מה יכול להיות כל כך חשוב?

אבל כבד בבית משפחת פיינשטיין שבניו יורק. אבי המשפחה הגאון רבי משה פיינשטיין זכר צדיק לברכה נפטר לבית עולמו. כל עם ישראל התאבל עליו, הלוויה ענקית נערכה לו בניו יורק ולאחר מכן גם בירושלים לשם הובא ושם נטמן בהר המנוחות.

רבי משה פיינשטיין היה אחד מגדולי הפוסקים בדור הקודם. פסיקותיו הכריעו לא מעט שאלות הלכתיות סבוכות, והוא נחשב לאחד הרבנים היחידים שיכולים לפסוק בנושאים מתחדשים ובשאלות הלכתיות שעלו כתוצאה מכניסתה של הטכנולוגיה והמודרניזציה לחיי היום יום בכל בית.

משפחתו של הרב יושבת שבעה. המונים מגיעים לנחם את האבלים, והמנחמים עצמם מתאבלים גם הם על פטירתו של הרב הדגול.
יום שישי אחר הצהרים.

זרם המנחמים נחלש ופוסק לחלוטין. כולם עסוקים בהכנות לקראת שבת המלכה. גם האבלים עצמם קמים ומתחילים להתארגן לקראת השבת, והנה מצלצל הטלפון.

אחד מבני המשפחה מרים את השפופרת.

על הקו אשה אלמונית, שמסבירה כי יש לה שאלה דחופה לרב פיינשטין.

"אני מצטער לומר לך", משיב בן המשפחה, "אבל הרב נפטר".

האשה פורצת בבכי ומצטערת צער רב על פטירתו של הרב.

– "אולי תגידי לי מה רצית לשאול את הרב, יש כאן כמה וכמה תלמידי חכמים במשפחה, אעביר להם את שאלתך ובוודאי יענו לך עליה" – מנסה בן המשפחה לעזור לאלמונית.

– "הו שור, אופקורס", היא אומרת בהקלה, "אני צריכה שתברר לי מתי זמן הדלקת הנרות כאן בניו יורק".

"מה??? את מתקשרת לרב משה פיינשטיין, גדול הרבנים בארה"ב ומי שכל גדולי הדור היו שולחים אליו שאלות כדי שיעזור להם להכריע מה ההלכה בנושאים הכי סבוכים, וכל מה שאת רוצה זה לדעת מתי נכנסת השבת? מתי מדליקים נרות?".

– "מיסטר, אני לא יודעת מה אתה רוצה ממני", היא משיבה נעלבת, "כבר יותר משלושים שנה שאני מתקשרת לרב בכל יום שישי ושואלת אותו מתי נכנסת השבת. תמיד הרב עונה לי בשמחה ומברך אותי בברכת שבת שלום".

אכן, כזה הוא גדול בישראל. למעלה מ-30 שנה הוא עונה לה בשמחה, ואפילו פעם אחת הוא לא חשב להציע לה בעדינות שתקנה לוח שנה שבו מופיע גם זמן הדלקת הנרות…