לא יודע א' ולא יודע ב'- יששכר השאפתן

יששכר, היה חריף ופיקח , אבל לא מלומד. יששכר היה אנלפבית, לא יודע קרוא וכתוב. ותמיד היה ברור לו שהוא משנה את המצב. איך? עדין המתין להזדמנות.

 יששכר, היה חריף ופיקח , אבל לא מלומד. יששכר היה אנלפבית, לא יודע קרוא וכתוב. ותמיד היה ברור לו שהוא משנה את המצב.
איך? עדין המתין להזדמנות.

יום אחד שמע  על בשורה מרנינה: בעיירה הסמוכה, נערכת הגרלה של הפיס המקומי, וסכום הזכייה? עתק!!  שמועה זו, מאוד ריגשה אותו. היתה לו הרגשה שאם ישתתף בהגרלה – הוא גם הזוכה הישיר בה. מה עשה?  אסף וקיבץ את כל חסכונותיו. מכר מעט מסמרטוטיו, ויצא רגלית לעיירה הסמוכה.  קנה כרטיס והמתין לבאות.

הזוכה הגדול
לבסוף הגיעו התוצאות. בראש הטבלה נרשמו שתים עשרה ספרות. יששכר בדק אחת לאחת – ושאגה פרצה מפיו: אני הזוכה המאושר!!
מאותו יום ואילך השתנה עליו כל עולמו. הוא הגיע לביתו ומיד ארז מיטלטליו. שכר בית מרשים הטובל בגני ירק. החל לשלוח ידו במסחר. וגם פתח את ביתו לעניים. יששכר היה איש נפלא, ועכשיו ניתן הביטוי לכל צדדי אישיותו המופלאים. ילדיו חונכו היטב. והם גדלו בעולם של תורה. ובכל שנה, בתאריך הנקוב של יום ההגרלה, היה אוסף את ידידיו ומוקיריו והיה עורך סעודת הודיה. שנים חלפו. עשור ועוד עשור, ועוד עשור. נינים מתרפקים על ברכיו.

איך שגלגל מסתובב
והנה לצערינו הרב התהפך עליו מזלו. זה התחיל עם הפסד קטן, ועוד עסק ביש… ועוד הפסד ועוד מחדל. המגמה השתנתה והוא מפסיד את כספו באופן מבהיל. החובות הנצברים הלכו ותפחו. לבסוף היה צריך לפנות את ביתו, להיפרד מכל המשרתים, ולשוב עם צרורו על שכמו לפחון עלוב אשר  נקרא: בית.

הימים חלפו, והנה הגיע התאריך המיועד. אותו תאריך קבוע בלוח השנה של יששכר, אשר בו היה עורך את סעודת ההודיה הפרטית שלו.
וראה זה לפלא. ישכר לא רק שלא נשבר, אלא הזמין את כולם לסעודת ההודיה הקבועה שהוא עורך. סעודה ומשתה- כי טוב הוא נצח!   והסעודה, כמימים ימימה. מי יודע מה מכר או מישכן בעבורה… שאלו בני משפחתו המופתעים:  סעודת הודיה? על מה??  הרי כבר לא נותר כלום מאותו עושר. היום המצב גרוע, עוני ומחסור וחובות…  אם כך, על מה בדיוק סעודת הודיה? התבונן בהם יששכר מופתע ומזועזע: זה מה שאתם שואלים???? לא הרווחנו כלום מהעושר של פעם? אני המום!! יש לנו נכסים נצברים שלא יילכו מאיתנו לעולם.

או–אז התבונן בבנו בכורו ושאלו בתדהמה: האם בזכות הכסף שהיה לי, זכית ללמוד תורה? האם לא הבאתי לכאן את המלמד הכי טוב בעיירה?
זה שהיום אתה כל כך למדן, בזכות מה? התבונן בבנו השני ושאל אף אותו: האם ילדותך דומה לילדותי?. אני הייתי בור ועם הארץ, כפשוטו. לא יודע א' ב'. כי לאבי לא היה ממון כדי לשלם למלמד?? ואתה, איך זכית להיות דיין בבית הדין, אם לא ששיננת עם הרב את כל השיעורים הפרטיים?

מיקסמנו את העשירות כדי להחכים וזה מה שמשמח.

 רבותי! הרעיש יששכר, בסעודה ואמר. אמנם אין בידי מן הממון ההוא מאומה. אבל נשארו לי הנכסים האמיתיים שרכשנו באותה תקופה. האם לא אעשה על כך סעודת הודיה?? מחמדי עולם? זה אוצרות שבתוכנו. לא רק יששכר, אלא כולנו מספרים את הסיפור המופלא הזה. כי העם היהודי עבר תלאות אינספור. מאז ההכרזה על יציאת מצרים, עברנו לא רק את פרעה, אלא עוד הרבה אירועים קשים שדורשים פרעון. פרעה הוחלף באנטיוכוס, וגם באחשוורוש, ובאינקיוויזיטור תומאס דה טורקוומדה ובהיטלר ימ"ש ובסטאלין, ובאיראן ובחמאס ובדאע"ש…  ועדין לא נושענו . ושמחת הפסח נשארת שלמה. למה? על מה היא באה?

חג החירות – זה מימוש  של הנשמה
שמחת הפסח היא על היקר מכל!.  על כך שנהיינו לעם!. על כך שקיבלנו תורה. ועל כך שלמרות הכל, למדנו לשרוד ולא ליפול. להתעקש להמשיך, ובעיקר לנצח. כי תורתינו היא הנצח. יצאנו לחירות והתגלינו  כעם סגולה. ולוואי ונזכה להרגיש את החירות הפנימית של הלב. את השמחה והאור של הכנת הבתים לחג, והסעודה הגדולה עם כל הקרובים. כי מאז יצאנו ממצרים נעשינו 'עם עולם ואותיות' כלשון הנביא. ואת החיבור הזה של עם עולם לאותיות התורה – לא ניתן להפריד לנצח.