כלי סעודה תוצרת הארץ

כלי תוצרת מפעל ישראלי, האם חובה להטבילו לפני השימוש בו? תלוי בארץ הייצור. כיום רוב כמעט מוחלט של הכלים הנמכרים בארץ ישראל, מיובאים מחוץ לארץ. גם אם התווית היא של מפעל בישראל, יש לשים לב לסימון היכן מיוצר הכלי. פעמים רבות הייצור עצמו הינו בחוץ לארץ על ידי גויים, במפעלים שבבעלות גויים, וממילא הכלי טעוןקרא עוד...

כלי תוצרת מפעל ישראלי, האם חובה להטבילו לפני השימוש בו?

תלוי בארץ הייצור. כיום רוב כמעט מוחלט של הכלים הנמכרים בארץ ישראל, מיובאים מחוץ לארץ. גם אם התווית היא של מפעל בישראל, יש לשים לב לסימון היכן מיוצר הכלי. פעמים רבות הייצור עצמו הינו בחוץ לארץ על ידי גויים, במפעלים שבבעלות גויים, וממילא הכלי טעון טבילה.
ברוב המקרים, מפעלי הכלים בארץ מייבאים את הכלים מחוץ לארץ, מארצות שבהן כוח האדם הוא זול, ולפיכך הכלים חייבים בטבילה. על הכלי הנמכר בארץ מודבקת בדרך כלל מדבקה על שם הפירמה המקומית כמו: "מכסף", "רדד", "סולתם", "פלנרו" וכדומה, אך באותיות הקטנות עשוי להיות רשום שהכלי יוצר בחוץ לארץ, ולעיתים אין ציון למקום הייצור. לכן יש צורך להטביל ללא ברכה.
לדוגמא, חברת "סולתם" שבעבר היתה בישראל וכיום שוכנת בטורקיה ובעלי המניות גויים, מחמת הספק יש להטבילם ללא ברכה. אלא אם כן ברור שהכלי אכן יוצר בבעלות יהודית- ופטור מטבילה.
אולם כלים המיוצרים בבתי חרושת בארץ ישראל, אין צריך להטבילם. הגם שהבעלים אינם שומרי שבת.

(על פי ספר "כשרות המאכלים", מאת הגאון רבי אליהו פנחסי שליט"א)

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.