תפילת מנחה אחת ותשעה ילדים

את הסיפור הבא סיפר הגאון רבי אלימלך בידרמן שליט״א, והעיד ששמע אותו מפיהם של אותם תשעה ילדים...

לפני כ-65 שנה התגורר בירושלים יהודי בשם הרב נחמיה בקר. ביום מן הימים חשה רעייתו שלא בטוב, והם פנו לבית החולים 'שערי צדק' כדי לקבל טיפול שיחזיר לה את כוחותיה.

באותם ימים פעל בירושלים רופא בעל שם, פרופ' שקילניק שמו. הוא היה ידוע ומפורסם בכל רחבי הארץ כרופא הנשים הטוב ביותר.

בדק פרופ' שקילניק את רעייתו של הרב בקר, והגיע למסקנה שאין מנוס מביצוע ניתוח שיציל את חייה. הוא שוחח עם בני הזוג והסביר להם שמצבה של האשה בכי רע, והיא עלולה למות בתוף ימים אחדים אם לא תעבור את הניתוח הדחוף.

"אדוני, הניתוח הזה עולה חמש לירות, ואתה חייב לגייס את הכסף באופן מיידי כדי שנוכל להציל את אשתך", אמר לו הפרופסור.
בני הזוג הנדהמים הביטו זה בזה כשמעיניהם נשקפה חרדה גדולה. הרופא הטוב ביותר מסביר להם שימיה של האשה ספורים, ואם רצונה לחיות היא צריכה לוותר על האפשרות ללדת ילדים נוספים!

"אם אין ברירה אז אין ברירה", אמרו זו לזה, והבעל יצא למסע מהיר של גיוס כספים. כעבור זמן קצר הוא שב לבית החולים ושלשל לידיו של הפרופסור הנכבד את מלוא הסכום שהתבקש לשלם. באותה העת, חמש לירות היו סכום שאדם ממוצע היה צריך לעבוד שלושה חודשים תמימים כדי להרוויח אותו…

רגע לפני שהוכנסה האשה לחדר הניתוח אמר בעלה שהוא מבקש לעכב את הניתוח במספר שעות.

"מה קרה ששינית את דעתך?", שאל אותו הפרופסור, והבעל השיב כי הוא לא שינה את דעתו, אבל לפני שהיא נכנסת לניתוח גורלי כל כך, הוא רוצה להתייעץ עם רבי אברהם ישעיהו קרליץ, המכונה 'החזון איש', שהתגורר אז בבני ברק.

מבית החולים הוא יצא באוטובוס עירוני לכיוון התחנה המרכזית, וממנה נסע באוטובוס נוסף לתל אביב שם היה צריך להחליף עוד אוטובוס עד שהאוטובוס הרביעי הביא אותו לבני ברק. אחרי צעדה רגלית ממושכת הוא הגיע לביתו של החזון איש שבדיוק החזיק בידיו ספל מלא מים, והתכוון ליטול את ידיו לפני שייגש להתפלל את תפילת המנחה.

"רבי, יש לי שאלה דחופה", אמר הרב בקר, "זה ממש עניין של פיקוח נפש!".

החזון הניח לרגע את הספל מידיו וביקש לשמוע את השאלה.

לאחר שסיפר את הסיפור במלואו הרים החזון איש את ידיו בפליאה גדולה: "מה באת לשאול אותי?", הוא גער ברב בקר. "הרופא הטוב בארץ אומר לך בבירור שאם אשתך לא תעבור את הניתוח היא צפויה למות בתוך ימים אחדים. איזו תשובה ציפית לקבל ממני?".

רבי נחמיה נבוך, ובאמת הלקה את עצמו על כך שדחה ניתוח דחוף כל כך בשעות ארוכות רק כדי לשאול שאלה שהתשובה עליה ברורה מאליה…

לפתע פנה אליו הרב קרליץ, החזון איש, פעם נוספת ושאל אותו: "אמור לי יקירי, תפילת מנחה כבר התפללת?".

השיב לו הרב בקר בשלילה.

"בוא והתפלל עמנו מנחה, ולאחר מכן תשוב לירושלים", אמר החזון איש.

לאחר התפילה קרא לו הרב והורה לו: "חזור בבקשה על השאלה ששאלת אותי לפני תפילת המנחה".

הוא עשה כמצווה ושאל שוב את השאלה.

החזון איש הרהר כמה רגעים, ולאחר מכן השיב לו: "לך ואמור לרופאים שהרב קרליץ אמר שאין לעשות את הניתוח. היא תהיה בריאה ושלמה גם בלי לעבור את הניתוח ועוד תלד בעזרת ה' ילדים נוספים".

"אבל כבוד הרב, מה קרה פתאום? לפני זמן לא רב אמרת לי שאין כאן בכלל מקום לשאלה, ועכשיו אתה משיב לי תשובה הפוכה לחלוטין?".

השיב לו החזון איש תשובה מדהימה: "התשובה שעניתי לך מקודם היתה לפני שהתפללנו מנחה, והתשובה שנאי עונה לך עכשיו היא לאחר שהתפללנו מנחה. רבינו בחיי כותב שבתפילת מנחה יכול כל אדם לשנות את הטבע. עד כדי כך גדולה חשיבותה והשפעתה של תפילה זו שאנו מתפללים מדי יום בשעות הצהרים או אחר הצהרים".

שב הרב בקר לתחנת האוטובוס וכעבור שעות אחדות הגיע לירושלים. הוא מיהר לבית החולים והסביר לפרופסור הנכבד שהרב קרליץ הורה לו שלא לבצע את הניתוח.

הרופא התמלא כעס, ומילא את פיו בדברי לעד על החזון איש. "באיזו אוניברסיטה למד הרב רפואה?", הוא שאל בבוז, והזהיר את הבעל העקשן שאם לא יבוצע הניתוח באופן מיידי, הוא צפוי לעמוד בקרוב מעל קברה הטרי של רעייתו.

הניתוח לא התבצע, וכעבור יומיים התפתח זיהום בגופה של החולה.

"היה זה נס גדול שלא עשינו לה ניתוח", אמרו לו הרופאים. "אם היה מתפתח הזיהום אחרי ניתוח מורכב כל כך, היא היתה נופחת את נשמתה בתוך זמן קצר".

ואכן התקיימו בה דבריו של גדול הדור וכעבור תקופה קצרה היא שוחררה לביתה כשהיא בריאה ושלמה.

"אתה רואה אותנו", אומרים ילדיהם של בני הזוג בקר לרב בידרמן שמספר את הסיפור, "אנחנו תשעה ילדים שנולדנו אחרי אותו הסיפור. כולנו נולדנו בזכות תפילת מנחה אחת שהתפלל החזון איש!