"הרגשתי שחזרתי 100 שנה אחורה"

ישי אמנו, עוסק בקירוב נוער נשר ובחורי ישיבות, דרך לימוד הגנה עצמית. מספר על השבת הראשונה: לפני 17 שנה

השבת הראשונה שלי הייתה בישיבת 'מחנה ישראל' שבמאה שערים. היא הגיעה אחרי תקופה ממושכת בה עברתי התחזקות ועזבתי את אומניות הלחימה שעסקתי בהן קודם לכן, אבל עדיין לא הייתי ממוקד, לא ידעתי מה אני רוצה.

הייתי בסך הכל בחור בן 17, ואני זוכר שבמהלך החיפושים אחר האמת הגעתי עם חבר להתפלל בבית הכנסת בראשון לציון. ראיתי שכל המתפללים שם לבושים בג'ינסים ובבגדים פשוטים, ורק לשליח ציבור יש חולצה לבנה וחליפה שחורה. אז שאלתי אותו בתמימות: "זה כמו שלמדריכים באומנויות לחמיה יש חגורה שחורה? כלומר- שליח הציבור הוא כביכול הכי מתקם מכולם?"

כזה הייתי. לא היה לי שמץ של ידע, אבל רציתי בכל מאודי להתקדם. , ואז, באחד הימים עצרתי במקרה טרמפ לאדם חרדי. הוא התיישב לידי והתחיל לשוחח איתי. הוא אמר לי שאני נראה לו בחור מאוד מיוחד ואולי אני רוצה לשמוע קצת על היהדות. לא התאפקתי וסיפרתי לו שאני באמת מתעניין, אבל לא כל כך יודע מה לעשות עם התעניינות הזו. הוא המליץ לי להגיע להתארח בשבת בישיבת 'מחנה ישראל' שבמאה שערים, וקיבלתי בשמחה את ההצעה.

כשהגעתי לירושלים ירדתי מהאוטובוס ועצרתי מונית שתיקח אותי לישיבה. באמצע הדרך עצר הנהג לבני זוג חסידיים. הבעל היה עם שטריימל והאישה עם פיאה. הם התיישבו במושב האחורי, וכל הזמן בהיתי בהם דרך המראה בפה פעור. לא הכרתי דברים כאלו, הם נראו לי כלקוחים מעולם אחר.

כשהגעתי לשכונת מאה שערים הרגשתי כאילו חזרתי 100 שנה אחורה. אני חייב להודות שמעולם קודם לכן לא ביקרתי בירושלים ולא ראיתי חרדים מקרוב. גרתי בקריית מוצקין, היו מסביבי כמה מסורתיים עם כיפה, אבל את החרדים לא ראיתי. זה אולי נשמע הזוי, אבל בקריות מתגוררים אנשים שיכולים עשרות שנים לא לפגוש חרדים. פשוט כי אין סיבה שייפגשו איתם.

בשבת עצמה התארחתי בישיבה. זה היה הלם גדול. אבל מאוד-מאוד נהניתי. בבוקר השבת הציעו לי לצאת מהישיבה וללכת להתפלל בבית כנסת קטן וישן. שמעתי מסביבי את הקריאות "מניין, מניין", ולא הבנתי מה רוצים ובאיזה שפה מדברים. כשנכנסתי ראיתי חסיד מבוגר ומזוקן, בקושי היו לו שיניים, אבל הוא היה נראה אדם מיוחד במינו.

 חייב לציין שכמי שנחשף ליהדות בפעם הראשונה, השבת הזו הייתה עבורי חוויה מוזרה מאוד, אפילו קצת מבהילה, אבל מצד שני היא מילאה אותי תחושה חזקה והרגשתי בלב: הלוואי שיכולתי להפוך את החיים שלי, כדי שייראו ככה. הבנתי באופן מוחלט שכך אני רוצה לחיות.