח בבית שהוא אינו הבעלים שלו, וליהנות מחסדיה של בתו שדאגה לכל מחסורו. כבודו העצמי נסדק והוא לא העלה אפילו בדל של חיוך על פניו הנפולות.

ערב אחד יצאה הבת לערב נשים שהתקיים בעיר מגוריה, ובה שמעה הרצאות של רבנים ורבניות, בהם גם הרב דוד ברוורמן שנשא דברים בפני המשתתפות.

אחרי ההרצאה היא חכתה לו, לרב ברוורמן מחוץ לאולם: "אני יודעת שאתה מקורב לגאון הרב שטיינמן", היא אמרה לו, "ואני מבקשת שתשאל אותו שאלה בשמי".

הרב ברוורמן הטה אוזנו לשמוע את אשר על לבה, והיא סיפרה לו את הסיפור המלא, מבלי לחסוך בתיאורים על מצבו הקשה של אביה שכבר זמן רב לא חווה רגע אחד בודד של אושר.

"הקדוש ברוך הוא הבטיח לנו שמי שיתמוך בלומדי תורה יזכה להיות מאושר", היא אמרה וציטטה את הפסוק "עץ חיים היא (התורה) למחזיקים בה, ותומכיה מאושר". אבל אבא שלי, שתמך רבות בלומדי התורה ושפך סכומי כסף גדולים למען התורה הקדושה, אינו מאושר. הוא שרוי בדיכאון עמוק לאחר שאיבד את כל כספו ונכסיו… אני רוצה שתשאל את הרב שטיינמן איך קורה דבר כזה. לה זה קרה לאבא שלי".

מספר הרב ברוורמן: "אחרי ימים אחדים זכיתי לבקר אצל הרב שטיינמן שליט"א, ושטחתי בפניו את השאלה כפי ששאלה אותה האשה הזאת. הרב הרהר מעט והשיב לי שאנחנו לא יודעים לחשב את החשבונות של הקדוש ברוך הוא, ואין לנו שום דרך לדעת מדוע הוא עשה כך לאדם זה או אחר.

"אבל אז הוסיף הרב שטיינמן משפט נוסף: "מסור לאותו יהודי שאין לו סיבה להצטער על מצבו. אם הוא לא הצליח בעסקיו, הוא צריך לחפש משהו אחר שכנראה הוא הייעוד האמיתי שלו בחיים. לכל אחד יש תפקיד והוא צריך למצוא את התפקיד שלו".

הרב ברוורמן יצר קשר עם האשה שפנתה אליו, ומסר לה את תשובתו של הרב שטיינמן. היא מצדה מיהר לגשת לאביה ולספר לו מה אמר גדול הדור.

אליהו שמע את הדברים, אבל התסכול לא עזב אותו. הוא התקשה להתאושש ממצבו. עברו ימים אחדים ולאט לאט חלחלו הדברים אל לבו עד שהוא החליט שהגיע הזמן לנסות אפיק חדש בחיים. למחרת הוא כבר עלה על טיסה היוצאת מנתב"ג לניו יורק, ובהגיעו לארה"ב פנה לאחד מחבריו הטובים וביקש ממנו שיאפשר לו להתאכסן ב'בייסמנט' שלו, עד שהוא יצליח להסתדר מבחינה כלכלית ולשכור דירה קטנה לעצמו. החבר נענה לו בשמחה, ואליהו השתכן בביתו.

למחרת בבוקר צעד אליהו לבית הכנסת כדי להתפלל שחרית. הוא התעטף בטלית, הניח תפילין והתפלל יחד עם הציבור, כשהוא נושא תפילה אישית ופרטית לקדוש ברוך הוא שינחה אותו בדרך הנכונה ויסייע לו למצוא את השליחות החדשה שלו בעולם הזה.

התפילה הסתיימה, הוא מקפל את הטלית והתפילין ובדרך החוצה מבית הכנסת נחו עיניו על לוח המודעות: "דרוש עובד חרוץ ומאורגן לעבודה עם ילדים מיוחדים", נכתב במודעה. אליהו שהיה עד כה איש עסקים מצליח, לא חשב מעולם שהוא יעבוד עם ילדים מיוחדים, אבל תמיד היתה לו חיבה אליהם, והוא השתדל לקרב אותם ולהעלות חיוך על שפתיהם כשפגש אותם בבית הכנסת או סתם ברחובה של עיר. הוא העתיק את מספר הטלפון שהופיע במודעה, ולאחר צאתו מבית הכנסת התקשר וביקש להתעניין על דרישות התפקיד.
נכון שלא היה לו ניסיון כלשהו, אבל הוא הרי חייב למצוא עבודה כדי להתפרנס מעט, ויחד עם העובדה שהוא מחבב ילדים מיוחדים, נראה שזה שווה לפחות בדיקה.

כעבור ימים אחדים כבר החל אליהו לעבוד במוסד לילדים מיוחדים, ובתוך זמן קצר התברר שהוא מתאים לתפקיד הזה כאילו עסק בו כבר שנים רבות.

אחרי תקופה פיתח אליהו שיטה ייחודית לטיפול בילדים מיוחדים, הוא לימד אותה לחבריו במקום העבודה, ואלו העבירו את הבשורה הלאה, עד שאליהו הפך למפורסם מאוד בתחום, וכעבור תקופה לא ארוכה כבר הגיעו אליו אנשים מכל רחבי ארה"ב כדי להתייעץ עמו ולבקש את עזרתו בטיפול בילדים מיוחדים.

הטלפון האישי של הרב דוד ברוורמן צלצל ועל הקו היה אליהו: "אתה לא מכיר אותי", הוא אמר לרב ברוורמן, "אבל המסר שהעברתי לי מהרב שטיינמן דרך הבת שלי, נקלט היטב. מועלם לא חשבתי שאני אהיה מטפל בכיר בילדים מיוחדים, והנה סידר הקב"ה את העניינים כך שהתגלגלתי למקום הזה, מבלי שתכננתי זאת מראש. אני מודה לקדוש ברוך הוא שמוטט את כל העסקים שלי, כיום אני מתפרנס בכבוד רב וגם נהנה מכל רגע של עשייה ופעילות למען הילדים המתוקים הללו…".