מה יציל אותך?

הומור? אולי. אבל יש מסר: די לקיטורים. רק בשמחה נצא מכל הצרות.

תן חיוך – הכל לטובה

יהודי אחד ניגש לדוכן של עתונים. ביקש לקנות את עתון הקריקטורות האנטישמי. מה?? נזדעק בעל הדוכן. איך אתה מסוגל להסתכל על זה בכלל?? התפלא. אומר לך, השיב היהודי בציניות. כשאני קורא את העתונות הישראלית אני מגלה את המצב הכלכלי הגרוע. את הסכנה
שבעליית החמאס בשטחים. שחיתויות ומפלס שנאה. מה אני אגיד לך – אני קורא את זה ונהיה לי שחור בעינים ורע בלב!!

ומה כותבים על  היהודים?
אבל כשאני מסתכל על הקריקטורות? הכל נראה אחרת!. אני מגלה שליהודים יש את מרבצי ההון העולמיים. הם שולטים בבנקים. הם אוחזים בשלטונות שבכל המדינות.  יש להם נשק אטומי בלי גבול. והעיקר: היהודים  מומחזים ומאוד מאוחדים. יש ביניהם דיאלוגים חוצים יבשות. הם מתואמים בכל צעד. בקיצור – אני קורא את העתון הזה וממש מתחיל להתחזק, הן המצב לא נורא כל כך ….

הומור? אולי. אבל יש מסר: די לקיטורים. רק בשמחה נצא מכל הצרות.

מעשה בכף קפה
ליל פורים במחנה, מארק שמילוביץ ניגש אל הקצין ומבקש בקשה אישית: 'כף קפה'. הקצין דורש ממנו תמורה של עבודה – ומארק מתחייב.  אחרי 'ארוחת הערב'  הזעומה, הביא  גיגית גדולה, מילא אותה במים ולעיני כל היהודים הנאספים אמר: " רבונו של עולם, אתה אמרת 'חייב אדם לבסומי' ואנחנו – אין לנו יין  אבל קפה אף הוא משהו כאן במחנה. נשתה  ויהיה לכולנו ששון ושמחה!"
כל יהודי לקח כף אחת מן הקפה המהולל ולגם. והנה, אך שתו  וכאילו דם חדש זורם בעורקיהם, ליהודים היתה אורה ושמחה וששון…   החלו לשיר וגם לרקוד והמסיבה נמשכה שעות ארוכות לתוך הלילה.  שירה שמתחזקת וגוברת על כל כוחות הרוע המאיימים. והנה נכנסו המפקדים באקדחים שלופים: "על מה השמחה?!"
מארק ראה את המצב, חיש עלה על השולחן והחל מזמר את שירו של הרבי הזקן מקאליב: "סולו קוקוש…-  יבנה המקדש עיר ציון תמלא…"- שמעו המפקדים את קול השירה הנפלאה, ניחו ליהודים ולא עשו להם דבר.

ויש גם שיר נפלא
שלוש שעות חלפו והנה הגיע למחנה הגנרל הראשי. שמע שיש "התקוממות" במחנה ובא לערוך משפט. מארק  הואשם כאחראי על הפרת הסדר. הוא הועמד מול כיתת יורים ואז ביקש בקשה אחרונה. מה הוא רוצה? לשיר!.
הגנרל הסכים.
מארק שר שוב 'סולו קוקוש'. ופירוש השיר:  שושנה שושנה כמה רחוקה את.. שירה של געגועים לירושלים ולגאולה השלימה.
הגנרל לא עמד בפני הניגון  הנפלא הזה. הוא  עצר את החיילים מלבצע את המוות. אחר כך  קרא לו ונתן פתק קטן 'משוחרר!'. מארק ברח מהמחנה בעיצומו של יום הפורים ניצל ממות. רק השמחה של פורים, היא שהצילה אותי. כך נהג לומר. בפני שמחתם של יהודים אין שום צר ואוייב היוכל להם.

סגולת יום הפורים גדולה מסגולת יום הכיפורים. אומר האר"י הקדוש. למה? כי ביום כיפורים הקירבה הרוחנית היא מתוך יראה וחרטה.
בפורים –  הכל מתוך שמחה. אז כשהמצווה היא לשמוח – כדאי לנצל. וכל הפושט יד – בבקשות, נותנים לו.