גזל או גניבה?

מה ההבדל בין גזלן לבין גנב? והאם לעקוץ בעל חנות זה גזל?

שלום כבודו, אדם ניכנס לחנות ומבקש מהמוכר "תן לי בבקשה קילו תפוחים" המוכר שוקל ללקוח קילו תפוחים הקונה משלם וחוזר לביתו בבית מגלה הקונה שחלק מהתפוחים רקובים חוזר הקונה לחנות ואומר למוכר "התפוחים שמכרת לי חלקם רקובים" אומר המוכר "אלף סליחות בגילי המופלג אני כבר לא רואה כול כך טוב, קח בבקשה שקית חדשה כנס למחסן ותבחר בעצמך תפוחים חדשים" נכנס הקונה למחסן ובוחר את התפוחים הכי יפים, אחד ועוד אחד, כך שלכל הדעות היו בשקית הרבה יותר מקילו תפוחים והלך לביתו

השאלות הן : האם זה גזל או גנבה ? מה ההבדל בין גזלן לבין גנב ?

מחכה לתשובה הרבה תודה
 

  
שלום רב,
אין הבדל מהותי בין גזילה לגניבה, רק שגניבה היא בלי ידיעת אנשים (בצנעה) וגזילה היא בפרהסיא.
אם הוא נתן את התפוחים האחרים כפיצוי על עגמת הנפש וכדומה אין זה גניבה, אך אם הוא התכוון שיקח רק תפוחים יפים כנגד התפוחים הרקובים הרי שזו גניבה גמורה, ויש לגשת אליו ולהשיב לו את התפוחים או לשלם לו את שווים.
בהצלחה

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.