שאלה לתשובה

אני בת לאמא יהודיה ולאבא דרוזי, האם זה יוכל לעשות לי בעיות במציאת זיווגי? בנוסף אני רוצה להתפלל אך לא יודעת איך להתחיל וגם כל הקטע של החזרה בתשובה קצת מורכב לי, יש לרב עצה?

 

   

כבוד הרב שלום,
אני ממש מצטערת להפריע לכבודו אבל אני צריכה הכוונה כדי שאוכל לדעת איך להתנהג.

קוראים לי ​מילוש ואני בת 15 ​וממש במשפט קצר, בעצם מצאתי את האור האלוקי. נכון שזה לא כל כך מעסיק ילדים בגיל שלי שלא נולדו ממש לתוך זה אבל אותי כן, אני מאוד מחוברת לרוחניות הזאת ולבורא עולם, אני אוהבת את הדת ואת ארץ ישראל בפרט, אני אוהבת לשמוע דברי תורה ואני אוהבת את השמחה ובעצם כל דבר אחר. אני ילדה מאוד סקרנית ואני עוסקת בהרבה מאוד שאלות עם חיפוש לתשובות, כמובן שזה ברור לי שלא תמיד תהיה לי תשובה מכיוון שאין מה לעשות, השכל האנושי לא בנוי להבין דברים מסויימים. חשוב לי קודם כל לשאול שאלה אחת לפני שאמשיך לנקודה שעליה רציתי לדבר: אז כמו שציינתי אני בת 15 ואמא שלי התחתנה בגיל צעיר מאוד מתוך טיפשות עם דרוזי, שכפי שאתה יכול להבין זה אבא שלי. מהר מאוד הם התגרשו, אין מה לעשות, זה פשוט לא עבד. מאז אמא שלי הספיקה להתחתן עם מישהו, מאז שאני בכיתה א" בערך ובעצם תמיד היה את החיבור לדת ולרוחניות במיוחד ובעצם אבא שלי החורג התחיל להתחזק ולהתחזק וכנל גם לאמא שלי רק שקשה לה הרבה יותר. ברוך השם לא מדליקים אש בשבת, מדליקים נרות ועושים קידוש, אבא שלי הולך לבית כנסת ומתפלל כל יום כמובן וגם יש הפרדת כלים.

לפני שאמשיך לפרט חשוב לי לדעת דבר אחד, אני בתור יהודיה מבית מסורתי אבל בכל זאת אבא שלי דרוזי, האם יש איסור ליהודי להיות איתי? האם הרבנות תאשר נישואין אלה? אני נורא מפחדת שהבן זוג שלי לא ירצה להיות איתי בגלל שאבא שלי כביכול דרוזי, אני ימנית  מסורתית ואני מחפשת בן זוג בדיוק כמוני, השאלה אם יש איסור על כך? האם אני לא נחשבת ל"יהודיה מספיק"? האם זה נחשב להתבוללות? כמובן שאמא שלי נגד התבוללות ואני נגד התבוללות ואני בחיים לא אצא עם מישהו שהוא לא יהודי, וכן חשוב לי שיהיה לי חבר דתי/מסורתי.

נוסף לשאלה זאת, אני כן רוצה להתחיל להתפלל אבל אני לא יודעת מה מו ומי. האם תוכל לצרף את התפילה של הבוקר לאישה? ואת הסדר? ומה צריך לעשות בישיבה ומה צריך לעשות בעמידה? אשמח מאוד ואודה לך 🙂

כבוד הרב ברשותך שאלה אחרונה, אני כן רוצה לחזור בתשובה ואני כן רוצה להתפלל ולשמור שבת כהלכה אבל יוצא שאני נשברת מהר מאוד. אם אמא שלי לא הייתה בתמונה אז היינו כבר מזמן כולם חוזרים בתשובה אבל הבעיה היא שאמא שלי מפחדת שנכנס לזה חזק מדי ונהפוך למשהו שהוא קיצוני מדי. אני מאמינה ויודעת והיא כן מאמינה אמונה שלמה ומתחברת מאוד לבורא ולרוחניות אבל כן קשה לה עם לא לעשן, כן קשה לה לא לנסוע או לא לראות טלוויזיה. היא פשוט לא רגילה, והיא לא רוצה להתנתק מהחיים הרגילים שלה. אני כן יודעת שאפשר בדרך אחרת, שיש את המשפחתיות האהבה, אפשר סוף סוף לדבר ולהתנתק ואני כן צריכה את המשפחה ביחד איתי, בתהליך הזה של כולנו. אחרת זה מאוד קשה שכל אחד לעצמו…

