כל אחד צריך מישהו להתפלל עבורו

שיר חדש שתפס אותי, של הזמר שמחה פרידמן: ״כל אחד צריך מישהו להתפלל עבורו. מישהו להגות שמו בשפתיים, להחיות מישהו אחר. וכל אדם צריך זולת, וצריך לצאת ולהיכנס, ובעיקר לצאת מעצמו״. והקשר בין השיר ליציאת מצרים

יש שיר חדש שתפס אותי, של הזמר שמחה פרידמן: "כל אחד צריך מישהו להתפלל עבורו. מישהו להגות שמו בשפתיים, להחיות מישהו אחר. וכל אדם צריך זולת, וצריך לצאת ולהיכנס, ובעיקר לצאת מעצמו".
כשמסתכלים על יציאת מצרים, שהיא הנושא המרכזי בפרשת השבוע, פרשת "בוא", רואים שזה חלק מהבסיס שמוציא לפועל את המהלך כולו: להתפלל עבור מישהו אחר.

לפני יציאת מצרים אומר אלוקים למשה פסוק מעניין: "וְגַם אֲנִי שָׁמַעְתִּי אֶת-נַאֲקַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר מִצְרַיִם מַעֲבִדִים אֹתָם, וָאֶזְכֹּר אֶת-בְּרִיתִי". מה זה "וגם"? מי עוד שמע? זו תשובתו של החת"ם סופר: בשעה שהעם סבל והתענה, למרות הכול, כל אחד השתדל לשמוע גם את צעקת השני ולהקל עליו ככל יכולתו. לכן ה' אומר: 'וגם אני שמעתי'. לא רק אני שמעתי את נאקתם, אלא גם הם שמעו אחד את השני. וכיוון שהם עוזרים אחד לשני למרות מצבם, ולכן – 'ואזכור את בריתי'. המפתח להילחץ מצרות הוא לשים לב למצוקה של האחר.

כל אחד צריך מישהו להתפלל עבורו.

 

 

כאן באתר הוספנו בשבילכם את השיר החדש עם מילותיו,

וזה מה שכתב הזמר שמחה פרידמן על שירו החדש:


"כָּל אָדָם צָרִיךְ מִישֶׁהוּ לְהִתְפַּלֵּל עֲבוּרוֹ". אני זוכר היטב את הרגע בו נתקלתי, או יותר נכון לומר – הוטחתי בעוצמה, בטקסט הכל כך נפלא הזה ששייך ללא אחרת מאשר אחותי הצעירה והמוכשרת – חנה.

כל כך פשוט. כל כך עמוק. כל כך יהודי.

בדרך כלל אנחנו רגילים להתפלל ולבקש על הבעיות והקשיים שלנו, לבקש על עצמנו, אך פה, בשיר הנפלא הזה של אחותי – יש טוויסט בעלילה! כל אדם צריך שיהיה לו מישהו אחר שהוא מתפלל עבורו. בשבילו. למענו. "עבור מישהו אחר"…

יש מאמר חז"ל מפורסם: "כל המתפלל על חברו – הוא נענה תחילה". זה נפלא, אך תארו לעצמכם אדם שמתפלל על השני ובראשו חולפת תמיד המחשבה שזה רק כדי שהוא יֵעָנֶה תחילה… – הוא מאבד את האפשרות "להתפלל על חברו" בתום ובאמת, ללא פניות אישיות ואינטרסים. עדיין הוא שבוי בתוך מעגל בלתי-פוסק של אנוכיות, שהרי בסופו של דבר הוא מתפלל על עצמו…

הטקסט המדהים הזה טלטל אותי מבפנים, והיה זה רק ענין של זמן עד שהלחן יפרוץ לו החוצה. ערכתי את המילים כפי ראות עיני, והשתדלתי – למרות הניתוח הקשה שביצעתי בטקסט – שעדיין יישאר בו הניחוח שליווה את הטקסט המקורי.