מה יותר טוב מברכה אחת?

כבוד הרב אני לא מבינה את שאלתך. נכון, אני שוכבת לבד במיטה כל היום, אבל פעמיים בשבוע יש לי חצי שעה או שעה שבה אני נקייה ויכולה לברך

רבי יהושע לייב דיסקין, היה רבה של ירושלים עיר הקודש. הוא היה מנהיג את עדתו ברמה, מטפל בבעיות הרוחניות והגשמיות וגם מבקר מדי פעם את החולים והקשישים שנותרו מבודדים בבתיהם.

מדי שבוע היה הרב דיסקין פוקד את ביתה של אלמנה קשישה וגלמודה שהתגוררה באזור הסמוך לביתו. הוא היה מקדיש לה מספר דקות, שואל לשלומה ומברך אותה במיטב הברכות והאיחולים.

אותה גלמודה אישה חולה היתה. היא היתה משותקת ורתוקה למיטתה. במשך שנים היא לא יכלה לצאת מהמיטה, וביתה היה ריק ושומם. פעמיים בשבוע היתה מגיעה אחת השכנות לעזור לה. היא היתה רוחצת אותה במסירות, מלבישה אותה בבגדים נקיים ומציעה את מיטתה.

בין לבין היו השכנות שולחות את ילדיהן שהגישו לה מעט אוכל והניחו על יד מיטתה, והיא היתה שולחת את ידה, נוטלת פרי או כריך וטעמת מדי פעם כדי להחיות את נפשה.

בכל פעם כשהיה הרב דיסקין מבקר אותה, היתה האלמנה מבקשת ממנו בקשה אחת: "התפלל עלי רבי וברך אותי שאזכה לאריכות ימים. אני רוצה לחיות עוד שנים רבות עלי אדמות".

הרב היה מברך אותה כמובן ולאחר מכן היה ממשיך לעיסוקיו הרבים.

באחת הפעמים לא הצליח הרב דיסקין להתאפק עוד, והחליט לשאול את הגלמודה באופן ישיר: "אמרי נא בתי, איך זה שאת כל כך רוצה לחיות שנים רבות נוספות, בזמן שאת כבר מרותקת למיטתך שנים ארוכות, וכמעט בכל שעות היממה את שוכבת כאן לבד, אין לך נפש חיה כדי לדבר איתה אפילו…".

הביטה האלמנה המבוגרת ברב בפליאה גדולה ושאלה: "כבוד הרב אני לא מבינה את שאלתך. נכון, אני שוכבת לבד במיטה כל היום. לצערי אני גם מתלכלכת מהר מאוד כי איני יכולה לצאת לשירותים, ואני אפילו לא יכולה לברך על האוכל שאני טועמת, כי כתוב בהלכה שאסור לברך עם גוף שאינו נקי. אני נאלצת לאכול בלי ברכה, וצר לי על כך.

"אבל פעמיים בשבוע באה השכנה ורוחצת אותי. היא מחליפה לי את הבגדים ואת המצעים, ואז יש לי חצי שעה או שעה שבה אני נקייה ויכולה לברך. בחצי שעה הזאת אני נוטלת תפוח או פרי אחר, מברכת בכוונה גדולה "בורא פרי העץ" ואוכלת. לאחר מכן אני שותה מעט מים ומברכת "שהכל נהיה בדברו". זהו. יותר מזה אני לא מצליחה לברך כי בדרך כלל אני כבר לא כל כך נקייה. אבל ברכה אחת או שתיים אני כן מברכת! פעמיים בשבוע!

"מדובר ביותר ממאה ברכות בשנה!!

"אם אחיה עוד עשר שנים כך, אוכל לברך גם אלף ברכות!

"הברכות הללו שאני אזכה לברך, חשובות יותר מכל השאר. שווה לי לשכב בודדה במשך שבוע שלם כדי לברך ברכה אחת או שתיים, ואתה שואל למה לי לחפוץ בחיים ארוכים???".

דמעות של התרגשות זלגו על לחיו של הרב ונספגו בזקנו המלבין. הוא נשא עיניו אל על ואמר: "ריבונו של עולם, ראה את אתך החביבה כמה היא אוהבת אותך, כמה היא רוצה לברך אותך, וכמה צער וייסורים היא מוכנה לסבול כדי שתהיה לה ההזדמנות לברך אותה פעמיים בשבוע! כך מתנהגים בניך חביבך, האם ישנו עוד עם אחד על פני האדמה שיצאו ממנו נשים צדקניות כאלו?".