איך מכינים תה בשבת?

תה רותח הוא דבר נחמד מאוד למי שאוהב לשתות אותו, ובשבת אנחנו משתדלים לענג אותה במאכל ובמשקה, כך ששתיית תה בהחלט מותרת ואף רצויה אם אתם אוהבים.

הבעיה שבהכנת הת בשבת קודש אפשר להיכשל באיסורי תורה חמורים: איסור 'מבשל' ואיסור 'בורר'.

עלי התה מגיעים למטבח שלנו כשהם מיובשים, אך אינם מבושלים. לכן אסור לנו להשרות שקיק תה בכוס עם מים רותחים שזה עתה מזגנו מהמיחם החשמלי או זה המונח על הפלטה. בעיה נוספת היא שעלי התה מכונסים בתוך שקיק וכשאנו שולפים את השקיק מהכוס, אנחנו בעצם מסננים את המים החוצה מהעלים – דבר שאסור לעשותו בשבת.

אבל כמעט לכל בעיה יש פיתרון, וכך גם בעניין הכנת התה.

הפיתרון הטוב ביותר מבחינה הלכתית הוא להכין תמצית תה מערב שבת. ביום שישי לוקחים מספר שקיקי תה, מניחים בכוס או בכל כלי אחר, ומשרים בתוך מים רותחים. המים הרותחים מקבלים את טעם התה בריכוז גבוה מאוד, ובשבת קודש אנחנו יכולים לשפוך כמה טיפות מהתמצית הזאת לתוך כוס עם מים רותחים, להוסיף סוכר (זה לא בריא, כדאי להימנע…) ולערבב.

ואם שכחתם להכין תמצית תה מערב שבת?

הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל פסק שאפשר לחלוט תה ב"כלי שלישי" – מוזגים מים מהמיחם לכוס, וממנה מעבירים את המים הרותחים לכוס אחרת. המיחם נחשב ל"כלי ראשון" הכוס הראשונה היא "כלי שני", והכוס השניה היא "כלי שלישי". בכלי שלישי אפשר להשרות את עלי התה ולחלוט אותם.

עם זאת, רבים מפוסקי ההלכה החמירו ואסרו לעשות זאת, ולכן עדיף כאמור להכין את תמצית התה מערב שבת.

כמובן שגם הרב עובדיה יוסף התיר רק להשתמש במים שהורתחו מערב שבת, אבל אסור להרתיח או לחמם מים בשבת קודש, משום שזה בישול ממשי, שאסור כאמור, ומהווה חילול שבת.

חשוב לדעת:
אם אתם נוהגים כפי דעת הג"ע יוסף ומכינים תה בכלי שלישי, אתם צריכים להיזהר שלא לעבור על איסור בורר: יש להוציא את שקיק התה ולהשליך או מיד לאשפה או להניח בכלי אחר. אסור להמתין עד שהמים יטפטפו מהשקיק, כי בכך אתם בעצם עוברים על איסור בורר. אם השקיק עדיין ספוג במים, לא הפרדתם לחלוטין בין המים ובין עלי התה, ולכן הדבר מותר כאמור.