אבא ואמא אוכלים חמץ, מה אני עושה?

יריב בן ה-17 כבר עשה כברת דרך לא קצרה מאז החליט להתחיל ללמוד תורה ולשמור מצוות. הוא כבר שומר שבת, נזהר לאכול רק אוכל כשר, מקפיד להניח תפילין כל יום, ולאט לאט מתחיל גם להקפיד על שלוש תפילות ביום.

אבל עכשיו יריב קצת לחוץ: פסח מתקרב, ועבורו מדובר בבעיה גדולה מאוד. משפחתו אינה נזהרת שלא לאכול חמץ בפסח. מדי שנה יוצאים ההורים לקניות לכבוד החג, הם רוכשים עשרות פיתות, כיכרות לחם, לחמניות, עוגות ועוגויות, ומעמיסים את המקפיא בכמויות גדולות של חמץ, כדי שלא ירעבו ללחם בחג הפסח. אמא קונה לפעמים חבילת מצות בשביל יריב ואחותו שלמדו בבית הספר על כך שבפסח אוכלים מצות, אבל החבילה הזאת בדרך כלל בקושי באה לשימוש.

השנה יריב מתכוון להימנע לחלוטין מאכילת חמץ, אבל אין לו מושג איך הוא יעשה את זה, כשבבית הכל מסביב חמץ. הוא שמע במדרשיה שבפסח אסור אפילו שיהיה לך אפילו קצת חמץ בבית, ומה לגבי מקפיא מלא וגדוש בחמץ?

הרב שמעון ויס מרבני 'אחינו', מתייחס לבעיה הקשה מולה ניצב יריב בימים אלו, ומספק הדרכה בסיסית כיצד לנהוג במקרים מסוג זה:

"באופן כללי, נער שמקבל על עצמו לשמור תורה ומצוות, מתמודד עם שני קשיים עיקריים: הקושי הראשון הוא בעצם קיום המצוות כשהסביבה המשפחתית והחברתית אינה תומכת בקיום אורח חיים דתי. בנוסף, הנטיה הטבעית של מי שהגיע למסקנה ששמירת תורה ומצוות זה הדבר הנכון לעשות – לנסות ולהשפיע גם על הסובבים אותו, ובעיקר על הקרובים אליו להתחיל גם כן לשמור תורה ומצוות.

אז קודם כל צריך ללמוד היטב את ההלכות. אם אנחנו מדברים על פסח, כדאי ליריב שילמד היטב את הלכות הפסח. יתייעץ עם רב מוסמך מה מותר ומה אסור. פעמים רבות אפשר להיקלע לקשיים מרובים בגלל חוסר ידיעה של הלכה. מי שאינו יודע יכול לערבב בין מותר ואסור, ובין הלכה ומנהג. כשאתה יודע בדיוק מה מותר ומה אסור, זה חוסך הרבה מאוד ויכוחים וכאבי ראש.

דבר שני שצריך זה הרבה מאוד סבלנות. אנחנו לא יכולים להכריח אף אחד לשמור תורה ומצוות. אם הורים שלך אינם מעוניינים, זה לא יעזור שתצעק עליהם חלילה, או שתתחיל לאיים עליהם בעונשים קשים שהם יקבלו בשמים. עליך לכבד את החלטתם ובעיקר לכבד אותם, ולא משנה כמה הם שומרים תורה ומצוות. אם אתה עצמך כן שומר, אז אתה צריך לדעת שכיבוד הורים זאת מצווה חשובה מאוד.

עם זאת, מה שאסור לעשות – אסור לעשות. אם אמא שלך הכינה לך סנדוויץ טעים בפסח, אתה כמובן לא יכול לאכול אותו, גם אם היא מאוד מאוד תיעלב או אפילו תכעס. כיבוד הורים זה חיוב, אבל הוא אינו מתיר לנו לעבור לשם כך על איסורים מהתורה. הקווים האדומים צריכים להיות מאוד ברורים, וצריך לעמוד עליהם בכל מחיר.

במקרה שבבית שלך אוכלים חמץ בפסח, מה שהכי טוב לעשות זה לנסות למצוא מקום לשהות בו במשך החג. אולי ישיבה של חוזרים בתשובה, אולי אירוח אצל משפחה שומרת מצוות, דודים, קרובים או חברים.

אבל אם זה לא מסתדר, אתה יכול להישאר בבית. את החפצים שלך תנקה מחמץ, את האוכל שלך תאכל בכלים נקיים מחמץ, אל תאכל אוכל מבושל במשך החג, אם הוא התבשל בכלים של חמץ, אבל אתה לא עובר שום איסור אם לאבא שלך יש חמץ בבית. האיסור הוא שלו, לא שלך. אתה צריך לוודא רק שלך עצמך אין חמץ בבעלותך במהלך החג, וכמובן להיזהר שבעתיים שלא להכניס לפה שום מאכל שיש בו חשש של חמץ.