נדם ליבם של ישראל

היום (ה') אחה"צ, הלך לעולמו ליבם ואוהבם של ישראל, הרב הנערץ רבי יעקב אדלשטיין זכר צדיק לברכה, שכיהן במשך 67 שנים כרב העיר רמת השרון, בנוסף כיהן הרב בתפקידים רבים כראש ישיבה, דיין ומקובל.

 

הרב אדלשטיין נולד ברוסיה לפני כ-93 שנים, לאביו הרב צבי יהודה אדלשטיין, שהיה רב עיר ברוסיה,

בבחרותו הוא עלה לארץ יחד עם הוריו ועם אחיו הצעיר ממנו – הרב גרשון אדלשטיין המכהן כיום כראש ישיבת פוניבז'.בימי בחרותם למדו שני האחים בישיבת פוניבז' והיו בין ששת התלמידים הראשונים בישיבה.

במשך כל התקופה היה הרב אדלשטיין מקורב מאוד לחזון איש, ובשנת תש"י (1950) מונה לכהן כרבה של רמת השרון, שם הוא גם הקים ישיבה שבראשה הוא עמד במשך שנים רבות. במקביל לכך הוא נשא גם בתפקידי רבנות נוספים כרב שכונת נאות יוסף בבני ברק. בין היתר הוא שימש כדיין בבית הדין הראשי של הרב ניסים קרליץ בבני ברק.

 

הרב אדלשטיין נודע בברכותיו ועצותיו ורבים נהרו לביתו שברמת השרון כדי להתברך מפיו, ואף נושעו. סיפורי מופתים רבים מסופרים עליו. 

הרב היה מציין לפעמים, תאריך מסוים שבו תבוא הישועה ותמיד כך היה. כמו שנאמר צדיק גוזר והקדוש ברוך הוא מקיים. בנוסף היה עורך תפילות מיוחדות עבור מעוכבי שידוך בחג הפורים ובקבר התנא רבי יונתן בן עוזיאל בעמוקה.

מכל גווני הקשת היו צובאים על דלתות ביתו בכל שעות היממה לקבלת עצה וברכה. היה ניתן לראות במעונו ברמת השרון, אנשים קשיי יום לצד אנשי עסקים, אנשי בוהמה ושחקנים ידועים לצד רופאים ואנשי מדע. כולם העריכו והעריצו את האישיות הזאת שרגליה היו נתונים בקרקע אולם ראשה היה גבוה בשמיים.

 

{ראו כתבה נרחבת על כך באתר: הכותל של רמת השרון}

 

בחג הפורים האחרון עבר הרב אדלשטיין טיפול רפואי מורכב, במהלכו הותקן לו סיוע  נשימתי. בעקבות כך הוא התקשה בדיבור ותקשר עם הפונים אליו בעיקר באמצעות כתיבה. הפתקים שרשם בתקופה זו התפרסמו בייחודיותם, כדוגמת הפתק שכתב במה להתחזק: "כל אדם יחפש בעצמו, בעיקר בבן אדם לחבירו", בשעות האחרונות הופץ הפתק האחרון שכתב הרב שעה לפני פטירתו, בו כתוב: "לעיין היטב בעמוד האחרון של מסכת מכות ולעשות 'הדרן'. השם יתברך יעזור שתעבור הסכנה". מצמרר.

 

במהלך החודשים האחרונים חלה הטבה במצבו ואף הגיע במהלך החורף לחזק את בני קהילתו. היום, כאמור, הלך הרב לעולמו והותיר אחריו רבבות תלמידים ומעריצים שבורים ורצוצים ואת עם ישראל כולו שאיבד את אחד מצדיקי האמת הנדירים בדור האחרון. 

 

צילום: ויקיפדיה