פראג: יום הילולת רבינו המהר"ל מפראג

המוני בית עלו והשתטחו על ציון קדשו של רבינו המהר״ל זיע״א בבית החיים העתיק בפראג ביומא דהילולא. יהודים מארץ ישראל, מארה״ב ומכמה מדינות באירופה נסעו במיוחד והגיעו לעיר הבירה פראג שבצ׳כיה, על מנת לזכות להתפלל ברוב עם על ציון המהר״ל זי״ע.

במשך כל שעות יום ההילולא – י"ח באלול – נראו מתפללים על שטח בית העלמין, החל משעות הבוקר ועד שעות אחר הצהריים. המשטרה המקומית סגרה את הכבישים סביב הרובע היהודי הישן, מרוב אנשים שנהרו והגיעו למקום. גם התקשורת המקומית סיקרה את ארועי וציוני יום השנה הארבע מאות ודיווחה משך כל שעות היום על התפילות והאירועים לציון יום השנה ה- 400 לרבינו המהר"ל מפראג זי"ע.

אלפי תיירים מעמי הארץ הגיעו לראות את הנהירה ההמונית ואת בית הכנסת העתיק של המהר"ל 'אלטנוישול' במקום. שומרים מיוחדים נשכרו ע"י הקהילה היהודית המקומית, שהשגיחו והרשו לבקר במקומות אלו ליהודים בלבד.

בצהרי היום בשעה 1 התקיימה תפילת מנחה ברוה עם בבית הכנסת 'אלטנוישול', סמוך למקום תפילתו של רבינו המהר"ל זי"ע מפראג, ואחר מכן שוב נאמרו מזמורי תהילים לישועת הכלל והפרט. בסופה נישאה תפילה מיוחדת לשלומי אמוני ישראל הדרים בארץ הקודש, ואמירת 'מי שברך' לשבויים ולאסירים ובמיוחד לשחרורו במהרה של החטוף גלעד שליט.

שיעורים בתורת המהר"ל מפראג התקיימו ב'מכון מהר"ל' במרכז חב"ד בפראג, בראשות רב הקהילה הרב מאניס הלוי באראש, שציין כי העיר פראג הכפה למרכז יהודי חשוב באירופה, בימי כהונתו של של המהר"ל כרבה של העיר בשנים אלו כמעט הכפילה הקהילה היהודית בפראג את עצמה. מהגרים יהודים רבים שגורשו ממורביה, מגרמניה, מאוסטריה ומספרד, הגיעו לפראג. הרובע היהודי הפך לגטו באופן רשמי, אך המעבר לא סומן על ידי חקיקה כלשהי. בתקופה זו התרחב הגטו, מכיון שהותר ליהודים לרכוש קרקעות צמודות לגטו לבניית בתים. לפני כמאתיים שנה מספר היהודים בפראג היה יותר מכל מקום אחר בעולם. למרבה הצער, תקופת הזהב הסתיימה עם עלייתה של הקיסרית מריה תרזה, שגירשה את היהודים מפראג בין השנים תק"ה לתק"ח. היהודים חזרו לפראג בזמן מלכות הקיסר ג'וזף השני (תק"מ – תק"נ), שהוציא בשנת תקמ"א את הצהרת הסובלנות ליהודים. חיי הקהילה תססו עד לימי מלחמת העולם השניה, אז נלקחו כל יהודי הקהילה למחנות השמדה, ומאז קיימים רק אתרי השימור, שגם הם נשתמרו בדרך נס, מאחר והנאצים הארורים ימ"ש תכננו להקים 'אתר זיכרון לעם שנכחד'. לפליטה נשמר בית החיים העתיק ובמיוחד ציונו של רבינו המהר"ל זיע"א, עליו מעתירים בתפילה לבורא עולם בזכות הצדיק הטמון בעיר.