ט"ו בשבט, פירות מיובשים ועוגות קצפת

מה זה בכלל ט״ו בשבט? למה מציינים אותו על ידי נטיעת עצים? האם זו מצווה מהתורה לאכול פירות ביום הזה? ואילו פירות עדיף שלא לאכול בכלל?

ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות. בני הקיבוצים יוצאים ונוטעים נטיעות, ביישובים העירוניים מרבים לאכול פירות, אבל לא כולם יודעים מה תפקידו של יום זה במקורות.

למה בכל חוגגים בט"ו בשבט עם העצים? למה שלא נעשה אותו יום חג לעוגות הקצפת? אולי פסטיבל עגבניות כמו שמקובל בספרד, או בכלל מופעים של ריצת שוורים כמו בקטלוניה המסונפת אליה? יודעים מה? יש לי רעיון, בואו נחגוג חג לכביסה, ונזמר יחדיו: "ט"ו בשבט הגיע חג למקפלות".

לכל השאלות הללו יש תשובה מאוד ברורה: ט"ו בשבט הוא בכלל לא חג, אלא 'ראש השנה לאילנות'. המשמעות של זה היא שיום זה נחשב ליום שבו מתחילה שנת האילנות, כך שעץ שנשתל באדמה לפני ט"ו בשבט, נחשב לעץ בן שנה מט"ו בשבט, ולא משנה אם הוא נשתל יום אחד לפני, או שזה קרה 11 חודשים קודם לכן.

המשמעות של גיל האילן קשורה להלכות 'ערלה' ו'נטע רבעי', ולראש השנה לאילנות יש גם משמעות לגבי 'שנת המעשר', משום שיש שנים שבהן עלינו להפריש מהפירות 'מעשר ראשון', אותו נותנים ללוויים, ויש שנים בהן מפרישים במקום 'מעשר עני', אותו נותנים לעניים כמובן.

על פניו היינו יכולים לומר שהמשמעות של היום הזה היא הלכתית בלבד, ואין לה שום קשר לאילנות עצמם אלא רק לאופן בו אנו מתייחסים אליהם מבחינה הלכתית.

עם זאת, במקורות שונים בדברי חכמי ישראל לאורך הדורות אפשר למצוא התייחסות לכך שביום זה אנו מתפללים על העצים שיצמחו לתפארה, שייתנו פירות ראויים וטעימים, ושיינצלו מנזקי מזג האוויר או חרקים ותולעים למיניהם.

כמו כן נהוג לאכול ביום זה מפירות האילן, לברך עליהם ולהתפלל שגם בשנה הבאה נזכה לאכול פירות טעימים ומזינים מתוך בריאות ושמחה. דגש מיוחד שמים על פירות משבעת המינים שהשתבחה בהם ארץ ישראל: חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר.

רבים נוהגים לאכול בט"ו בשבט מרקחת שהוכנה מהאתרוג עליו בירכנו בחג הסוכות, ולהתפלל שנזכה גם בשנה הבאה להשיג אתרוג נאה ומהודר לקיים בו את מצוות ארבעת המינים בחג הסוכות.

עם זאת, חשוב לזכור שמדובר במנהג ולא במצווה. כמו כן אין שום עניין לאכול 200 סוגי פירות, אפשר להסתפק בטעימות מכמה פירות טריים ועסיסיים ואין צורך לבזבז מאות שקלים על פירות מיובשים שצמחו בסוואנה האפריקאית או בארצות הטרופיות שמעבר לים.

ולסיום, הכי חשוב לזכור שלאכול פירות זה רק מנהג, ולאכול תולעים וחרקים זה איסור חמור מאוד על פי התורה. לכן יש להיזהר שלא לאכול פירות שבהם יש חשש להימצאות חרקים, ובעיקר יש להיזהר כשאכלים פירות מיובשים, לבדוק אותם קודם לכן כדי לוודא שהם נקיים מחרקים.

מומלץ מאוד להימנע מאכילת תאנים מיובשות, כי הן נגועות ברוב הפעמים בתולעים שצבען דומה מאוד לצבע הפרי, וקשה מאוד למצוא אותן בין הגרגירים הרבים והדביקים. גם צימוקים לא מומלץ לאכול בלי בדיקה דקדקנית של כל צימוק, ומי שמאוד קשה לו לוותר על נשנוש הצימוקים מוזמן לקנות חמוציות שטעמן דומה לזה של הצימוקים והן הרבה פחות נגועות בתולעים ובחרקים.

זהו, עד כאן ט"ו בשבט. רק אל תשכחו לברך על הפירות 'בורא פרי העץ', ולהודות לקדוש ברוך הוא שנתן לנו כל כך הרבה אילנות עם זנים שונים של פירות טעימים וערבים לחיך.