כבוד הרב אם תוכל ברכה קטנה למען חזרה בתשובה לר לכוחות ולהתחזקות ולחזרה בתשובה ואמונה שלמה ללא פחד. אני מאוד מצטערת על ההפרעה ועל ההודעה הארוכה כבוד הרב, תודה רבה לך על הכל, שמחה שיש לי עם מי לדבר,מישהו שיש לו סמכות

 

   

שלום רב!
 
שמחתי והתרגשתי לשמוע את סיפור חייך בקצרה, ואיך שב"ה את מתחזקת וכל כך קשורה לבורא יתברך ולתורתו.
 
לגבי מעמדך כיהודיה, אין לך מה לדאוג כלל, את נחשבת כיהודיה לכל דבר, ויכולה להיות אפילו צדיקה כמו כל הצדיקות שהיו לעם ישראל. אין שום בעיה הלכתית לכל יהודי להתחתן איתך. מסתבר שיהיו אנשים מסויימים שיעדיפו להתחתן עם מישהי ששני ההורים שלה יהודים, (למרות שכאמור אין  שום בעיה הלכתית להתחתן עם מישהי שאביה לא יהודי), אך יש מספיק בחורים כשרים ועם יראת שמים ואהבת תורה שלא תהיה להם בעיה להתחתן איתך.
 
לגבי התפילה בבוקר, ראשית את צריכה שיהיה לך סידור בבית. אם אין לך, אז תוכלי לקנות סידור תפילה בכל חנות של ספרי קודש.
 
כשאת מתעוררת בבוקר, תגידי את המשפט הבא שבו מודים לקב"ה על כך שהתעוררנו בבוקר לחיים: "מודה אני לפניך מלך חי וקיים, שהחזרת בי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך". המשפט הזה מופיע גם בסידורים.
 
אחרי שסיימת להתארגן (וגם נטלת את ידייך, אם את לא יודעת איך נוטלים ידיים, תכתבי לנו ונסביר לך), את יכולה להתחיל את התפילה.
 
אשה לא צריכה לומר את כל תפילת שחרית. תגידי את ברכות  השחר שמופיעים בסידור, את קריאת שמע  ואת תפילת העמידה  (ויש אומרים שצריך להגיד גם את תפילת "אמת ויציב" שנמצאת בסידור בין קריאת שמע לבין תפילת העמידה). אם את לא יודעת היכן תפילות אלו מופיעות בסידור, תבקשי מאביך או ממישהי אחרת שתראה לך איפה זה מופיע בסידור. אם תרגישי שאת מעוניינת להוסיף עוד קצת קטעים בתפילה, אפשר להוסיף עוד חלקים ממה שנקרא "פסוקי דזמרא", אבל בינתיים מה שכתבתי זה מספיק.
 
כדאי לך להמליץ להורייך ללכת לסמינר יהדות של ארגון ערכים, מדובר על סמינר נופש משולב עם הרצאות מיוחדות ויפות על התורה והיהדות, ומי שעובר סמינר כזה, הרבה יותר קל לו להתחזק כמו שצריך, אם הוא מעוניין בכך. זו חוויה מאד מיוחדת לעבור כזה סמינר. תוכלו לשמוע עוד פרטים על הסמינרים האלו ב"ערכים". הטלפון שלהם הוא: 03-5793035.
 
לעניין החזרה בתשובה שלך, זו לא בעיה לחזור בתשובה בלא שום תחושת פירוד או הפרעה אחרת בקשר עם ההורים, ויש הרבה מאד בני נוער בגיל שלך שחזרו בתשובה למרות שהמשפחות שלהם לא דתיות, יש פתרונות טובים לכל דבר.
 
כמובן שברכנו אותך, והכל בעזרת השם יתברך.
 
בברכה
יעקב

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.