איזהו עשיר? השמח!!

משהו לשולחן פורים

קריאת מגילה בבית הכנסת הישן
יום הפורים הפציע, בית הכנסת האיר באור יקרות של ניסים וגאולה וישועה גדולה. קריאת המגילה הסתיימה. כולם עברו לפני הרבי ללחוץ יד ולקבל ברכה. והנה גם שמואל העני, אשר מתגורר בכפר הסמוך, עומד שם מבויש. זו הפעם הראשונה בחייו שהגיע לכאן. ומה עושים עכשיו? אין לו שמץ.

פורים שמח
הרבי ניגש אליו ומברכו בברכת 'פורים שמח!', ושמואל? משיב בלחש. שוב מתבונן בו הרבי מקוז'ניץ ואומר לו בתוכחה:  הרי אתה מתגורר בכפר פלוני המשוייך אלי. (כל צדיק משייך את הפעולות, טוב לצדיק וטוב לשכנו…) ולמה לא הבאת לי משלוח מנות? הרי פורים היום??

קצת שמחה והעולם נראה אחרת.
 שמואל כמעט פרץ בבכי. משלוח מנות לרבי?  הרי בביתו אין פרוטה. חורף קשה עבר ואין לו פרנסה. ואיך ישלח מנות??  ובכל זאת  שתק האיש. ורק האנחה יצאה מליבו. מיד הזמינו הרבי לשולחנו. ונתן לו יין שרף, מיני מתיקה ואזני המן, כמו לכל שאר החסידים. והנה פלא , אחרי ששתה ואכל נכנסה בליבו שמחה. וכבר היה איש חדש ממש. שמואל התמלא שמחה גדולה. והשמחה?  יש לה כח שהיא פורצת גבולות!.
כאשר אדם מחשב כל העת מה הגיוני?, מה אפשרי?, או מה ניתן? הוא נכנס לגבולות קשים מאוד של מציאות קשוחה. אבל כששמחים?? – הכל אפשרי. והנס והטבע שניהם פלאיים בעיניו. ועכשיו נעשה  שמואל מאושר לגמרי. משפחה טובה יש לו,  ילדים מקסימים, הבית שלו די נחמד. ובעצם החיים יפים…

ועכשיו? משלוח מנות
אחרי המשתה הקצר הזה. העיז שמואל  ודפק בדלתו של הגביר סוחר היין, מה תרצה? שואל סוחר היין. ושמואל משיב: יין בהקפה. ומתי תשלם? שואל שוב סוחר היין. ושמואל בשמחה עונה:  כשיהיה לי .  מיד קיבל יין בהקפה. אחר כך הלך לבעל המאפיה. ממנו ביקש עוגות ממולאות. ביקש, וקיבל!. וכך המשיך והלך למוכר הדגים, ומוכר הדגים כששמע את בקשתו, גם הוא מיד הסכים ונתן לו דגים מלוחים בהקפה. ואיך באמת  ישלם על כל זה? שמואל לא דואג על כך . עכשיו? אני לא חושב על זה.  הרי פורים היום!!…
הוא ארגן משלוח מנות מהודר ובא לבית הרבי עם המשלוח היפה. .
שיבח הרבי מקוזניץ את שמואל על  משלוח המנות הזה. הנה, ככה מקיימים את מצוות משלוח מנות כמו שצריך. הרבי בירך אותו 'כי גם בשנה הבאה יביא משלוח מנות מהודר.'..  וענה  אמן!!

וככה נהייתי עשיר מאושר
ואחר כל זה נשארו באמתחתו עוד מאכלים רבים ודגים טובים. 'אביא למשפחתי סעודת פורים מפתיעה'. החליט שמואל.  ועם הדברים הטובים והטעימים  הללו הגיע לכפר, דפק בדלת הבית כשהוא מפזם ניגון שמח ומיד קרא לכולם: "פורים היום . תשמחו!!" והם ידעו לשמוח.
שמואל קיבל כל כך הרבה שמחה ואמונה, שכאילו הצמידו לו כנפים. מלמחרת פורים, הגיע לשוק לקנות סחורה ובקלילות ביצע רכש, ומכר סחורה. ומאותו פורים ואילך שנשתפר מזלו להפליא ונעשה עשיר גדול והתפרסם שמו כשמואל העשיר.

ואיזהו עשיר? השמח!! – – –
וכשהיו מבקשים ממנו עיצה להצלחה, תמיד אמר: שמחת פורים!!

ארבעה ממים
ארבע מצוות יש לנו ביום הפורים: מ'גילה, מ'שלוח מנות איש לרעהו, מ'תנות לאביונים, מ'שתה.
בפורים,  מלך העולם נמצא אצלינו בסעודה ושואל אותנו באהבה "מה שאלתך, אסתר המלכה, ומה בקשתך?"
נשמה יהודית יקרה , מה את רוצה? רק תבקשי!. זו עת רצון אדירה. הבה ננצל את שעת הרצון בסעודת הפורים.   כי תְּשׁוּעָתָם הָיִיתָ לָנֶצַח,
ותִּקְוָתָם בְּכָל דּוֹר וָדוֹר.