מזוזה! כל מה שרצית לדעת

מצוות מזוזה היא אחת ממצוות היסוד בדת היהודית. הנוהג לקבוע מזוזה נשמר כמעט בכל בית יהודי, ואפילו אנשים הרחוקים למרבה הצער מחיי תורה ומצוות, מקפידים בדרך כלל שבפתח ביתם תהיה קבועה מזוזה. המזוזה מהווה קמיע שמירה על הבית שבפתחו היא תלויה!  אבל כדי שנוכל לקיים את המצווה הזאת כהלכה, כדאי לדעת כמה הלכות בסיסיות בנושא:קרא עוד...

מצוות מזוזה היא אחת ממצוות היסוד בדת היהודית. הנוהג לקבוע מזוזה נשמר כמעט בכל בית יהודי, ואפילו אנשים הרחוקים למרבה הצער מחיי תורה ומצוות, מקפידים בדרך כלל שבפתח ביתם תהיה קבועה מזוזה.

המזוזה מהווה קמיע שמירה על הבית שבפתחו היא תלויה! 

אבל כדי שנוכל לקיים את המצווה הזאת כהלכה, כדאי לדעת כמה הלכות בסיסיות בנושא:

 • צריך לקבוע מזוזה לא רק בכניסה הראשית של הבית, אלא גם בכל אחד מהפתחים שבבית ואפילו בפתח של המרפסת או של מרפסת השירות. יוצאים מן הכלל חדרי השירותים והאמבטיה שבפתחיהם לא קובעים מזוזה.
 • את המזוזה קובעים בצד ימין של הפתח, כשהצד הימני נקבע לפי כיוון הכניסה לבית או לחדר שבפתחו אתה קובע את המזוזה. עומדים בדלת עם הפנים לכיוון החדר, ואת המזוזה קובעים בצד ימין.
 • אם הדלת מחברת בין שני חדרים, בודקים מהו החדר היותר חשוב ואת המזוזה קובעים לפי הצד הימני של הכניסה לחדר החשוב יותר. כך למשל אם מסלון ביתכם יש דלת הפונה למרפסת, עליכם לעמוד בפתח עם הגב למרפסת ועם הפנים לסלון, ואת המזוזה תקבוע בצד ימין.
 • חשוב לבדוק פעם בכמה שנים אם המזוזה כשרה. לשם כך יש להסיר אותה מהדלת (לפעמים אפשר לפתוח את בית המזוזה מבלי לתלוש אותו מהקיר, וכך יהיה קל יותר להחזיר את המזוזה לאחר הבדיקה). נהוג לבדוק את המזוזות פעמיים בכל שבע שנים, כלומר אחת לשלוש וחצי שנים.
 • כדי שהמזוזה תישאר כשרה לאורך זמן, כדאי מאוד לעטוף אותה בשקית ניילון לפני שמכניסים אותה לתוך בית המזוזה. הדבר נכון שבעתיים לגבי מזוזה שקובעים במקום שיש בו רטיבות כמו מרפסת פתוחה למשל.
 • כדאי מאוד לוודא שהשמש לא תכה על בית המזוזה, כי החום עלול לפסול אותה חלילה לאחר זמן. אם אין אפשרות כזאת, כדאי מאוד להקפיד לבדוק את המזוזה בתדירות גבוהה יותר מהרגיל.
 • כשקובעים מזוזה יש לברך: "ברוך אתה… אלוקינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה".
 • על מזוזה שקובעים במרפסת או במחסן, ואפילו במשרד, לא מברכים, אלא רק על מזוזה שקובעים בפתח הבית, בחדרי מגורים ואפילו בפתח הסלון.
 • ישנם פתחים שכשקובעים בהם מזוזה, לא מברכים על קביעת בגלל שלדלת אין את ההגדרה ההלכתית של "צורת הפתח", ולכן כדאי להתייעץ עם רב מורה הוראה לפני שקובעים את המזוזה.
 • יש לקבוע את המזוזה בקצה העליון של השליש האמצעי של הפתח. כך למשל אם גובה הפתח הוא כשני מטרים, נחלק אותם לשלישים ונמצא שכל שליש הוא כ-66 ס"מ. נמדוד מהצד העליון של הפתח 66 ס"מ, ונקבע את המזוזה כשהקצה העליון שלה נמצא במרחק של 66 ס"מ מהקצה העליון של הפתח.
 • את בדיקת המזוזות מומלץ מאוד לעשות אצל יהודי ירא שמים, ולפני שקונים את המזוזה כדי לברר היטב מי כתב אותה ולבקש המלצה של רב מוכר וכדו'. אם אינכם מוצאים מזוזה ממקור אמין, תוכלו תמיד להתקשר ללשכתו של רב העיר או היישוב בו אתם מתגוררים, או לפנות לבית חב"ד הקרוב אליכם.