השבת לא של החפץ חיים

״כל הכסף שיש לי אינו שווה לי, אנחנו סובלים מאוד מהמחלות הללו, ושמעתי שאתה יכול לברך אותי ולרפא את המחלות שלנו...״.

רבי ישראל מאיר הכהן, התגורר בעיירה ראדין שבליטא (כיום בבלארוס), והתפרסם ברחבי העולם היהודי על שם ספרו ה'חפץ חיים'. הוא היה צדיק וקדוש, ויהודים מכל רחבי אירופה נשאו את שמו בהערצה גדולה.

פעם הגיע אליו יהודי שהיה רחוק מחיי תורה ומצוות, ופרץ בבכי: "רבי, אני מבקש שתברך אותי", אמר היהודי ודמעות זלגו מעיניו. "אני אדם עשיר, יש לי עסקים חובקי עולם, לא חסר לי שום דבר, אבל אני סובל ממחלה קשה, וגם אשתי למודת סבל ממחלות שעברו עליה. אפילו הילדים שלי סובלים כל אחד ממחלה אחרת.

"כל הכסף שיש לי אינו שווה לי, אנחנו סובלים מאוד מהמחלות הללו, ושמעתי שאתה יכול לברך אותי ולרפא את המחלות שלנו…".

החפץ חיים הקדוש החזיק בידו של היהודי המתייפח, ואמר לו "כתוב ששבת היא מקור הברכה. מי ששומר שבת זוכה לברכה מיוחדת. אינך זקוק לברכה שלי או של כל רב אחר. כל מה שאתה צריך לעשות זה לשמור שבת!".

העשיר התבלבל. הוא בא לבקש ברכה ובמקום לברך אותו מנסה החפץ חיים לגרום לו לסגור את כל עסקיו הענפים בשבת קודש.
"רבי, אני לא יכול לשמור שבת. שמירת שבת תעלה לי כסף רב, העסקים שלי ייפגעו כתוצאה מכך".

אבל החפץ חיים בשלו: "אם תשמור שבת אינך זקוק לברכתי, ואם לא תשמור שבת, הברכה שלי לא תעזור לך".

אותו יהודי עשיר החליט לקבל את עצתו של החפץ חיים ולשמור שבת כדת וכדין. אבל היתה לו בקשה מאוד מעניינת…

"כבוד הרב, אני מוכן לשמור שבת. אבל אנחנו נמצאים עכשיו שלושה שבועות לקראת סוף שנת הכספים. אם אתחיל עכשיו לשמור שבת הדבר יפגע במאזנים שלי, וייגרם לי נזק גדול. אני מבקש ממך שתרשה לי להמשיך ולעבוד בשלוש השבתות הקרובות, ולאחר מכן אני מבטיח לך שלא אחלל שבת כל ימי חיי. כל מה שאני רוצה זה שתברך אותי ואת המשפחה שלי שכולנו נחלים מהמחלות התוקפות אותנו, ונהיה בריאים ומאושרים".

הביט בו החפץ חיים בחמלה ואמר לו: "יהודי יקר, השבת אינה שלי שאני יכול לוותר לך עליה. היא שייכת לקדוש ברוך הוא. אני עצמי הייתי מרשה לך לחלל עוד שלוש שבתות, אבל הקדוש ברוך הוא אינו מרשה לך לעשות זאת…".