רוצה לחיות שנים רבות? עסוק בתורה "לשמה"

במקום לחפש סגולות מפוקפקות לאריכות ימים, בואו נבדוק מה אומרים חכמי התלמוד.

במסגרת סדרת הסגולות שליקטנו לכם מדברי חכמנו זיכרונם לברכה ברחבי התלמוד הבבלי, מצאנו סגולה נוספת לאריכות ימים.
הסגולה (מופיעה במסכת תענית דף ז) היא לעסוק בתורה לשמה, כמו שכתבו לנו חז"ל: "תניא, היה רב בנאה אומר: כל העוסק בתורה לשמה תורתו נעשית לו סם חיים, שנאמר: "עץ חיים היא למחזיקים בה", ואומר: "רפאות תהי לשרך", ואומר, "כי מוצאי מצא חיים".

מבאר רש"י הקדוש, מה זו "תורה לשמה", כשאדם לומד תורה כי כך ציווה אותו הקדוש ברוך הוא, ולא בגלל שהוא רוצה שיקראו לו "רבי", או כדי לזכות בכבוד עבור לימוד התורה.

לימוד תורה לשמה מהווה סגולה לדברים רבים נוספים, כמו שמובא במשנה במסכת אבות, בתחילת פרק ו': "רַבִּי מֵאִיר אוֹמֵר כָּל הָעוֹסֵק בַּתּוֹרָה לִשְׁמָהּ, זוֹכֶה לִדְבָרִים הַרְבֵּה. וְלֹא עוֹד אֶלָּא שֶׁכָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ כְּדַאי הוּא לוֹ. נִקְרָא "רֵעַ", "אָהוּב", אוֹהֵב אֶת הַמָּקוֹם, אוֹהֵב אֶת הַבְּרִיּוֹת, מְשַׂמֵּחַ אֶת הַמָּקוֹם, מְשַׂמֵּחַ אֶת הַבְּרִיּוֹת. וּמַלְבַּשְׁתּוֹ עֲנָוָה וְיִרְאָה, וּמַכְשַׁרְתּוֹ לִהְיוֹת צַדִּיק, חָסִיד, יָשָׁר וְנֶאֱמָן. וּמְרַחַקְתּוֹ מִן הַחֵטְא, וּמְקָרַבְתּוֹ לִידֵי זְכוּת, וְנֶהֱנִין מִמֶּנּוּ עֵצָה וְתוּשִׁיָּה בִּינָה וּגְבוּרָה, שֶׁנֶּאֱמַר (משלי ח יד): "לִי עֵצָה וְתוּשִׁיָּה אֲנִי בִינָה לִי גְבוּרָה". וְנוֹתֶנֶת לוֹ מַלְכוּת וּמֶמְשָׁלָה וְחִקּוּר דִּין, וּמְגַלִּין לוֹ רָזֵי תוֹרָה, וְנַעֲשֶׂה כְּמַעְיָן הַמִּתְגַּבֵּר וּכְנָהָר שֶׁאֵינוֹ פּוֹסֵק, וְהֹוֶה צָנוּע וְאֶרֶךְ רוּחַ, וּמוֹחֵל עַל עֶלְבּוֹנוֹ, וּמְגַדַּלְתּוֹ וּמְרוֹמַמְתּוֹ עַל כָּל הַמַּעֲשִׂים.

עוד יש לדעת, שהשכר שאנו מקבלים בעולם הזה על לימוד התורה, אינו בא על חשבון השכר השמור לנו לעולם הבא בגן עדן. הוא בא בנוסף אליו.

יתירה מזאת, אמרו חכמנו זכרונם לברכה: כשאדם מקיים מצווה ולאחר מכן עובר עברה, עלולה העברה שהוא עושה "לכבות" את המצווה שקיים קודם לכן. המצוות והעברות מתקזזות זו עם זו. אבל לימוד התורה אינו נכבה לעולם. אדם שלומד תורה לשמה, ואחר כך עובר עברות חמורות ביותר, הוא ייענש על העברות שביצע, אבל גם יזכה לקבל שכר עצום על התורה שלמד.

ולמה באמת לימוד תורה לשמה חשוב כל כך עד שהלומד זוכה לסגולות נפלאות כל כך? מה מיוחד בלימוד התורה שהשכר שאנו מקבלים עליו בעולם הזה אינו בא במקום השכר השמור לנו לעולם הבא? וגם: מדוע לימוד התורה חשוב יותר מכל המצוות עד שאפילו עבר לאחר מכן עבירות חמורות – זכות לימוד התורה נשמרת לו לנצח?

התשובה טמונה במהות קיומו של העולם הזה. הנביא ירמיהו מגלה לנו: "כה אמר ה', אם לא בריתי יומם ולילה, חוקות שמים וארץ לא שמתי".

הברית של הקדוש ברוך הוא זאת התורה הקדושה, והקדוש ברוך הוא מגלה לנו דרך הנביא ירמיהו שאם לא לימוד התורה, הוא לא היה בורא בכלל את השמים והארץ.

כשאנו לומדים תורה לשמה, ומכוונים לקיים בכך את רצון הבורא, אנחנו בעצם מצדיקים את תכלית בריאת העולם, ומשרתים את המטרה העליונה של הקדוש ברוך הוא שבגללה הוא ברא את העולם.

חשוב לדעת, שגם מי שאינו יכול או אינו מסוגל לעסוק בתורה כל היום או מספר שעות ביום, יכול לזכות במצוות לימוד התורה לפחות לזמן קצר מדי יום. רבע שעה ביום, אפילו חמש דקות. זה אולי לא מספיק, אבל זה המון!!

כמובן שמי שזוכה ללמוד שעה, שעתיים, או יותר – הזכויות שלו גדולות שבעתיים!